İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sancaktepe Kapalı Yüzme Havuzu, Kadın Sağlık ve Beceri Eğitim Merkezi ve Mimar Sinan Bulvarı cadde düzenlemesi temel atma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kadıköy Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın kaldırılacağı yönündeki iddialara ilişkin bir soru üzerine Topbaş, ''Yıllarca belediye başkanlığı yapacaksın, daha projeyi okuyamayacaksın, notlarına bakmayacaksın ve kalkıp ucuz siyaset yapacaksın. Seçimler geliyor...'' diye konuştu.

Topbaş, plan notunda orada törenlerin yapılacağı alanın ifade edildiğini, aktivite alanları denildiğini kaydederek, şöyle devam etti:

''Kaldı ki, 5 binlik nazım plan seviyesinde olan planlarda 1 milim 5 metre demektir. Göremezsiniz ki... Plan notlarında bunlar var zaten. 'Biz de biliyoruz anıt kaldırılmayacağını ama yarın ne olacak ' deniyor. Geleceği de okuyor bu insanlar demek ki geleceği de okuyabilme yetileri var herhalde.''

Yaptıkları işi gayet iyi bildiklerini ifade eden Topbaş, ''Orada anıtın kaldırılması sözkonusu değil. Orada bir yapı yapılması sözkonusu değil. Plan notu açık'' dedi.

Topbaş, İBB'nin Yeşilköy'e kilise yapımını onayladığına dair haberlerin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''Süryani Kadim Cemaati, yıllardan ve başkan olduğumdan bu yana Yeşilköy'de yoğunluklu yaşayan 10 binin üzerinde cemaatinin, başkalarına ait bir kilisede ibadetlerini yapmaya çalıştıklarını; bir yer edinmek istediklerini ama o yerde istediklerini söylemişlerdi. Uzun arayışlar sonunda 1950'li yıllarda mülkiyeti bize geçen ve 2 bin 734 metrekarelik bir alan, meclisimizden 'kilise yapılabilir' yani bir ibadethane olarak geçti. Daha sonra bu kurula gitti. Kurulda gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra buradaki kilise projesi hazırlanıp, kurul onayını verecek. Tabii daha önceki müracaatlarından dolayı biz kendilerinin tahsis taleplerini yerine getirmek için meclisimize havale edince meclis, olumlu baktığı takdirde bu cemaatin de bu ihtiyacı karşılanmış olacak.

İhtiyaç varsa, toplumun bir kesiminin temel ihtiyaçları varsa, onları da karşılamakla görevliyiz, böyle addediyoruz kendimizi. Daha önce Latin Katolik Mezarlığı olarak bilinen bu alanda bugün o mezarlığın bir bölümü de korunmak suretiyle böyle bir mabetin yapılabileceği kararı çıkıyor ve biz tahsisini yapacağız.

İlk defa Büyükşehir Belediyesi'nden farklı dine mensup insanlara bir ibadethane yeri vermek kararı çıkıyor. Bu ilk defa oluyor. Demek ki, biz camileri yaparken bir taraftan bu ihtiyaçları karşılarken, gayrimüslimlerin de ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız.''

Aynı şekilde Yahudi cemaatiyle ilgili bir başka yerden yeni yerleşim alanıyla ilgili bu tür bir talep olduğunu dile getiren Topbaş, bunu da değerlendireceklerini belirtti.

Topbaş, Karaköy Camisi'nin yeniden yapımına yönelik bir soru üzerine de, geçmişte Karaköy'de mimar Raimondo D'Aronco'nun projesini yaptığı ve daha sonra inşa edilen bir cami bulunduğunu ve Karaköy'deki düzenlemeler sırasında kaldırıldığını anlattı.

Caminin yeniden yerine konulmasının, Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde de gündeme geldiğini kaydeden Topbaş, ''Şu anda o çalışmalar yapılıyor. Oradaki tekrar orijinal yerine yerleştirmek için mülkiyetle ilgili bazı çalışmalar var. Çünkü meydan yapılmış, düzenleme yapılmış, özel mülk alanları olanlar da var küçük de olsa... Onlarla bir mutabakat sağlayıp, bu kentin hafızası saydığımız bir değer olarak koymak isteriz. Böyle bir çalışmamız var'' dedi.