5 yılda İstanbul'da 25 milyar TL'lik yatırım yaptıklarını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Soruyorlar, 'nereye harcadınız, ne oldu, nereye gidiyor' diye... Peki geçmişte 'bunlar nereye gidiyor' diye niye sormadınız. Niye sorgulamıyorsunuz? 'Bu şehrin kaynaklarını nereye kanalize ediyordunuz' diye bunu sormak lazım" dedi.

Kadir Topbaş, Kadıköy Belediyesi'nin önündeki arazinin Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar vakıf işletiyormuş. Kıyamet kopuyor, 'vermeyiz.' Büyükşehir bugüne kadar size vermiş, kullanmışsınız, vakfınız işletmiş veya kim işletmiş neyse... 'Tamam şimdi' diyor, 'Verin, biz oraya metrobüsü getirdik, sistematiğin içerisinde olması lazım.' 'Hayır...' Sistemi doğru kurmazsanız işte bu sakatlıklar, bu süreçte sıkıntılar ortaya çıkıyor."

METROBÜSTEKİ İZDİHAM
İstanbul'un toplam 618 kilometrelik bir metro ağına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Topbaş, metrobüsle ilgili eleştirileri de şöyle yanıt verdi:

"Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattının getirdiği güzellikleri kamufle etmek adına maç günleri... Gayet normal... Bu gelen otobüsler akıllı otobüsler... Yolcular tamamen içeri girdikten sonra kapıları güvenlik açısından kapatıyor. Kapının önünde birisi varsa kapatmıyor, hareket etmiyor. Hareket etmeyince arkadakiler gelemiyor, yığılmalar oluyor. İlk maç günü... Böyle bir izdiham oldu. Hemen 'metrobüs çöktü' dendi."

Metrobüsü günde 750 bin bin kişinin kullanmasını beklediklerini ifade eden Topbaş, metrobüs ile günde 80 bin aracın devre dışı kaldığını söyledi.

KILIÇDAROĞLU'NUN TAPU VAADİ
Topbaş, CHP İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na da yüklendi:

"Sorun bakalım kendisine; bir takım arazilerde yerleşmiş olan vatandaşlarımıza, işgal veya şu, bu yapıların, '250 metre kareyi geçenlere tapu vereceğim' diyor. Bunların bir kısmı özel mülkiyet, şahıs arazisi. Nasıl vereceksin? Kamunun arazilerini nasıl vereceksin?"