İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV) bu yıl 18'incisi düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali, 10 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

Festival bu yıl ''Özgürlükler-Sorgulamalar'' temasıyla insan haklarından göçe, savaştan şiddete, insan yaşamını sarmalayan tüm durum, konu ve gerçekleri irdeleyecek.

Festival kapsamında yurt dışından 5, Türkiye'den 40'a yakın tiyatro ve dans topluluğunun 100'ü aşkın gösteri İstanbullu seyircilerle buluşacak.

İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ÖZEL PROJESİ:
KUTLUĞ ATAMAN, “SILSEL, Türkiye’ye yazılmış mektuplar”
Türkiye’nin uluslararası arenada en tanınmış sanatçılarından Kutluğ Ataman’ın “Sılsel” adlı performansı, 12 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda katılıma açık olacak.

Aramice kanat çırpması anlamına geldiği düşünülen Sılsel, aynı zamanda Mardin’in eski Süryani evlerinin tavanlarına yapılmış gökyüzü tasvirinin de adı. Rivayete göre sokağa çıkmaya korkan Süryaniler, gökyüzü özlemlerini bir nebze olsun giderebilmek için evlerinin tavanlarına, motifler çizip içlerini turkuvaz renkte boyarlarmış. Kutluğ Ataman’a, Mardin ziyareti sırasında, Süryani mahallesinde yaşayan Nasıra Hanım’ın anlattığı bu hikâye, “Sılsel” projesinin de çıkış noktası olmuş. Herkesin korkusuzca ve özgürce ortak bir gökyüzü altında yaşama özlemini bir performansa dönüştüren Kutluğ Ataman, “Sılsel” ile 7’den 70’e, özgürlüğe değer veren herkesi esere katkıda bulunarak, hayalindeki gökyüzünü oluşturmaya davet ediyor.

12 Mayıs Cumartesi günü, Kutluğ Ataman’ın gökyüzüne ilk parçayı eklemesiyle başlayacak performansta, 5 Haziran tarihine dek dileyen herkes performansa katkıda bulunarak, yapıtın ortak yaratıcılarından biri olabilecek. Performansa katılmak isteyenler, eni 45 santimetre olmak şartıyla, istediği uzunluk ve renkteki, örgü ya da dokunmuş bir kumaş parçasını, üzerinde istediği dilde, resim, yazı ya da işleme yer alacak şekilde, dilek, mesaj ya da eleştirilerini yazarak bu ortak gökyüzüne katkıda bulunabilecek. Teker teker birbirlerine eklenecek parçalar, katılımcıların korkusuzca ve özgürce yaşam isteklerini de dile getirecek.

“Türkiye’ye yazılmış mektuplar” altbaşlığını taşıyan bu performans, tamamlandığında, bir sivil tarih dökumanı olarak da tarihe geçecek. “Sılsel” projesi İstanbul Tiyatro Festivali’nin ardından, daha birçok ortak gökyüzü inşa etmek üzere dünyanın çeşitli ülkelerini de gezecek.

FESTİVALİN YABANCI KONUKLARI
Festivale konuk olacak ülkeler; Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İsviçre. Ayrıca, Belçika ve İsveç de Türkiye’den sanatçılarla çalışılan işler üretecekler.

HAMLET – Schaubühne Berlin (Almanya)
Çağdaş tiyatronun yetkin isimlerinden biri olan, Avrupa’nın en önemli tiyatrolarından Schaubühne Berlin’in sanat yönetmeni Thomas Ostermeier’in çarpıcı yorumuyla sahneye koyduğu “Hamlet”, 12 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da ve 13 Mayıs Pazar saat 15.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak. Shakespeare’in yirmiden fazla karakterini yalnızca altı mükemmel oyuncunun canlandıracağı oyunda Hamlet’i olağanüstü bir oyuncu olan Lars Eidinger oynuyor.

ORFEO – Koreograflar Montalvo & Hervieu ile Cirque du Soleil dansçıları (Fransa)
Prestijli Fransız koreograflar José Montalvo & Dominique Hervieu, "çok renkli bir simya olarak nitelendirilen" “Orfeo” yorumlarıyla festivalin konuklarından. Yunan mitolojisinin Orfeo karakteri bu kez, Montalvo & Hervieu'nün, Bruegel, Rubens ve Picasso gibi önemli ressamlardan esinlenen video projeksiyonu ile Monteverdi, Gluck ve Philipp Glass gibi bestecilerin müziklerinin buluştuğu bir sahnede barok dansın hip-hop ile kaynaştığı görsel bir şölenle anlatılacak.

