Bölgede ilki geçen yıl Torbalı’da yapılan tohum takas şenlikleri, yıl içinde Seferihisar ve Bayramiç’te devam etmişti.

Bu sene tartışmaya açılacaklar arasında, üreticinin tüketiciyle doğrudan buluşmakta yaşadığı sorunlar önemli yer tutacak.

Tohum takası, üreticiyle üreticinin, üreticiyle tüketicinin buluşmasına ve yerel tohum çeşitlerinin korunarak, kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlıyor. Üreticilerin birbiriyle buluşması; yerel tohumlar ve yetiştirilme biçimlerinin, üreticilerin karşı karşıya olduğu zorlukların, zararlılarla mücadele biçimlerinin paylaşılmasını olanak yaratıyor.

Şenlik, Ekolojik Üreticiler Derneği ile Karaot Tohum Derneği’nin işbirliğinde gerçekleştirilecek.

Şenliğin düzenleyenler amaçlarını şöyle anlatıyorlar: "Günümüzde gerek görsel basında, gerekse yazılı basında, sağlıklı, doğal, ekolojik, organik vb tarım biçimleri olarak ifade edilen üretim biçiminin, yalnızca, bu işi şehir hayatından bezmiş, hobi düzeyinde, ekonomik kaygılar olmaksızın yapan insanlardan ibaretmiş gibi gösterilmesi sıkıntısı yaşanmaktadır.

Aynı zamanda da, yaşanılan bunalımdan dolayı bir güvensizlik ortamı doğmuş, tüketici de bu güvensizliğini en iyi marka, en popüler alışveriş merkezi üzerinden çözmeye çalışmaktadır.

Bizim için daha da önemli olanı ise; eskiden beri geleneksel yöntemlerle tarım yapan ve ürünlerini bu şekilde elde eden üretici köylülerin ve çiftçilerin, yaşadığı sıkıntılardan dolayı, sağlıksız, endüstriyel, sözleşmeli ve sanayi tipi tarım biçimlerine geçme sınırında olmalarıdır.


Ama unutulmamalıdır ki tüketicinin bu çözüm biçimi, eskiden beri geleneksel tarım yapan ve derneklerimizin çalışmalarıyla ekolojik tarım yapmaya ikna edilen üreticinin pazar payını ve hevesini düşürmektedir.

Hala geleneksel olarak üretim yapan ve bu üretimde ısrarcı üretici ve çiftçilerin doğrudan tüketiciye ulaşmasının önündeki engelleri aşmaya çalışalım, aşmanın yollarını konuşalım."

KARAOT TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ
TARİH:15 EKİM 2011,Cumartesi
SAAT: 09.00-19.00
YER: KARAOT KÖYÜ, TORBALI, İZMİR