Tolon, Zirve davasında ifade verdi

Ergenekon ve Zirve Yayınevi davasının tutuklu sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Malatya'daki mahkemede ifade verdi.

23.05.2013 - 11:49

Tolon, Zirve davasında ifade verdi

Ergenekon ve Malatya Zirve Yayınevi davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Türk Hava Yolları'na ait uçakla sabah İstanbul'dan Malatya'ya getirildi.

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin görülen davanın 73. duruşmasında, video konferans sistemiyle görüntüsü karartılarak ifade veren davanın sanığı ve tanığı İlker Çınar'ın çapraz sorgusuna başlandı.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık Varol Bülent Aral dışındaki 16 tutuklu sanık, avukatlarıyla hazır bulundu.

"Deniz Uygar" kod adıyla bilinirken kimliği deşifre olan İlker Çınar'ın çapraz sorgusuna geçilmeden önce taleplerinin olduğunu dile getiren müdahil ve sanık avukatları, İlker Çınar'ın 8 gün boyunca verdiği ifadelerin yazılı tutanaklarının hazır edilmesinden sonra çapraz sorguya geçilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, usulde böyle bir uygulamanın olmadığını belirterek, avukatların duruşmalarda aldıkları notlardan soru sorabileceklerini söyledi. Sanık avukatlarının ısrarı üzerine Mahkeme Heyeti, ara karar alarak talebi reddetti.

Kısa, "Ergenekon" davası kapsamında tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden başvurusu üzerine Malatya'ya getirilen emekli orgeneral Hurşit Tolon'un bugün tekrar İstanbul'a döneceğini belirterek, ilk soru sorma hakkını ona verdi.

Video konferans yöntemiyle görüntüsü karartılarak soruları yanıtlayan Çınar, Tolon'un "Hayatın boyunca benimle hiç yüz yüze görüştün mü?" sorusuna "hayır" yanıtını verdi.

Tolon'un "Sözde Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi'nden (TUSHAD) bahsediyorsun. Peki bunun merkezi neresidir?" sorusunu ise Çınar, "Ben sözde ifadesini kabul etmiyorum. Onu siz daha iyi bilirsiniz. Ben TUSHAD'ın yerini, merkezini, nerede olduğunu bilmiyorum" şeklinde cevapladı.

Hurşit Tolon, "Deniz Uygar" diye hitap ettiği Çınar'a "İfadelerinde 1993 yılında TUSHAD'a katıldığını iddia ediyorsun. Bu kapsamda kurs aldığını ileri sürdün. Kursu nerede ve kimden aldın?" sorusunu yöneltti. Çınar da kursu yalnız aldığını ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün verdiğini savundu.

'BU ZIRVALIKLARI DA YAZARSINIZ'
Bu arada, tutuklu sanıklardan Murat Göktürk, gazetecilere doğru dönerek, "Bu zırvalıkları da yazarsınız" ifadesini kulandı.

'ODAYI GÖRÜP NE YAPACAKSIN?'
Duruşmada söz alan tutuklu sanık Ruhi Abat'ın, "İlker Çınar'ın görüntüsü karartıldı. Bireysel olarak İlker Çınar'ın görüntüsünün karartılmasına itirazım yok ancak salondaki üye hakimi neden göremiyoruz? Biz o salonu görmek istiyoruz. Orada kimlerin olduğunu ve İlker Çınar'ın ifadelerini ne şekilde verdiğini görmek istiyoruz" sözleri üzerine Mahkeme Başkanı Kısa, "Odayı görüp ne yapacaksın? Biz sahtekarlık mı yapıyoruz? Böyle bir şey teknik olarak da hukuki olarak da mümkün değil" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...