KAFKA’NIN MAYMUNU – Young Vic Theatre Company (İngiltere)
Franz Kafka’nın “Bir Akademi İçin Bir Rapor” adlı kısa öyküsünden sahneye uyarlanan “Kafka’nın Maymunu”, Henkel sponsorluğunda 19 Mayıs Cumartesi günü saat 20.30’da ve 20 Mayıs Pazar günü saat 18.30’da Kenter Tiyatrosu’nda sahneleniyor. Laurence Olivier Ödülü sahibi, Peter Brook gibi önemli yönetmenlerle çalışan usta oyuncu Kathryn Hunter, kendini korumak için insanlaşmaya çalışan bir maymunun varoluş öyküsünü sahneye başarılı bir şekilde taşıyor. Walter Meierjohann’ın yönetmenliğini üstlendiği oyun, her bireyin toplumda kendisi için yarattığı değişen kimlikler arasında nasıl maymunlaştığı ve yabancılaşma duygusunu irdeliyor. “Kafka’nın Maymunu”, British Council işbirliğiyle İngilizce (Türkçe altyazılı) olarak gerçekleştirilecek.

Kafka'nın Maymunu
Kafka'nın Maymunu

HANS YA DA HEIRI - Zimmerman & de Perrot (İsviçre)
İsviçreli Martin Zimmermann ve Dimitri de Perrot ikilisinin sahnelediği tiyatrodan dansa, sirkten müziğe uzanan gösterileri “Hans ya da Heiri”, Enka Vakfı sponsorluğunda 26 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da, 27 Mayıs Pazar saat 15.30’da ve 28 Mayıs Pazartesi günü saat 20.30’da olmak üzere üç özel gösteriyle, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

GERGEDAN - Théâtre de la Ville (Fransa)
Ünlü yazar Eugène Ionesco'nun 1950'li yılların tarihsel ve politik dalgalanmalarını aktardığı metin, Théâtre de la Ville ve Paris Festival d'Automne Festivali'nin Yönetmeni Emmanuel de Marcy-Motta tarafından yeniden sahneleniyor.

FESTİVALDE YERLİ YAPIMLAR
Genco Erkal’ın, kısa bir süre önce, Brecht’in şiir, öykü ve şarkılarından sahneye uyarladığı ve yönettiği “Ben Bertolt Brecht” içinde bulunduğumuz ortama, suskunluklara, insan hallerine güçlü bir gönderme… Dünyanın düzenini, ülkenin düzenini, savaşı, aymazlığı sorgulayan Genco Erkal ve Tülay Günal’ın birlikte rol aldığı kabarenin müziklerini piyanist Yiğit Özatalay icra ediyor. “Ben Bertolt Brecht”, 23 Mayıs Çarşamba ve 24 Mayıs Perşembe günlerinde saat 20.30’da Kenter Tiyatrosu’nda izlenebilir.

Festival kapsamında Kenter Tiyatrosu’nda, Müşfik Kenter ile Kadriye Kenter’in 11 Mayıs Cuma saat 20.30’da yapılacak “Aşk Mektupları” ve Yıldız Kenter‘in 13 Mayıs Pazar saat 20.30’da yapılacak “Kraliçe Lear” özel gösterimleri, 50 yıllık bir geçmişe anlamlı bir gönderme niteliği taşıyacak.

Shakespeare’in dizeleriyle dile gelen, tarihin en büyük aşkı “Antonius ile Kleopatra”, 1947 yılındaki Şehir Tiyatrosu temsillerinin ardından, Türkiye’de ilk kez Oyun Atölyesi tarafından sahneleniyor. Kemal Aydoğan’ın sahneye koyduğu, Haluk Bilginer’in Antonius ve Zerrin Tekindor’un Kleopatra rollerini üstlendiği “Antonius ile Kleopatra”, 26-27 Mayıs tarihlerinde Londra’da düzenlenen “Shakespeare’s Globe 2012 International Shakespeare Festival”de Türkiye’yi temsil edecek. Oyun, 1 Haziran Cuma ve 2 Haziran Cumartesi günlerinde saat 20.30’da Oyun Atölyesi’nde sahnelenerek, Istanbul Tiyatro Festivali’ndeki Shakespeare buluşmalarının bir ayağını oluşturacak.

