Tony'nin galibi 'South Park' ekibi

Broadway yapımlarının ödüllendirildiği Tony ödüllerine 'South Park'ın yaratıcıları Trey Parker ile Matt Stone'un  'Book of Mormon'ı damga vurdu.

Haberler 14.06.2011 - 11:27

‘South Park’ yaratıcıları Trey Parker ile Matt Stone’un müzikalleri ‘The Book of Mormon’ dokuz Tony ödülü kazandı. İkilinin en iyi müzikal dahil dokuz dalda tiyatro dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Tony'yi kazanması şaşırtıcı olarak nitelendirildi.


Uganda’ya gönderilen iki Mormon misyonerin komik maceralarını konu alan ‘The Book of Mormon’, en iyi müzikal, kitapçık, müzikal yönetimi, beste, aktris ödüllerinin yanı sıra teknik kategorilerden de dört ödül kazandı.

Atlar üzerine I. Dünya Savaşı’nda geçen bir hikayenin anlatıldığı ‘War Horse’ en iyi oyun ve yönetmen dahil beş dalda Tony kazandı. Oyunun uyarlandığı aynı addaki Michael Morpurgo romanı, Steven Spielberg’in de uzun zamandır üzerine çalıştığı filme kaynaklık ediyor.

Gecede başrolde en iyi erkek oyuncu ödülünü Jez Butterworth oyunu ‘Jerusalem’deki rolüyle Mark Rylance kazandı. En iyi erkek oyuncu ödülü ise ‘Catch Me If You Can / Sıkıysa Yakala’nın sahne uyarlamasında FBI ajanını canlandıran Norbert Loe Burtz’e verildi. Cole Porter’ın ‘Anything Goes’u, Sutton Foster’a da en iyi müzikal kadın oyuncu ödülü getirdi.

AIDS krizinin yaşandığı 1980’leri aktivist, yazar Ned Weeks’in gözünden aktaran ‘Normal Heart’ hem yeniden sahneye konan en iyi oyun ödülünü hem de oyuncuları Ellen Barkin ve John Benjamin Hickey’e oyuncu ödülleri kazandırdı. Gecede ödül kazanan bir diğer sinema şöhreti ise ‘Good People’daki rolüyle Oscarlı oyuncu Frances McDormand oldu.

Sayfa Yükleniyor...