'TIR savcısı'ndan Başbakan'a suç duyurusu

Adana'da durdurulan MİT'e ait TIR'larda arama yapmak isteyen Cumhuriyet Savcısı Aziz Takcı, Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunup, tazminat davası açtı.

22.04.2014 - 12:40

'TIR savcısı'ndan Başbakan'a suç duyurusu

Adana'da otoyolda durdurulan MİT'e ait TIR'larda arama yapmak isteyen Cumhuriyet Savcısı Aziz Takcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı gazeteler hakkında suç duyurusunda bulunarak manevi tazminat davası açtı.

Yasadışı dinlemelerle ilgili tutuklanıp serbest bırakılan 2 polisin avukatı da bu konudaki işlemleri yapan savcı ve hakim hakkında YSK'ya suç duyurusunda bulundu.

Savcı Takcı adına suç durusu ve dava dilekçesini veren avukatı Alpdeğer Tanrıverdi, müvekkilinin hedef gösterilerek nefret söylemi ile kişilik haklarına saldırı yapıldığını ileri sürdü.

Yazılı ve görsel medyada çıkan asılsız haberlerin yanı sıra kamuoyunda algı operasyonu oluşturulmaya çalışıldığını öne süren Tanrıverdi, buna karşı ceza ve özel hukuktan kaynaklanan haklarını kullandıklarını söyledi.

100 BİN LİRALIK MANEVİ TAZMİNAT
Tanrıverdi, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde yaptığımız suç duyurularına ek olarak bağımsız ve tarafsız Türk Yargısı'na olan inancımız doğrultusunda 100 bin liralık manevi tazminat davası açmış bulunuyoruz" dedi.

Avukat Tanrıverdi, müvekkili Savcı Aziz Takcı için açtığı tazminat davası için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Mart 2014'te AK Parti İl Binası'nda TRT kanalları tarafından ortak olarak yayınlanan programı, 20 Ocak 2014'te Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yapılan basın toplantısını, 16 Şubat 2014'te İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi temel atma töreni, 15 Mart 2014'te Adana mitingi ile 8 Nisan 2014'te AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmaları kanıt olarak gösterdiklerini söyledi.

Avukat Tanrıverdi, verdikleri dilekçede ayrıca, söz konusu konuşmalarda müvekkiline hitaben sürekli olarak 'Paralel savcı', 'Casus', 'Vatan haini', "Alçak" gibi ithamlarda bulunulduğunu öne sürdü.

Avukat Tanrıverdi, Savcı Takcı hakkında çıkan haberler dolayı, 2 gazete hakkında da suç duyurusunda bulunarak, 15 bin lira tazminat davası açtıklarını söyledi.

POLİSLERİ SORGULAYANLARA DA SUÇ DUYURUSU
Yasadışı dinleme iddialarıyla ilgili Adana'da haklarında dava açılan Emniyet Müdürü eski Yardımcısı İ.B. ile Evrak Arşiv Şube Müdürü E.Y.'nin avukatı İsa Ayanoğlu, soruşturmayı yapan Başsavcı Vekili Ali Doğan ile şüphelileri tutuklayan 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Sağır hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2'nci Daire Başkanlığı'na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Ayşanoğlu, "Dosya kapsamında kanuna açıkça aykırı olan işlemler" olduğu iddiasında bulundu.

FEZLEKE İŞLEME KONULMADI
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önce Kırıkhan'da durdurulan ve MİT'e ait olduğu ileri sürülen TIR'larda arama yapmak isteyen savcıya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın baskı yaptığı iddiası ile hazırlanan dosya Başsavcılık'ça Meclis'e gönderilmeyip iade edilen fezlekeye ilişkin olarak da takipsizlik kararı verilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...