top/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/SectionsThumbnails-TSM-Colorbox/Z_Common/advertorial-header-2.gif6383400topnonehttp://media.ntvmsnbc.com1P3G teknolojisi 30 Temmuz'da başlıyor

Türkiye'de merakla beklenen 3G, 30 Temmuz'da hayata geçiyor. İşte 3G hakkında merak edilenler...

28.07.2009 - 17:34

3G NEDİR?
Türkiye’de mobil telefon altyapısı bugün 2G ve 2,5G teknolojisi ile çalışıyor. 30 Temmuz’da hayatımıza girecek 3G teknolojisi, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, “Third Generation” yani “3. Nesil”dir. 3. Nesil, mobil iletişimde bir evrimdir.

3G ile öncelikle “hızımız artacak”. Mobil genişbant internet erişimi sayesinde her türlü bilgiye, veriye daha hızlı ulaşacağız. 3G ile mobil iletişim hızlanacak, görüntülü görüşme gibi hayalini kurduğumuz pek çok uygulama hayatımıza girecek.

Bu teknoloji ile hayatımıza her yerden kablosuz bir şekilde ADSL hızında internete erişim, görüntülü görüşme, cepten televizyon seyretme ve hayatımızı hızlandıracak, kolaylaştıracak ve eğlence katacak daha pek çok katma değerli servis girecektir.

A TİPİ LİSANS NE AVANTAJ GETİRİYOR?
Turkcell, bugüne kadarki kapsama ve hizmet kalitesindeki liderliğini 3G'de de devam ettirmek amacıyla en geniş kapasiteli lisansı aldı. A tipi lisansındaki 40 Mhz, uzun vadede 3G servislerinin daha çok aboneye, daha yüksek kapasiteyle ve daha kaliteli bir şekilde ulaştırılması için Turkcell’e avantaj sağlayacak. Özellikle yoğun nüfusun yaşadığı bölgelerde yüksek kalitede hizmete imkan tanıyacak.

Bir benzetmek yaparsak, A tipi lisans 4 şeritli gidiş-geliş bir otoyol iken, B ve C tipi lisanslar 3 şeritli otoyollardır. Bu otoyolların üzerinde hareket eden araçları, cep telefonları ve hızlı mobil internet modemleri olarak düşünebiliriz. Başlangıçta az araç varken, sadece tek şeritte bile trafik çok hızlı akarken, yolun şerit sayısı hayatı değiştirmeyecekti. Ancak trafik yoğunlaşmaya başladığında her ek şerit hayati hale geliyor ve akışın rahatlamasını sağlıyor.

DÜNYADA 3G
2009 un ilk çeyreği sonunda dünyadaki toplam 3G abone sayısı 449 milyona ulaştı.

Avrupa’da 3G teknolojisi 2002 yılından beri kullanılmaktadır. Bugün baktığımızda Avrupa’da 3G abone penetrasyonu %20 seviyelerindedir.

Türkiye’de teknolojiye yatkın ve mobil interneti kullanmayı seven genç bir nüfus olduğu için, 2008 yılında 2007’ye göre VAS gelirlerimizi %27 büyütürken, toplam gelir içindeki aynı dönemde %12’den %14’e çıkardık.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...