Tiyatro salonları küçükleri bekliyor

Çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, tiyatro şenliği de yaşayacak. ''Küçük Hanımlar, Küçük Beyler Tiyatro Festivali'', 25 Nisanda perdelerini çocuklar için açacak.

Anadolu Ajansı 22.04.2009 - 12:04

Bu yıl 9'u yerli, 9'u yabancı, 18 oyunun yer alacağı festivalde, yapıtlar, 5 gün boyunca saat 11.00 ile 14.00'da küçük hanım ve beylerle buluşacak. Saat 14.00'deki seans ücretsiz izlenebilecek, 11.00'deki oyunların biletlerinde ise bilet fiyatları düşük tutulacak.

Festivalde, yerli oyunların 5'i Devlet Tiyatrolarına ait olacak. Bunun dışında Eskişehir Şehir Tiyatrosu'nun ''Küçük Prens'' oyunu ile İl Emniyet Müdürlüğünün sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilerin hazırladığı ''Sırça Köşk'' ile Van İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim okulu öğrencilerinin oynadığı ''Şair Evlenmesi'' minik seyircileri selamlayacak.

Ayrıca, Rusya, İsviçre, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Hollanda, Avusturya ve İtalya ile Danimarka-Sırbistan-İstanbul Şehir Tiyatrosu ortak yapımı oyunlar izleyicilerin karşısına çıkacak.

Renkli açılışa sahne olacak festivalde, 25 Nisan Cumartesi günü Anıtkabir ziyaret edilecek ardından Kuğulu Park'ta panayır yapılacak. Panayırda TEMA Vakfı, Kızılay, Çocuk Müzeleri Derneği, UNİCEF, Lösev, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşları uygulama ve tanıtım stantları açacak.

Panayırda çocuklar için ilginç gösteriler sunulacak ve korolar konser verecek. Daha sonra bandoların da içinde yer aldığı kortej, Akün Sahnesi'ne yürüyecek ve festival ''Keloğlan Keleşoğlan'' oyunuyla açılacak.

''BÜYÜYOR, GENİŞLİYORUZ''

Festival Koordinatörü, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından Sevgi Tanrıverdi, Devlet Tiyatroları (DT) olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na festivalle katkıda bulunmayı istediklerini söyledi.

Festivalin ismini Atatürk ''Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız'' sözünden yola çıkarak koyduklarını belirten Tanrıverdi, ''Festivalin bu yıl beşincisini düzenliyoruz. Her yıl yapılan festival bir öncekinden farklılıklar taşıyor, büyüyor, genişliyoruz'' dedi.

Bu yıl festival kapsamında kullanılacak sahne sayısını 7'ye çıkardıklarını belirten Tanrıverdi, her yıl daha fazla çocuğa ulaşmayı istediklerini anlattı.

Festivalde bu yıl 9'u yerli, 9'u yabancı olmak üzere 18 ayrı oyunun yer alacağını belirten Tanrıverdi, bunların bazılarında amatör minik oyuncuların performanslarını sergileyeceğini dile getirdi. Tanrıverdi, özellikle İl Emniyet Müdürlüğünün sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilerin hazırladığı ''Sırça Köşk'' ile Van İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim okulu öğrencilerinin oynadığı ''Şair Evlenmesi'' oyunlarının izlenmesini tavsiye etti.

''ÇOCUKLARI BU EĞLENCEYE BEKLİYORUZ''

Festivaldeki yabancı oyunlardan da biri hariç hepsinin sözden çok görselliğe dayandığını, bu nedenle çocukların rahatlıkla seyredebileceğini vurgulayan Tanrıverdi, ''Söze dayalı oyun da bir kukla oyunu. Onda da Shakespeare'in '12. Gece' oyunu sergilenecek. Onunla ilgili Milli Eğitim Bakanlığının da desteğiyle özel bir seyirci çalışması yaptık. Bu çocuklar Shakespeare'in 12. Gece'sine hazırlıklı olarak oyuna gelecekler'' dedi.

Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak atölye çalışmalarına başladıklarını dile getiren Tanrıverdi, ''Atölye çalışmalarının 4'ü yerli, 4'ü yabancı olacak. Bunların bir kısmı profesyonel oyunculara yönelik ama çoğunluğu çocuklara yönelik. Bu konuyla ilgili bilgiyi gişelerimizden alabilirler. Programlarımıza başvurup katılabilirler'' diye konuştu.

Festivalin renkli açılışına herkesi davet eden Tanrıverdi, ''Çok renkli bir kortej olacak, sürprizlerimiz de var. Tüm çocukları bu eğlenceye bekliyoruz'' dedi.

''20 BİNİ AŞKIN SEYİRCİ''

Festival için biletlerin şimdiden tükendiğini, 20 bini aşkın minik seyircinin bu festivale katılacağını vurgulayan Tanrıverdi, şunları kaydetti:
''Ankara'nın merkezinin yanı sıra ilçe ve köylerden de öğrenciler var. 20 bin çocuğun büyük çoğunluğu tiyatroyu ilk kez görecek. İnanılmaz bir talep aldık, biz de çok mutluyuz. Geri dönüşlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belki çocuk oyununu artırabiliriz ya da bu başvuruları kendi çocuk tiyatrolarımızda değerlendireceğiz ve gelecek yıl öncelik vermeye çalışacağız. Bu festivaller sadece çocuklara yönelik olan tiyatro oyunları ve sahneler konusundaki isteğimizi artırıyor. Ayrıca festival çocuk seyircilerin tiyatroya yönelik taleplerini de artırıyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...