Toktamış Ateş vefat etti

İktisat Profesörü, yazar Toktamış Ateş, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 69 yaşında hayatını kaybetti. Ateş'in cenazesi 21 Ocak Pazartesi günü toprağa verilecek.

Haberler 19.01.2013 - 10:30

Toktamış Ateş vefat etti

Türk iktisat profesörü, yazar Toktamış Ateş, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dün gece yaşamını yitirdi.

Ateş'in çoklu organ yetmezliği nedeniyle kalbinin durduğu bildirildi.

İstanbul Tıp Fakültesi önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Dr. Elif Caymaz, uzun zamandan beri hastanede tedavi görmekte olan Prof. Dr. Toktamış Ateş'in saat 02.00 sıralarında hayatını kaybettiğini belirtti.

Toktamış Ateş'in tedavi sürecinde cerrahi operasyon da geçirdiğini ifade eden Caymaz, ''Ağır bir nöbet ve sonrasında sistemik damar hastalığı vardı. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle kalbi durdu. Sonrasında da kaybettik'' bilgisini verdi.

PAZARTESİ TOPRAĞA VERİLECEK
Ateş'in cenazesi, 21 Ocak Pazartesi günü Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Merkez Efendi Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

ARINÇ'TAN TAZİYE
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Toktamış Ateş'in ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Arınç, Toktamış Ateş'in, İstanbul Üniversitesi'nin değerli bir akademisyeni, bilim adamı ve iyi bir yazar olduğunu kaydetti.

TOKTAMIŞ ATEŞ KİMDİR?
1944 İstanbul doğumlu Toktamış Ateş, orta ögrenimini Avusturya Ortaokulu'nda, lise eğitimini de Vefa Lisesi'nde yaptı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi'nin İktisat Bölümü'nü bitirdikten sonra bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü'ne asistan olarak atandı.

1969'da "Kuruluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı" başlıklı çalışmasıyla doktor, 1974'de "Demokrasi Teorisi" başlıklı çalışmasıyla doçent, 1982'de de profesör oldu. İstanbul Üniversitesi'nin yanı sıra, değişik kurumlarda ders verdi.

Yine ders vermek için, çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya'da (Berlin - Münih) bulundu. Günümüzde, İstanbul Üniversitesi'nin İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığının yanı sıra, kurucuları arasında yeraldığı Bilgi Üniversitesi'nde Yönetim Kurulu üyesidir.

Yayınladığı kitap sayısı 30'u geçen Ateş, 10 yılı aşkın bir süre boyunca Cumhuriyet gazetesinde yazmıştır. Yazar son olarak Bugün gazetesinde okuyucularıyla buluşuyordu.

Sayfa Yükleniyor...