top/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/SectionsThumbnails-TSM-Colorbox/Z_Common/advertorial-header-2.gif6383400topnonehttp://media.ntvmsnbc.com1PTurkcell 3G dünyası ile ilgili merak edilenler

Yeni bir teknoloji olan 3G ile ilgili merak edilen tüm sorular ve cevapları...

28.07.2009 - 17:15

top/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/SectionsThumbnails-TSM-Colorbox/Z_Common/advertorial-header-2.gif6383400topnonehttp://media.ntvmsnbc.com1PTurkcell 3G dünyası ile ilgili merak edilenler

3G Dünyasının sunduğu faydalardan yararlanmak için gereken 3 şey nedir?

-3G Destekli Cihaz Sahibi Olmak

-3G Kapsama Alanında Olmak

-3G’ye Geçmek (Turkcellli bireysel bir müşteriysen 3G yazıp 2323’e ücretsiz SMS göndererek 3G li olabilirsin)

Ve tabii ki Turkcell 3G Servislerini kullanmak gerekmektedir.

Plajdan, evden her yerden 3G Internet’ten faydalanmak için ne yapmak gerekir?

-Internet cihazlarına(3G Modem, 3G Multi Modem, NetBook, NoteBook) sahip olmalısınız.

-Bu ürün içinde kullanacağınız yeni data hat aboneliğinin ve bu hatta tanımlanmış internet paketinin olması gerekir.

-Turkcell’den VINN tekliflerini alarak hemen Turkcell 3G hızında mobil internete bağlanabilirsiniz.

Sevdiğin bir programı izlerken elektrikler kesilse nasıl izlemeye devam edersin?

Turkcell MobilTV ile cepten izlemeye devam edebilirsin. Turkcelliysen Destekli telefonunla Mobil TV yazıp 7777’ye göndererek mobil TV talebinde bulunabilirsin.

Bayramlarda telefonla aramak yerine görüntülü bayramlaşmak mümkün mü?

Görüntülü görüşmeyle mümkün.

Görüntülü görüşme yapabilmek için size ve görüştüğünüz kişiye ait cihazın görüntülü görüşmeyi desteklemesi ve 3G kapsama alanında olması gereklidir

Aynı anda bir kişi ile görüntülü görüşebilirsiniz.

Görüntülü görüşme yapabilmeniz için herhangi bir ayara veya yazılım yüklemenize gerek yoktur.

Turkcell’de Görüntülü görüşme ücreti, konuşma ücretinize eşittir.

Görüntülü Görüşme  nasıl kullanılır?

3G abonelerimiz, 3G şebekesinde iken, Görüntülü Görüşme’yi destekleyen cep telefonlarından, görüntülü aramak istediğiniz abonenin numarasını yazıp veya rehberinden seçip, seçeneklerden video araması/videocall’u seçerek kullanabilir. Aranan abone çağrıyı kabul ettiğinde birkaç saniye içerisinde bağlantı kurularak Görüntülü görüşme yapmaya başlanır. Görüntülü görüşme yapabilmek için arayan ve aranan müşterinin Görüntülü görüşme destekleyen telefonunun olması, 3G abonesi olması ve 3G şebekesinde olması gereklidir. 

3G lisansları arasındaki farklar nelerdir?
Bir benzetme yapmak gerekirse, A tipi lisans 4 şeritli gidiş-geliş bir otoyol iken, B ve C tipi lisanslar 3 şeritli otoyollardır. Bu otoyolların üzerinde hareket eden araçları,  cep telefonları ve internet modemleri olarak düşünebiliriz. Başlangıçta az araç varken ve sadece tek şeritte bile trafik çok hızlı akarken, yolun şerit sayısı hayatı değiştirmeyecekti. Ancak trafik yoğunlaşmaya başladığında her ek şerit hayati hale geliyor ve akışın rahatlamasını sağlıyor.

3G imtiyaz sözleşmesi 20 yıllıktır. A tipi lisansındaki 40 Mhz, uzun vadede, 3G servislerinin daha çok aboneye, daha yüksek kapasiteyle ve daha kaliteli bir şekilde ulaştırılması için Turkcell ’e avantaj sağlayacaktır. A Tipi lisans özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde, yüksek kalitede hizmet imkanı sağlayacaktır. Özellikle yoğun nüfusun yaşadığı bölgelerde yüksek kalitede hizmete imkan tanıyacak.

Teknolojiler arasındaki hız farkları nelerdir?

Dosya

GPRS

(80 kbps)

EDGE

(300 kbps)*

W-CDMA

(384 kbps)

HSDPA

7.2 Mbps

HSDPA+

(28 Mbps’a kadar)**

Film (700 MB)

19 sa 26 dk

7 sa 46 dk

4 sa 3 dk

13 dakika

3 dakika 20 saniye

20 dakikalık video

(150 MB)

250 dakika

100 dakika

52 dakika

166 saniye

43 saniye

Sunum

(5 MB)

8 dakika

200 saniye

104 saniye

5,5 saniye

2 saniye

Fotograf

(2 MB)

3 dakika

1 dakika

41 saniye

2.3 saniye

1 saniye-Turkcell'in sadece 3G kaynaklı yeni iş ortaklarının sayısı nedir? (Toplam iş ortakları sayısı ile karşılaştırmalı.)
Turkcell’ in 200’den fazla iş ortağının oluşturduğu ekosisteminin kısa dönemde 3G’nin de yaygınlaşmasıyla 3G için zengin bir  ürün ve servis portföyü tasarlayacağını bekliyoruz.

