Tiyatro sanatçısı Ayşegül Devrim'e veda

Dün hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Ayşegül Devrim için bugün Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde bir tören düzenlenecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 11:44

Tiyatro sanatçısı Ayşegül Devrim'e veda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarından emekli tiyatro sanatçısı Ayşegül Devrim, Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazından sonra Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Ayşegül Devrim, 1942 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçısı İhsan Devrim'in kızı olan sanatçı, Arnavutköy Kız Koleji'nde, ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda okudu.

Bir dönem İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda da çalışan sanatçı, 1959 yılında sahneye çıktığı Oda Tiyatrosu'ndaki ''Gökteki Kaldırımlar'' adlı oyunla profesyonel oldu. Aynı yıl İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'na girdi. 1960 yılında asal kadroya alınan Devrim, 120 civarında oyunda yer aldı. Pek çok filmde ve dizide oynayan sanatçı seslendirme alanında çevirmen ve yönetmen olarak da çalıştı.

1997–2002 yılları arasında Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Ayşegül Devrim, 2007 yılında emekli oldu. Sanatçının Devrim ve Barış adlı iki oğlu bulunuyor.

Ayşegül Devrim, ''İki Efendinin Uşağı'', ''Yitik Köpek'', ''Bozuk Düzen'', ''Sapak'', ''Almanlar'', ''Kayıp Mektup'', ''Babanın Gorilleri'', ''Aç Gözlüler'', ''Avanak'', ''Hepsi Oğullarımdı'', ''Utanmazın Defteri'', ''Hırçın Kız'', ''Beş Katlı Binanın Altıncı Katı'', ''Binbir Gece'', ''Medea'', ''Çulsuzlar'', ''Kafes arkasında'', ''Bir Garip Oyun'', ''Aşk Mektupları'', ''Hürrem Sultan'', ''Ferhat ile Şirin'' ve ''Üç Kız Kardeş'' gibi oyunlarda rol aldı.

Sayfa Yükleniyor...