Shakespeare Buluşmaları
18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde üç Shakespeare klasiği bir araya geliyor: Almanya’dan gelen Schaubühne Berlin yapımı “Hamlet”i, Oyun Atölyesi’nin “Antonius ile Kleopatra”sı izliyor ve 18. Istanbul Tiyatro Festivali, Tiyatro Pangar’ın “Macbeth”i ile noktalanıyor. Mehmet Birkiye’nin sahneye koyduğu ve güç, iktidar savaşları, ihanet ve çöküş üstüne sorgulamaların hikâyesi “Macbeth”te Demet Evgar başrollerden birini üstleniyor

Tiyatro Oyunbaz, festivalde Tom Stoppard’ın “Rozencrantz ve Guildenstern Öldüler” adlı oyunuyla yer alıyor. Arka plan olarak Shakespeare’in “Hamlet”ini kullanan oyun, büyük olayların içine hapsolmuş yazgısını değiştiremeyen ve değiştirmek için de bir şey yapmayan küçük insanların hikayelerine odaklanıyor. “Rozencrantz ve Guildenstern Öldüler”, 2 Haziran Cumartesi saat 20.30’da ve 3 Haziran Pazar saat 15.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde gösterilecek.

Özgürlükler, suskunluklar, savaş, direniş..
Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun kurucusu Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği “Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı”, özgürlük ihlallerinin ve saflaşmanın doruk noktasının yaşandığı günümüz Türkiye’sini konu alıyor. Oyun, 11 Mayıs Cuma günü 20.30’da ve 12 Mayıs Cumartesi günü saat 15.30 ve 20.30’da Hamursuz Fırını’nda.

Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı
Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı

Diyarbakır Belediye Tiyatrosu’nda Celal Mordeniz tarafından sahnelenen Sophocles’in “Antigone”si özgürlükleri ve şiddeti tartışan bir oyun olarak festival programında yer alıyor. İnsanca bir düzenden yana olan Antigone’nin sistemle mücadelesi farklı bir yorumla 25 Mayıs Cuma saat 20.30’da ve 26 Mayıs Cumartesi saat 15.30’da Haldun Taner Sahnesi’nde Kürtçe (Türkçe altyazılı) olarak oynuyor.

Tiyatro Avesta yapımı, Aydın Orak’ın yazdığı, Murat Garipağaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği “Kapan”, bir sınırda, iki askerin nöbet esnasında birbirleriyle yaşadıkları çatışma ve tartışmaları sahneye taşıyor. Şiddetin sıradanlaşması, ölümün basitleşmesi ve eline silah alan bireyin nasıl vahşileştiğini gözler önüne seren “Kapan”, 3 Haziran Pazar ve 4 Haziran Pazartesi saat 20.30’da Garajistanbul’da ve Kürtçe (Türkçe altyazılı) olarak oynayacak.

Arapça’da “Hakiki Buluşma” anlamına gelen “İçtima-i Hakiki” günümüzde birçok buluşmanın da gerçekleştirildiği “sosyal medya” ağları ile eylemliliğin ön planda olacağı ve beden dili, video-art ve ses kayıtlarıyla “Ortadoğu ve Arap dünyasındaki” gelişmeleri takip eden aydınlar, çeşitli disiplinlerden sanatçılar ve diğer katılımcılarla birarada gerçekleşecek. Emre Koyuncuoğlu’nun Amin Malouf metinlerinden yola çıkarak yazdığı ve yönettiği bu tartışmalı eser, 17 Mayıs Perşembe, 18 Mayıs Cuma ve 19 Mayıs Cumartesi akşamları saat 20.30’da Eminönü Ali Paşa Hanı’nda sahnelenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi (ÇGSM) yapımı oyunda, İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımcı olarak yer alıyor.

Ayrılıklar, özlemler ve ötesi
Tiyatro Pera, Nesrin Kazankaya’nın yazdığı ve yönettiği, dramaturjisini Şafak Eruyar’ın yaptığı “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” adlı oyunla 1923 yılında İzmir’de yaşayan Rum ve Türk ailelerin karşılıklı göç etmesini zorunlu kılan Mübadele Yasası sonrasında yaşanan olayları konu alıyor. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcı olarak yer aldığı oyun 20 Mayıs Pazar, 21 Mayıs Pazartesi ve 22 Mayıs Salı saat 20.30’da Tiyatro Pera’da, 24 Mayıs Perşembe günü saat 20.30’da ve 27 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde oynanacak.

“Karşılaşmalar” ayrı düşmüş kardeşlerin hikâyelerine odaklanırken Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı toplumsal dönüşümün toplumun çeşitli kesimleri üzerindeki etkisini tartışıyor. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) tarafından sahnelenecek oyun, 29 Mayıs Salı ve 30 Mayıs Çarşamba akşamları saat 20.30’da Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilir.

