Topbaş: Yangın ihbarı yarım saat geç geldi

Galatasaray Üniversitesi'nde çıkan yangınla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, ''Yangın ihbarı yarım saat geç geldi, 6 dakikada olay yerindeydik'' diye konuştu.

23.01.2013 - 14:31

Topbaş: Yangın ihbarı yarım saat geç geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu.


Kadir Topbaş, yangına itfaiyenin zamanında müdahale ettiğini ancak yarım saat geç haber verildiğini söyledi.

Yangına gece de müdahale edebilecek helikopter kiralanması için çalışma yapıldığını açıklayan Topbaş, şunları söyledi:

''142 yıllık çok dikkat edilmesi gereken tarihi bir yapı ve maalesef koruma-kullanma dengesini iyi kurmadığımız için bu sonuçları yaşamaktayız. Eskiden bu kadar elektronik cihazlar yoktu. Elektronik cihazları yükledikçe, yükü çekemeyen kablolar çıra gibi tutuşuyor. Borular içerisinde fitil gibi gittiği yere kadar gidiyor. Eski binalarda tesisatların değişmesi gerekiyor.

New York itfaiyesine eşdeğer ekipman ve güce sahibiz. Büyükşehir Belediyesi olarak çok sayıda araç ve gereç aldık. Beşiktaş ilçesinde bu bina dahil olmak üzere 57 bina için yangın senaryoları yaptık. Olası yangında ne yapılması gerekir, raporlarla çıkarttık.

Görgü tanıkları saat 19.05'te duman çıktığını söylüyor ve 19.07'de yangın başlıyor. Orada bulunanlar tüplerle söndürmeye çalışıyor. Bize yarım saat sonra haber veriliyor ve itfaiyemiz 6 dakika sonra müdahale ediyor. 36 araç ve ekiple müdahale ettik. Burada bizim açımızdan, Büyükşehir Belediyesi açısından bir ihmal yok.

'GECE TELEFONUNUZU ŞARJDA BIRAKMAYIN'
Bu kablolar bir fitil gibi betonarme içi de olsa yanar. Bir yerde kontak başladığı zaman sigorta
atmazsa devam eder gider. Bu tip yapılarda yanmaz, silikonlu kablolar kullanmak gerekir.

Buradan İstanbullulara ve herkese bir ikaz yapacağım. Gece yatarken telefonunuzun şarjını yanabilecek bir malzemenin üzerine bırakmayınız. Mümkün olduğu kadar gece şarj alışkanlığından vazgeçin.

'HELİKOPTER KİRALAYACAĞIZ'
İtfaiye ekipleri dumandan zehirlenme tehlikesi atlattı. Özellikle çatıda petrolden üretilen malzemeler yangına neden oluyor. Eskiden çinko malzemeler vardı, çinko tutuşmaz.

Bizim gece uçuşu yapabilen helikopter için bir hazırlığımız, kiralama çalışmamız vardı, o sürüyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...