Yemin ve boykot krizini çözmek için insiyatif alan, dün BDP'li Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık’la görüşen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MHP ve CHP’yi de dinledi.

CHP’den yükselen ses 'top Çiçek’te' şeklinde olurken, Meclis Başkanı’nın kritik randevusu yarın saat 14.00’te Başbakan Erdoğan’la olacak.

Kritik görüşmedeki tavrının krizin çözümünde belirleyici olması beklenen Erdağan, basına kapalı grup toplantısında "kendi düştükleri kuyudan kendileri çıksınlar" derken, CHP’nin 'yemin için teminat' şartına da "yargı veriyorsa alsınlar" yanıtı verdi.

Yemin krizi düğümünün çözümü yolunda yoğun bir gün yaşandı; akşam saatlerinde de beklenen gelişme gerçekleşti ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in yarın saat 14.00’te Başbakan Erdoğan’la görüşeceği açıklandı.

Çiçek'in Meclis başkanlığına seçilmesi dolayısıyla kutlama ziyareti olarak duyurulan görüşmede, yemin krizinin konuşulması bekleniyor.

SICAK GÜN!
Dün BDP’li Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık’la görüşen, ardından MHP’li Oktay Vural ve Mehmet Şandır’ın krizin çözümüne yönelik önerilerini dinleyen Cemil Çiçek, son olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla biraraya geldi. 

MHP grup başkanvekillerinin AK Parti ve CHP’yi ziyeret ederek 4 aşamalı bir plan sunması çözüme yönelik bir adım olurken, Cemil Çiçek yarın saat 14.00’te Başbakan Erdoğan’la yapacağı görüşmenin ardından partilerin grup başkanvekilleriyle biraraya gelmesi de bekleniyor. Burada, yemin krizini nasıl çözüleceği sorusuna yanıt aranacak.

TOP ÇİÇEK’TE, HAKEM ERDOĞAN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Çiçek ile görüşmesinin hemen ardından yaptığı "Başbakan ya da AK Parti teminat versin, yemin edelim" açıklaması, grup toplantısı sonrası Başabakan Erdoğan’a soruldu.

"Biz de teminat yok, yargı veriyorsa alsınlar" diyen Erdoğan’ın, basına kapalı grup toplantısındaki sözleri de dışarıya yansıdı: "CHP’liler Meclis’e gelip yemin etmeliler. Kendi düştükleri kuyudan onları biz mi çıkaracağız. Kuyudan çıkmak için gayret sarf etmeleri gerekirken, bize saldırıyorlar. Biz de kuyudan çıkmalarını istiyoruz ama onlar bize 'diz çöktüreceğiz' ifadelerini kullanıyorlar. Umutsuz değiliz ama çok ümitli de değiiz."

15.00'TE GENEL KURUL VAR
Erdoğan, yarınki Çiçek görüşmesi öncesi tavrını bu sözlerle ortaya koyarken, gözler, kritik zirveden 1 saat sonra toplanacak Meclis Genel Kurulu’nda olacak. CHP’lilerin topu attığı Çiçek ile 'umutvar' olmayan Erdoğan görüşmesinden çıkacak sonuç, hükmet programının okunacağı Genel Kurul’da yemin krizinin aşılıp aşılmayacağını da belirleyecek.

"YARIN YEMİN VAR MI?"
Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, makamından çıkışında, ''Sayın Cemil Çiçek'in açıklamasında anlamadığımız bölümler var. Grup başkanvekillerine çağrı yaparsa yemin edecek misiniz? Bu yeterli olacak mı?'' sorusuna, ''Görelim, bakalım'' yanıtını verdi.

''Bu yönde bir adım bekliyorsunuz değil mi?'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Zaten söyledi, çağıracağını ifade etti'' dedi.

"BAŞBAKAN OLUMLU DA KONUŞTU"
"Çiçek’in görüşme sonrası açıklamaları olmuluydu" şeklinde konuşan grup başkanvekillerinden Akif Hamzaçebi ise, "Yarın yemin var mı?” sorusuna, "Anlaşma zemini ortaya çıkmalı. Meclis Başkanı uzlaşma zemini yaratma gayretinde" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan'ın, 'Kendi düştükleri kuyudan kendileri çıksınlar' açıklaması hatırlatılan Hamzaçebi, Sayın Başbakan'ın açıklamaları üzerine bir olumsuz değerlendirme yapmayı doğru bulmam. Sayın Başbakan dün de olumlu açıklamalar yaptı. Ben Sayın Başbakan'ın dünkü açıklamasının olduğu yerdeyim. O olumlu havayı devam ettirmek gerekir'' dedi.

Bugünkü yoğun trafiğin ardından, CHP’nin topu attığı Cemil Çiçek ile Başbakan Erdoğan'ın yarınki görüşmesinin yemin krizini çözmede etkili olup olmayacağı merak ediliyor.


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

''Sayın Meclis Başkanı, sorunun çözümü konusunda kendi üzerlerine düşeni yapacağı anlamında bir değerlendirme yaptı. Olumlu buluyorum'' diyen Hamzaçebi, bir gazetecinin, ''Sizi yemin etmeye davet etti'' sözleri üzerine ''Ama onun öncesinde Sayın Meclis Başkanı, grup başkanvekilleriyle bir çalışma yapma anlamında görüşünü ortaya koydu. Konuşmanın bütününü değerlendirmek gerekir. Son cümle tek başına bir anlam ifade etmiyor'' şeklinde konuştu.

''Grup başkanvekillerinin çağrılıp ortak bir çalışma yapılması konusunda davet bekliyor musunuz?'' sorusuna Hamzaçebi, ''Sayın Meclis Başkanı, grup başkanvekilleriyle ilgili bir araya gelinebileceği şeklinde bir açıklama yaptı ama bu bir araya gelme hangi şekilde, ne zaman olacaktır buna yönelik bir ipucu vermedi. Bekleyip görmek gerekir. Parlamentonun meşru organları var. Grup başkanvekilleri Meclis Danışma Kurulunda da bir araya gelebilirler başka şekilde de bir araya gelebilirler'' şeklinde yanıt verdi.

Hamzaçebi, ''Sayın Başkan, konuyla ilgili olarak yasama faaliyetini işaret etti. CHP dün Danışma Kurulu'na çağrılmadı'' sözleri üzerine, ''Sayın Meclis Başkanı nasıl bir yöntem düşünüyor onu bilecek durumda değilim. Önce anlaşma, uzlaşma zemininin ortaya çıkması gerekir. Sayın Meclis Başkanı da uzlaşma zeminini yaratma gayreti içerisinde. Henüz bu zemin ortaya çıkmış değil'' diye konuştu.

Bir başka gazetecinin, ''Sayın Başbakan az önce bir açıklama yaptı. 'Kendi düştükleri kuyudan kendileri çıksınlar' dedi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu yanıtlarken ''Sürecin bütününe bakmak lazım. Öyle günlük, anlık açıklamalar üzerine bir değerlendirme yapmak sürece zarar verir. Sayın Başbakan'ın açıklamaları üzerine bir olumsuz değerlendirme yapmayı doğru bulmam. Sayın Başbakan dün de olumlu açıklamalar yaptı. Ben Sayın Başbakan'ın dünkü açıklamasının olduğu yerdeyim. O olumlu havayı devam ettirmek gerekir'' dedi.