Hollanda’da yaşayan besteci Selim Doğru’nun hazırlayıp müziklerini bestelediği “İnsan Manzaraları” adlı gösteri, Türkiye ve Hollanda’dan iki büyük şair; Nazım Hikmet ve Judith Herzberg’in şiirleri üzerine kurulu bir çalışma. Edebiyat, tiyatro ve müziğin birbiri içine geçtiği teatral gösteriyi, şarkıcı Hazal Selçuk, Trio To be Sung ve üç solist, 3 Haziran Pazar saat 20.30’da ve 4 Haziran Pazartesi saat 18.30’da Haldun Taner Sahnesi’nde yorumlayacak.

Bir kadın ve bir erkek…
“Oda ve Adam”, temelde kadın ve erkeği, birbirini hem tamamlayıcı hem de yadsıyıcı bakış açılarından ayrı ayrı anlatan tek bir metne dayanıyor. Eric de Volder’in yazdığı ve Mesut Arslan’ın yönettiği oyun, Mesut Arslan/Theater Onderhetvel, Kunstenfestival 0090 ve Toneelhuis ortak yapımı. “Oda ve Adam”, 26 Mayıs Cumartesi ve 27 Mayıs Pazar günleri saat 20.30’da Garajistanbul’da olacak.

“İnsan Sesi”, terk edilmiş, âşık ve acı çeken bir kadının son telefon konuşmasını sahneye taşıyor. Jean Cocteau gibi sıradışı bir yazarın sıradışı yaşadığı hayatının izlerini taşıyan bu hikâye, Ayşe Lebriz Berkem tarafından yorumlanıyor. Oyun, 28 Mayıs Pazartesi saat 20.30’da ve 29 Mayıs Salı günü saat 18.30’da Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izlenebilir.

Çehov’un da içinde karakter olarak yer aldığı “Çehov Makinası”, büyük bir yazarın yaşam ve ölümü arasındaki döngüde oyunlarında yaratmış olduğu kendi karakterleriyle buluşması biçiminde gelişiyor.

Matei Visniec’in yazdığı ve yönetmenliğini Müge Gürman üstlendiği bu şiirsel oyun, 13 Mayıs Pazar, 14 Mayıs Pazartesi ve 15 Mayıs Salı günlerinde saat 20.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek.

“Elin Elimde”, 1898 yılında Moskova’da Stanislavski’nin sahneye koyduğu, Çehov’un “Martı” oyununun provalarında tanışan Anton Çehov ve Olga Knipper’in mektuplar ve kısacık buluşmalarla devam eden ilişkilerini anlatıyor. Amerikalı Çehov uzmanı Carol Rocamora’nın 800’ü aşkın mektuptan derleyerek yazdığı oyunda, ilk kez 50 yıl önce Küçük Sahne’de biraraya gelen Başar Sabuncu, Metin Deniz ve Cüneyt Türel üçlüsü yeniden İstanbul Tiyatro Festivali’nde buluşuyorlar. Bu buluşmaya bu kez Tilbe Saran da Olga Knipper rolünde eşlik ediyor. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcı olarak yer aldığı “Elin Elimde” 14 Mayıs Pazartesi ve 15 Mayıs Salı günlerinde saat 20.30’da yine Küçük Sahne’de olacak. Başar Sabuncu ve Cüneyt Türel’e İstanbul Tiyatro Festivali’nin Açılış Töreni’nde 2012 yılı Tiyatro Onur Ödülleri de takdim edilecek.

Ve kadına yönelik şiddet…
“YEDİ”
Dünyanın dört bir tarafında kadın hakları için mücadele veren yedi kadınla yapılan röportajlara dayanan çığır açan belgesel okuma tiyatrosu “Yedi”, 16 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Afganistan’dan Guatemala’ya, Rusya’dan Nijerya’ya, dünyanın farklı ülkelerinden gelen yedi kadınla 2007 yılında ödül sahibi yedi oyun yazarının yaptığı röportajlara dayanan “Yedi”, bu isimlerin, kendi toplumlarında kadınlara karşı uygulanan şiddetle mücadeleleri ve toplumsal alanda yarattıkları değişimi gözler önüne serecek. Hâlâ mücadelelerini devam ettiren bu kadınların öyküsü, kadına karşı şiddet konusunun ne sınır, ne etnisite ne de sınıf farkı tanımadığının gerçek birer kanıtı olacak.