-Tukcell 3G için ne kadar yatırım yaptı? Ne kadar daha yapmayı planlıyor? Bu yatırımların geri dönüşünü ne kadar sürmesi bekleniyor? (İlk sorunun  altına da eknelebilir)
Turkcell’in teknoloji yatırımlarını ülkenin geleceğine yapılan en önemli yatırımlardan biri olarak görüyoruz. Türkiye’nin kalkınmasında itici güç olacak 3G teknolojisine de en yüksek yatırımı yine Turkcell yapıyor. Dünyada ekonomik krizin etkisini artırdığı bir ortamda gerçekleşen 3G ihalesinde de teknolojideki liderliğimizi sürdürerek A tipi lisansı, KDV dahil 422 milyon Euro yani yaklaşık 1 milyar TL ile en yüksek teklifi vererek aldık. Bu tutarı sadece A tipi lisans için ödedik. 3G altyapı yatırımları da dahil bu yıl ülkemize 2,1 milyar TL teknoloji yatırımı yapacağız

-Turkcell’de toplam kaç kişi çalışıyor? 3G teknolojisiyle uygulamaya giren yeni projelerle istihdam ne kadar arttı? Ne kadar artacak?
Turkcell’de toplam 2800 kişi çalışıyor. 3G’ye yaklaşık 3 yıldır hazırlanıyoruz ve 3G proje ekipleri için gerekli istihdamı uzun süre önce gerçekleştirdik. Turkcell’de tüm birimlerimizde 3G’yi odağımıza alarak çalışıyoruz. 1300’den fazla mühendis ve teknik çalışan altyapımızı hazırlamak için çalışıyor. Turkcell Teknoloji’de 300’den fazla mühendis çalışıyor. 20 bine yakın çağrı merkezi ve bayi çalışanımızı 3G için eğitildi. Turkcell içerisinde 22 takımda 100’e yakın kişi 3G hazırlıklarını koordine ediyor.

-Turkcell’in 3G yarışındaki en büyük avantajı ne? Hangi özelliği ile rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor? (Örneğin rakiplerden Vodafone 3G’de Avrupa çapındaki tecrübesini öne çıkarmaya çalışıyor)
Turkcell 3G’yi, en yeni ve en hızlı mobil genişbant teknolojisi olan HSPA+ ile Türkiye’de 30 Temmuz tarihinde 81 ilimizde aynı anda başlatacağız. 3G hizmetlerinin başlamasından sonra da sahip olduğumuz A tipi lisansın getirdiği avantajla mobil geniş banttaki gelişimi Türkiye’ye öncü şekilde getireceğiz.

Turkcell olarak kurulduğumuz günden bu yana Ar-Ge’ye, inovasyona, yenilikçiye önem vererek bu doğrultuda büyük yatırımlar yapıyoruz. 3G mobil genişbant teknolojisinde önemli olan, insanların bu teknolojiden faydalanmalarını sağlayacak servisler ve uygulamalar geliştirecek yetkinliğe ve altyapıya sahip olmak. 2007 yılında da Gebze’de Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Anonim Şirketi’ni kurarak Ar-Ge faaliyetlerimizi daha da büyüttük. Turkcell Teknoloji’de 3G ile hayatımıza girecek yeni uygulamalar geliştiriyoruz. Mobil genişbant erişimi konusunda da yenilikçi projeler üzerinde çalışıyoruz. 3G ile birlikte müşterilerimizi birçok yeni servis ve ürün sunuyor olacağız.

Dünyanın en büyük üreticileriyle yaptığımız anlaşmalarla 3G uyumlu cihazları çok uygun kampanyalarla müşterilerimize sunuyoruz. Benzer hizmetlerimiz 3G döneminde de olacak. Yani Turkcell’liler yeni teknolojilerden daha uygun fiyatlarla faydalanıyor olacaklar.

Turkcell’in 3G hizmetleri açısından coğrafi kapsama alanı önceki nesil hizmetlerle aynı düzeyde mi? Değil ise ne kadarlık süre içinde hangi orana çıkılacak?
Turkcell müşterilerine 3G’de de, 2G’de alıştıkları kapsama ve kaliteyi sunacağız. 3G için hazırlıklarımızı yaklaşık 5 yıldır sürdürüyoruz. Turkcell 3G’yi, en yeni ve en hızlı mobil genişbant teknolojisi olan HSPA+ ile Türkiye’de 30 Temmuz tarihinde 81 ilimizde aynı anda başlatacağız. Müşterilerimize bugün olduğu gibi 3G’de de, belli bir yayılım planı dahilinde en geniş kapsama ve en yüksek kaliteyi, görüntülü iletişim olanakları sayesinde de en gelişmiş ürün ve servisleri ve en hızlı interneti sunmaya devam edeceğiz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...