Tinerci-galerici limited şirketi

Maliye Bakanlığı’nın lüks araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı yapmasının ardından lüks araç satanlar akıl almaz yollara başvurarak ÖTV’yi ödemekten kaçıyorlar.

Tinerci-galerici limited şirketi

Maliye lüks araçların ÖTV’sini düşük ödemek için evsizler (özellikle tinerci gençler) üzerine otomobil bayiliği yapmak üzere şirketler kurulduğunu tespit etti. 250 evsiz vatandaş üzerinden İstanbul’da bin Türkiye çapında 2 bin aracın satıldığı tespit edildi.

İthal araçlarda ÖTV’yi aracın son faturasını kesen şirket ödediği için evsiz vatandaşların üzerine kurulan şirketler ÖTV’den sorumlu oluyor. Ancak hiçbir mal varlığı olmayan vatandaşlardan Maliye hiçbir şey alamadığı için vergi kaybı tahsil edilemiyor.

ÖTV’DEN SON FATURAYI KESEN FİRMA SORUMLU
Habertürk'ün maliye kaynaklarından edindiği bilgilere göre düşük ÖTV’li araç satmak isteyenler önce sokaktan evsiz vatandaşları toplayıp onlar adına şirket kuruyor. Daha sonra ithal edilen araçlar düşük fatura değerinden bu şirketlere satılıyor. Örneğin 100 bin liraya ithal edilen otomobiller 30-40 bin lira bedel üzerinden devrediliyor. Aracın ÖTV’si de 100 bin lira değil 30 bin liralık fiyat üzerinden ödeniyor.

ÖTV’nin ödenmesinde faturayı kesen son firma sorumlu olduğu için aracın üzerine plakalandığı kullanıcıya herhangi bir yaptırım uygulanamıyor.

Bu tip araçlar resmi distribütörün fiyatının altında satıldığı için vatandaşlar tarafından tercih ediliyor, ancak çoğu kez fiyatın ÖTV’den çalınarak düşürüldüğü son kullanıcı tarafından bilinmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...