Absürd tiyatro
Festivalde Fransa’dan gelen Theatre de la Ville, Eugene Ionesco’nun “Gergedan”ını yorumlarken yine bir Ionesco oyunu ve absürd tiyatronun en güzel örneklerinden biri olan “Yeni Kiracı” da BiTiyatro yapımı olarak Laçin Ceylan’ın yorumuyla izleyiciyle buluşacak. Kapitalizmin insana dayattığı tüketim mantığını eleştiren oyun, bu sistemin, bireysel ilişkileri, değer ölçülerini hatta gerçek aşkı ve sevgiyi yerle bir eden uyumsuzluğunu anlatıyor. “Yeni Kiracı”, 2 Haziran Cumartesi 20.30’da ve 3 Haziran Pazar 18.30’da Küçük Sahne’de olacak.

Samuel Beckett’in yazdığı, Şahika Tekand’ın yorumladığı “Oyun”, küçük dünyalarına sıkışmış kentsoylu insanın, zorlu var olma ve kendini ifade etme mücadelesini; huzur ve dinginlik ararken içine düştüğü karmaşa, sıradan ve trajikomik bir aşk üçgeni öyküsü çerçevesinde dile getiriyor. Oyun, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yapımı olarak 22 Mayıs Salı, 23 Mayıs Çarşamba ve 24 Mayıs Perşembe günleri saat 20.30’da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Altıdan Sonra Tiyatro’nun 2011-2012 sezonu tasarımı olan “Kumbaracı50’de Gece Hikâyeleri” projesinin sonuncusu “Dertsiz Oyun”, 11 Mayıs Cuma, 12 Mayıs Cumartesi, 13 Mayıs Pazar ve 14 Mayıs Pazartesi akşamları saat 23.00’te Kumbaracı50’de izleyicilerle buluşlacak. Yiğit Sertdemir’in yazıp ve yönettiği oyunu seyretmeye gelen seyirciler, karşılarında bir oyun seyreden 12 kişiyi bulacaklar. “Dertsiz Oyun”, seyirci beklentilerinin ve seyrediş halinin nereye evrildiğini, seyredilen “şeyin” nereye doğru gittiğini araştıran sözsüz bir oyun.Festivalde “Yeni Dalga”
İkinci Kat Tiyatro, Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği “Yalnızlar Kulübü”nde insanın sosyalleşmek için gösterdiği “çabaya” odaklanıyor. Oyunda, intihara meyilli bir insanın hayatının yönünü değiştirmek için geliştirdiği bir egzersizi başkalarıyla da paylaşmak amacıyla oluşturduğu kursa katılan bir grubun ilk dersten son derse kadar geçen dönemleri anlatılıyor. “Yalnızlar Kulübü”, 12 Mayıs Cumartesi ve 14 Mayıs Pazartesi günleri saat 20.30’da İkincikat Tiyatro sahnesinde yer alacak.

Aslıhan Erguvan, yazdığı ve yönettiği “Lulabay-Bir Cihangir Hikâyesi”nde ruh ve bedenin yer değiştirmesi, evi olan ve evi olmayanlar, dış dünyaya direnen iç dünya, kendini gizleme ama becerememe, iki arada bir derede kalmış aşk ve bu gelgitte kaybolan sokak çocuğu ve ev kedisinin öyküsünü özgün üslubuyla sahneye taşıyor. Murat Daltaban, Mehmet Ergen, Işıl Kasapoğlu, Zeynep Günsur gibi sanatçılarla çalışan Aslıhan Erguvan‘ın , 20 Mayıs Pazar ve 21 Mayıs Pazartesi akşamları saat 20.30’da Salon’da.

Folkwang Hochschule’de tanışan ve Kassel Devlet Tiyatroları’nda dans ettikten sonra, 2010’dan bu yana Berlin’de bağımsız dansçı ve koreograf olarak çalışmalarını sürdüren Leyla Postalcıoğlu ve Benjamin Block, sessizlik üzerine kurulan bir yapıt olan “Roof”ta, koşarken yavaşlamaya, uzakken yakınlaşmaya çabalayan iki kişiyi anlatıyor. Pina Bausch’un Tannhäuser Bacchanal adlı eserinde yer alan ve yurtdışında pek çok başarılı çalışmaya imza atan ikili, “Roof”un prömiyerini geçtiğimiz yılın Ekim ayında Berlin DOCK11’de gerçekleştirdi. Bu gösteri, 14 Mayıs Pazartesi ve 15 Mayıs Salı günleri saat 18.30’da Salon’da sahnelenecek.

