TMMOB'ye yetki tırpanı

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 'Torba Kanun' Teklifi'nde kabul edilen önergeye göre, TMMOB'nin plan ve projelerde vize ve onay yetkisi kaldırıldı.

Anadolu Ajansı 10.07.2013 - 09:57

TMMOB'ye yetki tırpanı

TBMM'de tartışma yaratan bir karar alındı.

'Torba Kanun' görüşmelerinde iktidar partisinin önergesiyle, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği'nin (TMMOB) plan ve projelerde vize ve onay yetkisi kaldırıldı.

CHP, kararla Gezi Parkı olaylarının faturasının TMMOB'ye çıkartılmak istendiğini ileri sürerken, AK Parti ise birliğe bağlı mimar ve mühendislerin, kanunda ve anayasadan almadıkları yetkiyi kullanarak ücret aldığını ifade etti.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 'Torba Kanun' Teklifi'nde kabul edilen önergeye göre, harita, plan, etüt ve projeler; idare ve ilgili kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize ve onayına tabi tutulamayacak, tutulması istenemeyecek.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden 'Torba Kanun' Teklifi'nin İmar Kanunu'nda değişiklik yapan maddesi üzerinde bazı AK Parti'li milletvekilleri değişiklik önergesi verdi.

CHP: TAKSİM CEZALANDIRMASI
Önergeye itiraz eden CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, önerge 500 kelimeyi geçtiği için özetin okunduğunu ancak buradaki imzanın kime ait olduğunun belli olmadığını söyledi. Hamzaçebi, önergenin işleme konulmaması gerektiğini savundu.

Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara vererek, grup başkanvekilleriyle toplantı yaptı. Aranın ardından önerge ve teklif maddesine ilişkin açıklama yapan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfü Elvan, önergenin TMMOB Kanunu ile doğrudan ilgisi olmadığını söyledi.


Yakut'un, aranın ardından önergeyi tekrar okutmasına itiraz eden Hamzaçebi, "Bu önergenin özeti şudur: Hükümet, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle bütün Türkiye'yi etkisi altına alan bu gelişmelerin faturasını, Taksim dayanışması içinde olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne, onu oluşturan odalara çıkarmaktadır. Başka hiçbir gerekçesi yoktur.

Teknik olarak dayandığı hiçbir şey yoktur. Odaların mesleki denetim adına getirdikleri projelerin vize edilmesi yönündeki uygulamayı ortadan kaldırmaya ve bu yolla odalara mali güç oluşturan ödentilerin kaldırılmasına yönelik bir önergedir" şeklinde  konuştu.

AK PARTİ: YETKİSİZ PARA ALIYORLAR
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da önergenin özetindeki imzanın kendisine ait olduğunu, İçtüzüğe aykırı olmadığını, Lütfü Elvan'ın açıklamaları doğrultusunda da görüşülmesine engel bulunmadığını ifade etti.

Elitaş ise TMMOB'a bağlı mimar ve mühendislerin, kanunda ve anayasadan almadıkları yetkiyi kullanarak, ücret aldığını ifade etti. Elitaş, düzenlemenin bazı odaları rahatsız edebileceğini ancak mimar ve mühendislerin lehine olduğunu savundu.

Başkanvekili Yakut, tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, önergeyi okuttu ve oylattı. Önerge, kabul edildi.

ÖNERGE NE GETİRDİ?
Kabul edilen önergeye göre, arazi kullanımı ve yapılaşmada sadece mekansal strateji planları, çevre düzeni planları ve imar planları kararlarına uyulacak. İmar Kanunu'nun istisnası olan alanlarla korumaya yönelik diğer özel kanunlara tabi alanlara ilişkin alt kademe planların onay, askı ve kesinleşme işlemlerini yapmaya, yaptırmaya ve değiştirmeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...