Edirne Hamzabeyli Sınır Kapısı yolu üzerinde oluşan kilometrelerce TIR kuyruğu, yapımı devam eden TIR parkı sayesinde sona erecek.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan TIR parkının 2 ay sonra hizmete girmesi bekleniyor. Tamamlandığında TIR şoförlerinin kuyruk çilesini bitirecek olan Hamzabeyli TIR Parkı, 40 bin metrekare üzerine kurulacak ve 240 tır kapasiteli olacak.

"ŞOFÖRLER RAHAT BİR NEFES ALACAK"

TIR parkı sayesinde şoförler de rahat bir nefes alacak. Bazen günlerce sırada beklemek zorunda kalan TIR şoförleri aracına hırsız girme tehlikesinde de kurtulacak.

Yurdun ihracat yükünün büyük bir bölümünü omuzlarında taşıyan TIR şoförleri yapılacak araç parkı sayesinde geçiş sırasının kendilerine gelmesini yol kenarlarında değil park içerisindeki sosyal alanlarda bekleyecek.

Tamamlandığında TIR şoförlerinin birçok sorununa çözüm getirmesi hedeflenen TIR parkının içerisinde internet erişimi, dinlenebilecekleri istirahat alanı ve kütüphane gibi sosyal alanlarda yer alacak.

"TEMEL İHTİYAÇLARIMIZI GİDERİRİZ"

Almanya’ya gitmek üzere Hamzabeyli Sınır Kapısına gelen oto parçası taşıyan bir TIR şoförü, "TIR parkına girer orada yatarız, sabahta oradan çıkar gideriz. Yolun kenarında yatıyoruz tuvalet yok bir şey yok her zaman zorluk var. 5 saattir buradayım. Yapılacak olan TIR parkı burada sırada beklerken o parkta en azından usturuplu bir şekilde hem internete girer banyonu yaparsın beklerken de soğukta durmaktansa sırayla parktan devam ederiz" dedi.

"GÜVENLİ ALAN OLUR"

Hamzabeyli TIR parkının faydalı olacağını belirten TIR şoförü Murat Yüksel ise, "Akşam 10’dan beri kuyruktayız. Her iki taraf da çalışmıyor. Hem Türkiye tarafı hem Bulgaristan tarafı. Yolda yatan kişiler parkta yatar ama yine de bu kuyruk bitmez yine aynı kuyruk olacaktır. Güvenli alan olur, mültecilerle sıkıntı yaşıyoruz. Banyomuzu yaparız. Rahatça yemeğimizi yeriz TIR üstünde yatmayız iyi olur" diye konuştu.

"KAPIKULE GİBİ GÜZEL OLSUN"

TIR şoförü İmran Şafak ise "Dinlenmek açısından bize faydası olur. 5 saattir 50 metre ilerledik. Bulgaristan’ın düzelmesi lazım bu kuyruk başka türlü düzelmez. TIR parkı yapılırsa en azından parkta dinleniriz. Lokanta yok bir şey yok bekliyoruz burada duşumuzu falan alırız. Kapıkule çok güzel bu konuda, inşallah burası da iyi olur. Ülkemize yapılan ihracat konusunda bence bir ihanettir.

Beş saatte 50 metre ilerlemişim, bize de yazık ülkemize de yazık. 3 günde geçtim geçen de burayı. 3 gün demek Almanya’ya gitmem demek" dedi.
Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Bulgaristan'a geçiş yapmak isteyen TIR şoförleri 4 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.