İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş NTV canlı yayınında sel felatiyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

İlişkili Haberler


Topbaş şunları söyledi:

-'Bu tablo tedbirsizliğin faturası olarak karşımıza çıkıyor' demiştiniz. Kimin tedbirsizliğinden sözediyorsunuz?

- Topbaş: İnsanoğlunun geçmişten bugüne kadar doğayı çevreyi hoyratça kullanmanın faturası. Amerika’daki sel baskınları, uzakdoğudaki sel baskınları, Avrupa’daki sel baskınları, bu dünyanın her tarafını yokluyor. Buzullar erimeye başladı ekolojik kıyametten bahsediliyor, iklim değişiklikleri ciddi anlamda sinyallerini veriyor. Şu anda İstanbul ve Türkiye sonbahar mevsiminin yağış dönemine girdiği bir süreçte 80 yılın yağışlarının en güçlüsü bir saat içinde oluyorsa bununla baş etmek mümkün değil. Bu arada insanoğlunun çevreyi doğayı maalesef çok hoyratça kullanmasının faturası benim kastım.

-Dere yataklarının yanlış kullanıldığı, yanlış yapılaşma, dere kenarına yanlış biçimde çok fazla bina diktiğimiz şeklinde eleştiriler bu ekrandan dile getirilmişti. Şu anda görev başında siz olduğunuza göre bu eleştirileri nasıl yanıtlıyorsunuz?

- Topbaş: Doğrudur bir şehir plancısı ve mimar olarak buna katılırım. İstanbul’un topografik yapısı ortada ve buna göre yerleşim tercihleri yapılması gerekli. Bunlara hiç dikkat edilmeden hatırlanırsa 5 yıl önce Alibeyköy-Küçükköy deresinde ciddi bir olay yaşanmıştı bugün yok orada bir problem. Oradaki gecekonduları kaldırdık. '40 yıldır oturuyoruz' diyenler oldu ama biz kaldırdık o bölgede çok ciddi yatırım yaptık. Dere yatağını ıslah ettik ve bu yağıştan etkilenmedi.

Demek ki tedbirlerin bu boyutları ile alınması dere yataklarında yerleşimlerin olmaması ve her şeyi ile doğayı kullanırken olabilecek afetlere hazırlıklı olmak gerektiğini burada görüyoruz. Bundan kaç yıl önce yine İkitelli’de Sabah gazetesini sel suları basmıştı. Bundan çok daha fazlası şimdi geldi. Yarın yeni gelmeyecek değil. İnsanların daha çevreci Kyoto Anlaşmasına imza atanlar atmayanlar, dünyayı yönetenler, hepimiz bu ekolojik değişikleri çok dikkate almak zorundayız.

-Tedbirsizlik derken şehirde yaşayan İstanbullular var, şehri yönetenler var. Sadece büyükşehir belediyesi değil elbette küçük belediyeler de var. İnşaat yapılaşma izinlerinin arkasındaki yetkililer de var. Hatta hatta 20 yıl 30 yıl öncesine gitmek gerekiyor. Sözlerinizden bunu anlıyoruz değil mi efendim?Zaten tedbirliyiz zaten mecburuz da buna. Bu kaçınılmaz. Bugün biziz, yarın başkaları, dün başkalarıydı... Mesele o değil. Bazı insanlar kendi menfaatlerini ön planda tutabilir, ihtirasları gözlerini karartabilir yönetimler bunlara fırsat vermeyecek.

-Hava tahmini ile ilgi bir bilgi var mı?

- Topbaş: Meteoloroji Bölge Müdürlüğü bilgilerine dayanarak söylüyorum yağış yine beklenmekte. Cuma günü için güneyden gelecek olan nemli rüzgarların buluşması ile de bir ihtimal burada aldığımız yağışın bir buçuk katını dahi alma ihtimalinden bahsediliyor. Daha fazla sıkıntı getirebilir anlamına geliyor.

-Selin geride bırakacağı izi ortadan kaldırmamız ne kadar zamanımızı alır maliyeti çok mu yüksek olur?

- Topbaş: Şimdi hayatlar geri gelemeyecek ama maddi hasarla ilgili hükümetimiz, bakanlık afetle ilgili Başbakanımızın talimatlarıyla yaraları sarma konusunda çalışcağız. Büyükşehir belediyesi olarak çöken evler konusunda çalışmalar yapacağız. Maddi külfet getiriyor tabi bu kaçınılmaz bir şey.