Yerli genç yazarlara kapısını açarak, yerli oyunlar oynanması yolunda adımlar atan Tiyatro Hal, yoluna kendi coğrafyasının hikâyelerini anlatarak devam ediyor. Topluluk, Özer Arslan’ın yazıp yönettiği “Yaka Beyaz” adlı oyunda, taşralı ve şehirli olma halini bir plaza yöneticisinin mahreminden yansıtıyor. “Yaka Beyaz”, 16 Mayıs Çarşamba saat 20.30’da, 17 Mayıs Perşembe günü ise saat 18.30’da Tiyatro Hal sahnesinde izlenebilir.

Açık Pencere
Açık Pencere

Heyecanı, coşkuyu, eğlenceyi ve dinamizmi üst noktada tutarak yenilikçi bir biçim sunmayı hedefleyen Entropi Tiyatro, “Açık Pencere”de, August Strindberg’in Güçlü (Den Starkere) ve Samuel Beckett’in Oyun (Spiel) metinlerini belirli bir kurguyla eş zamanlı olarak aynı sahnede buluşturuyor. Oyun, umut taşıyan bir söylemi, “umut yok” söylemiyle yan yana getirerek, bugüne ait kendi dilini, söylemini yaratırken, bireye yüklenen, dayatılan, özendirilen, diğeri olmaya zorlanarak farkında olmadan koşulsuzca kabul edilen rollere ve bu roller içinde görünenin altındaki insana, insanı anlayabilmeye odaklanıyor. “Açık Pencere”, 22 Mayıs Salı 20.30’da ve 23 Mayıs Çarşamba 18.30’da Sahne Beşiktaş’ta yer alacak.

Konsept ve koreografisini İlkay Türkoğlu’nun hazırladığı “Kupa Kız”, 25 Mayıs Cuma ve 26 Mayıs Cumartesi günleri saat 18.30’da Salon sahnesinde yer alacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Modern Dans Anasanat Dalı mezunu İlkay Türkoğlu, yurtdışında ve özellikle de Budapeşte’de çeşitli dans toplulukları ve koreograflarla çalışmalar gerçekleştiren bir yorumcu.

EKİP topluluğunun “Parti” adlı çalışması, altı eski arkadaşın yıllar sonra, bir bekârlığa veda partisindeki buluşmasına odaklanıyor. Oyuncu Cem Uslu’nun yazıp yönettiği “Parti”, 26 Mayıs Cumartesi saat 20.30 ve 27 Mayıs Pazar günü 18.30’da Tiyatro Hal sahnesinde olacak. EKİP’in temel hedefi, havasını soluduğu ülkenin meseleleriyle ilgili, farklı sosyal sınıflara ulaşabilen, dönüştürebilen, nitelikli, çağdaş ve samimi bir tiyatro yapabilmek.

Studio 4 İstanbul, yeni projesi “Olmamış Mı?”da, İstanbul'da sahnelenen son oyunu Atış Serbest'te Türkiye gençliğinin şiddetle iç içe yaşadığı hayatları irdelediği gençlerin çocukluk yıllarına dönerek, büyüdükleri dünyanın bugünkü yaşamlarını nasıl şekillendirdiğine odaklanıyor. Studio 4 İstanbul, yerli ve yabancı yazarların oyunlarını yeni bir tiyatro arayışıyla yorumladığı projelerin yanı sıra kendi tasarlayıp kurguladığı performanslar sergiliyor. “Olmamış Mı?”,31 Mayıs Perşembe saat 20.30’da ve 1 Haziran Cuma saat 18.30’da Salon’da sahnelenecek.

Farklı sahneleme teknikleri uygulayan Tiyatro Artı, “Bizde Yok” ile simulatif bir kurgu içine yerleştirilen seyirciyi, gerçeklikten uzaklaştırarak kendini kurgunun içinde bulmasını sağlıyor. Seyir algısını değiştirmeyi hedefleyen “Bizde Yok”ta seyirci “izleyen” konumundan çıkarak oyunun bir parçası haline gelecek. Esir alınma, esir olma ve otorite-güç-kurban üçlüsü üzerinden hareket ederek Türkiye’nin yakın tarihine odaklanan ve Türkiye’nin siyasi tarihine ve insan hakları sürecine de yoğunlaşarak Cumartesi Anneleri üzerinden kurgusunu tamamlayan “Bizde Yok”, 1 Haziran Cuma ve 2 Haziran Cumartesi, Mekan Artı sahnesinde 16.00, 17.30, 19.00 ve 20.30’da izlenenebilir.

