TİB'e soruşturma için Bakan izni istenecek

Daha önce MİT Müsteşarı'na sağlanan 'soruşturma zırhı', TİB için de hükümetin gündeminde.

Haberler 26.12.2013 - 07:36

TİB'e soruşturma için Bakan izni istenecek

İnternet suçuyla mücadelede değişikliğe hazırlanan hükümet, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Başkanı hakkında soruşturmayı Ulaştırma Bakanı’nın iznine bağlıyor.

Akşam gazetesinden Ebru Toktar Çekiç'in haberine göre, torba yasa tasarısı, 17 Aralık operasyonundan önce TBMM'ye sevk edildi.

Buna göre, TİB'in başındaki isim ve personeline, daha önce MİT Müsteşarı’na da özel yasa ile sağlanan 'soruşturma zırhı' getiriliyor.

Tasarıya göre, TİB Başkanı’nın internetten işlenen suçlarla mücadelesinde görevini yerine getirirken ya da görevin niteliğinden doğan suç işlemesi halinde hakkında ceza soruşturması açılması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın izni gerekecek.

Habere göre tasarının gerekçesinde, RTÜK, BDDK; TMSF ve Kamu İhale Kurumu açısından geçerli olan soruşturma usulünün, görev sebebiyle işlenen suçlar açısından TİB Personeli için de geçerli olacağı kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun 2010 yılı raporunda da bunun tavsiye edildiğine işaret edildi.

Sayfa Yükleniyor...