'TL ile övünüyorsan ekonomi bilmiyorsun'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyareti sırasında dillendirdiği 'TL zone' fikrini eleştirdi.

Haberler 02.11.2012 - 23:13

'TL ile övünüyorsan ekonomi bilmiyorsun'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir ülkede Başbakan çıkıp, 'Başbakan, Türk lirası değerli diye övünüyorsa ekonomi bilmiyor demektir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, beraberindeki bazı CHP'li vekillerle Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı (EBSO) ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu'nun hedefinde Başbakan Erdoğan ve Almanya ziyareti sırasında dillendirdiği 'TL zone' fikri vardı.

Hükümetin 'sıcak para' politikasını eleştiren ve 'çıkışın reel ekonomide olduğunu' söyleyen CHP lideri şunları kaydetti:

"Sıcak para politikasıyla bir ekonomi yönetilemez, uzun süre balayı yaşadık. Dolar pompalandı, ucuz döviz geldi sonunda mağdur olan biz olduk.

Eğer bir ülkede Başbakan çıkıp, 'Türk lirası çok değerli oldu' diye övünüyorsa, kimse kusura bakmasın o Başbakan ekonomi bilmiyor demektir.''

'BORSA YERİNE NEDEN SANAYİ YATIRIMI YAPSIN'
Kılıçdaroğlu, ''1 Ocak'ta İstanbul Borsası'na 1 milyon dolar yatıran sermayedar ekim ayının sonunda 1 milyon 463 bin dolar alıyor. Yüzde 43 kar dolar bazında. Hiçbir sanayici böyle bir kar alamaz. Niye gelsin reel sektöre, deli mi Öbür tarafta yüzde 43 kar ediyor. CHP olarak bu tabloyu istiyoruz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...