Dans ve Performanslar
Ayrin Ersöz’un koreografisini yaptığı ve yorumladığı “Arzunun Bedeni”, varoluşun anlamını bedenle oluşturduğundan yola çıkarak arzudan dolayı çekilen acının dansla ifade edildiği bir performans. Hep “öteki”nin olan bir dünyada haset, kıskançık, doyum ve mutluluk yolları üzerine kurgulanan bu performans, 11 Mayıs Cuma ve 12 Mayıs Cumartesi günlerinde Üsküdar Stüdyo Sanhesi’nde olacak.

'Arzunun Bedeni'
'Arzunun Bedeni'

Projelerinde gereksinim duyduğu tüm yaratıcılık ve araştırma disiplinlerine, mekâna ait eser üretimleri gibi farklı performanslara ve bu fikirlerini hayata geçirebilecek her türlü “beden, fikir, mekân” yaklaşımına açık olmayı tercih eden bir sanatçı olan Tuğçe Tuna, festivalde kurucusu olduğu RemDans’la sahneleyeceği “Deplasman” ile yer alıyor. “Deplasman”, 15 Mayıs Salı, 16 Mayıs Çarşamba ve 17 Mayıs Perşembe günlerinde saat 20.30’da Hasköy İplik Fabrikası’nda sahnelenecek.

Hareketli platformlar sayesinde düzlemlerin değiştiği “Üç Faz” bedenlerin bu düzlemlerle ve mekânla olan ilişkisini sorguluyor. Bilge Sürmeli ve Irmak Altınbulak’ın, platformlar aracılığıyla, üç ayrı riskli durumda buluştuğu gösterinin koreografisi Aydın Teker’e ait. İstanbul Tiyatro Festivali‘nin ortak yapımcı olarak yer aldığı gösteri, 17 Mayıs Perşembe ve 18 Mayıs Cuma akşamları saat 20.30’da Garajİstanbul’da sahnelenecek.

Konsept ve koreografisi Aslı Bostancı’ya ait olan “Tales In No Language”, kaybolmak, yitmek, yitirmek, erimek, görünmez olmak, yok olmak, silinmek gibi güçlü imajların oluşturduğu bir dizi veriden yola çıkarak isimlerin aynı olabildiği ama seslerin farklı olduğu “kromatik” hikâyeler üzerine kurulu. “Tales In No Language”, 23 Mayıs Çarşamba ve 24 Mayıs Perşembe saat 20.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde olacak.

Prospero Dans Topluluğu, Talin Büyükkürkciyan’ın sahneleyeceği “Lokum”, 36 beden olmaya çalışan Ermeni bir kadının yemeğe kattıkları yüzünden bir türlü o bedene erişememesi üzerine ironik bir çalışma. “Lokum”, 24 Mayıs Perşembe saat 20.30’da ve 25 Mayıs Cuma günü saat 18.30’da Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izlenebilir.

2004 yılından bu yana Saat Kaç?, Kağıt Gemi, Onlar, Sus-Dur-Kaç, Parantez, Dis.KO gibi çalışmalarıyla seyirciyle buluşan noland şimdi de “sOYUN” isimli çalışmasıyla festivalin konuklarından. “sOYUN”da müzisyen ve dansçılardan oluşan ekip, sıradanlığın doğallığı ve samimiyetin gerçekliği üzerinden naif bir anlatım diliyle keyifli bir hikâye sunuyor. Gösterinin yönetmenliği ve koreografisi Esra Yurttut’a ait. “sOYUN”, 29 Mayıs Salı 20.30’da ve 30 Mayıs Çarşamba 18.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde olacak.

“Yorgun Sırlar”, Anadolu’nun zengin tarihi ve kültür çeşitliliğinden beslenerek, ulusal ve uluslararası sanat ortamına disiplinlerarası projeler üretmek üzere kurulan bir topluluk olan IDT+ (İstanbul Dans Tiyatrosu) tarafından sahneleniyor. Topluluğun kurucu ve yaratıcı üyeleri Geyvan McMillen, Dilara Akay, Sernaz Demirel ve Tan Temel, ait oldukları sosyal ve kültürel ortamdan yola çıkarak kendi özgün sanat dillerini araştırıyorlar. “Yorgun Sırlar”, 30 Mayıs Çarşamba ve 31 Mayıs Perşembe günleri saat 20.30’da Garajistanbul’da sahnelenecek.

SERGİLER, SÖYLEŞİLER, USTALIK SINIFLARI VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI


• Osmanlı Dönemi Tiyatro Afişleri Sergisi

İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında yer alacak Refik Ahmet Sevengil’e ait “Osmanlı Dönemi Tiyatro Afişleri” sergisi, Türkçe açıklamaları ile Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi Fuaye’sinde festival seyircisiyle buluşacak.

