Tolstoy'un başyapıtları DVD'de

Gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan Lev Tolstoy'un beyazperdeye uyarlanan klasikleri 'Anna Karenina' ile 'Savaş ve Barış' şimdi DVD'de.

Haberler 05.03.2010 - 15:08

Tolstoy'un başyapıtları DVD'de

Büyük yazar Lev Tolstoy'un iki başyapıtı 'Anna Karenina' ile 'Savaş ve Barış' SAGA Film etiketiyle çıktı.

ANNA KARENINA
2007 yılında Time dergisince düzenlenen bir değerlendirmede, 125 yazarlık bir jüri tarafından "gelmiş geçmiş en muhteşem roman" seçilen 'Anna Karenina'dan uyarlanan görkemli film, Lev Tolstoy'un başyapıtının en başarılı uyarlamalarından biri kabul ediliyor.

Hem görsel hem teknik açıdan son derece başarılı olan bu film, romanın renklerini ve zengin dokusunu sinemada yaşatıyor.

Güzel aristokrat Anna, tanınmış politikacı Karenin'le yaptığı sevgiden uzak evlilikten dolayı bitkin düşmüştür. Kont Vronsky ile yaşayacağı tutkulu aşk, Anna'nın evliliğini, ailesini ve kocasının kariyerini tehlikeye atacaktır.

Üstelik Anna'yı hapseden boğucu ve ikiyüzlü toplum, ona acı bir bedel ödetmeden özgürlüğünü vermeyecektir.

Rusya'nın meşhur film stüdyosu Mosfilm, bu filmde 19. yüzyıl Moskovası üst tabakasının görkemini yansıtmak için hiçbir masraftan kaçınmadı. Görüntü yönetmeni Leonid Kalaşnikof ve aralarında Bolşoy Balesi'nin efsanevi ismi Maya Plisetskaya'nın da yer aldığı muhteşem bir oyuncu kadrosuyla 2,5 yıl bu film üzerinde çalışan yönetmen Zarkhi, Tolstoy'un romanının ruhunu, insancıllığını ve samimiyetini sinemaya kusursuz bir şekilde taşımıştır.

SAVAŞ ve BARIŞ
Tolstoy'un destansı başyapıtı, yönetmen Sergei Bondarchuk tarafından kusursuz bir şekilde beyazperdeye aktarıldı. Oscar ödüllü bu başyapıtta, Rusya'da 1805'de başlayan olaylar dizisi, beş aristokrat ailenin öyküsü etrafında anlatılır ve 1812'de Napolyon'un Rusya'yı işgaliyle zirve yapar.

Tolstoy'un dört ciltlik bu dev eserindeki tarihi detayların inanılmaz bir özenle aktarıldığı filmde, 45 dakikalık savaş sahneleri o kadar gerçekçidir ki çekimlerde 120.000 kişilik bir ordu oluşturulmuş ve pek çok at öldürülmüştür. Sovyetler Birliği'ndeki müzelerden alınan eşyaların kullanıldığı film, gerçeğe son derece yakındır. “Savaş ve Barış”, aynı adlı romandaki duyguları ve atmosferi de başarıyla sinema diline aktarır.

"Edebiyatla sinemanın kusursuz evliliği" olarak nitelendirilen filmin çekimleri tam yedi yıl sürmüş, yapımda binlerce oyuncu rol almış ve dönemin koşullarında 100 milyon dolara mal olmuştur. Bu çapta bir filmi günümüzde gerçekleştirmek için 700 milyon dolardan fazla bir bütçe gerekeceği tahmin ediliyor. Bu da Savaş ve Barış'ı gelmiş geçmiş en pahalı filmlerden biri yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...