• Murat Gülsoy, Yekta Kopan ve Ayfer Tunç ile Ubor Metenga Buluşmaları

Güncel Türk edebiyatının yenilikçi isimlerinden Murat Gülsoy, Yekta Kopan ve Ayfer Tunç, festival kapsamında, ölümünün 50. yılı nedeniyle Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanını yeni bir tiyatro deneyimiyle ele alacaklar. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Ubor Metenga buluşması, 27 Mayıs Pazar günü saat 18.00’de Salt Galata’da yapılacak.

• “Refik Ahmet Sevengil’i Anmak” Film Gösterimi ve Söyleşi

Mehmet Eryılmaz tarafından yönetilen Dramatik Belgesel Film, “Refik Ahmet Sevengil Bir Aydınlık Adam”ın gösterimiyle birlikte Refik Ahmet Sevengil’in eserleri uzerine 28 Mayıs Pazartesi günü Salon’da bir söyleşi düzenlenecek. (Katılımcılar ve saat daha sonra açıklanacak).

• “Eugene Ionesco” Film Gösterimi ve Söyleşisi

Sonia de Leusse-Le Guillou & Frédèric Romade’in ünlü tiyatro yazarı Eugene Ionesco üzerine çektiği “Quoi de Neuf/ Yeni Olan Ne?” adlı belgeselinin gösterimin ardından, Ionesco’nun kızı Marie-France Ionesco, Gergedan’ın yönetmeni Emmanuel Demarcy-Mota ile bir söyleşi gerçekleştirecek. Film gösterimi ve söyleşi, 2 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

• “Wedding” Video Gösterimi ve Söyleşisi

Köken Ergun’un Berlin’deki Türk göçmenlerin düğün törenleri üzerine yaptığı “Wedding” adlı video çalışmasından yola çıkılarak yapılacak söyleşide rituel dinamikleri, dans, göç, kimlikler ve kolektivite gibi konular, Prof. Dr. Leyla Neyzi, Prof. Dr. Arzu Öztürkmen, Adnan Yıldız ve Köken Ergun tarafından tartışılacak. Söyleşi, 2 Haziran Cumartesi günü saat 14.30’da Salon’da gerçekleştirilecek.

• Shakespeare’in Şifresini Kırmak

Shakespeare’in oyuncuya metinde verdiği ses, imge, fiziksel eylem, duygu, düşünce, karakter özellikleri, atmosfer gibi şifreleri tanımlamak, çözmek ve sonra da bu çözümlemelerin fiziksel eylemlere dönüşmesi ve form bulabilmeleri için seçim yapma dürtülerinin “nasıl” harekete geçirilebileceği üzerine Gürhan Elmalıoğlu ve Mark Olsen tarafından iki gün süren uygulamalı bir atölye yapılacak. 29 Mayıs Salı ve 30 Mayıs Çarşamba günlerinde saat 10.00–13.00 ve 14.00–17.00 arasında Kadir Has Sahne’de yapılacak ustalık sınıfının katılımcı sayısı 25 kişi ile sınırlı.

• Folkwang Sanat Üniversitesi Dans Ustalık Sınıfı

Franco Schmidt ile yapılacak ustalık sınfı, 24, 25 ve 26 Mayıs tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Dans Stüdyosu’nda gerçekleştirilecek. 3 gün sürecek atölye çalışmasının katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlı olacak. Bu etkinliğin saati daha sonra açıklanacak.

• Spolin Atölyesi

SPOLIN-IST’in kurucusu, oyuncu ve yönetmen Ege Maltepe’nin yürüteceği iki günlük çalışma, duyu farkındalığı ile bedensel ve sezgisel farkındalık egzersizlerinin yanı sıra Spolin oyunlarını içerecek. Atölye, 27 Mayıs Pazar ve 28 Mayıs Pazartesi günlerinde saat 10.00–13.00, 14.00–17.00 arasında Kadir Has Sahne’de yapılacak. Atölye çalışması 2 gün sürecek ve katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlı olacak.

• Hans ya da Heiri Sirk Atölyesi ve Orfeo Dans Atölyesi

BİLETLER 7 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR!
18. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri 7 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da satışa sunulacak. Sanatseverler biletlerini:

• Biletix satış noktaları,

• Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00)

• www.biletix.com

• İKSV’den (10.00–19.00 saatleri arasında; 8 Nisan Pazar haric, Pazar günleri kapalıdır) alabilecek.

Bilet alımlarında kredi kartı da geçerli olacak ve her gösteride tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satılacak.