Topbaş: Yüzde 50'den fazla oy alırız

AK Parti'nin İstanbul adayı Topbaş, 29 Mart'taki seçimlerde geçen dönemin üstünde bir oy oranına ulaşacaklarını belirterek "Yüzde 50'yi geçeriz" dedi.

04.03.2009 - 14:58

Topbaş: Yüzde 50'den fazla oy alırız

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti'nin adayı Kadir Topbaş, seçimlerdeki oy hedefini açıkladı.

Kadir Topbaş, "İstanbul'da hemen her gün sokağa çıkıyorsunuz. Nabzı da alıyorsunuz. Siz seçimde yüzde kaç oy öngörüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Ciddi bir oran herhalde. Geçen dönemin üstüne çıkar. Fark yapar, bayağı çıkar. Zannediyorum yüzde 50'leri geçer. Öyle tahmin ediyorum. Anket yaptırmıyorum ama insanlarla olan temasımda yıllarca siyasette bulunmuş birisi olarak, bunu hissediyorum."

ERDOĞAN'A PADİŞAH BENZETMESİ
Bir gazetecinin metrobüs açılışında Başbakan Erdoğan'ın padişaha benzetilmesini sorması üzerine Topbaş, "İnsanların kendilerince birtakım duygularını ifade tarzı vardır. Ancak bu tarz da çok esprili değil" dedi.

Topbaş, "Bu benzetmeyi doğru buluyor musunuz?" sorusuna da şu karşılığı verdi:

"Her dönemin kendine göre güzellikleri var. Padişahlık dönemi bitti. Artık demokratik bir süreçte yaşıyoruz. Geçmiş dönemin yönetim tarzları, öyle bir dönem olsaydı zaten seçim olmazdı. Birileri atanırdı ve biterdi."

Bir gazetecinin "Kadıköy Belediye Başkanı 'O kalabalık Kadıköylüler değildi. Kadıköylüler metrobüsü çok da beğenmedi' diye bir açıklama yaptı" demesi üzerine Topbaş, metrobüsün 750 bin, belki bir milyon insan tarafından kullanılacağını belirterek, "Demek ki beğeniliyor. Medyamızın birçoğu da yolcularla birtakım röportajlar yaptı. Onlar da medyadan yansıdı. Kararları  İstanbullular veriyor. Öyle, bir kişinin, iki kişinin konuşması bir şeyi ifade etmez" dedi.

METROBÜS İSTASYONLARINA YÜRÜYEN MERDİVEN
Topbaş, metrobüs hattının eksikleri bulunup bulunmadığına ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

"Şu anda bizim durak diye gördüklerimiz, istasyon aslında. Diğerlerini de değiştireceğiz. Yeni bir çalışma yapıyoruz. Yürüyen merdivenleriyle, üste platform yapmak suretiyle yukarıda turnikelerden geçilecek. Gişeler yukarıda olacak. Büfeler ve gazete bayileri üstte olacak. Aşağı indiğinde tamamen metrobüse binilebilecek hale gelecek. Avcılar'da büyük bir platform yapıyoruz, Altunizade ve diğerlerinde de... Artık bunlar birer istasyon, öyle bakmak gerekiyor. Daha hızlı akışkanlık ve daha hızlı hareket edebilme imkanı vereceğiz. Turnikelerde bekleme, geçişlerde zaman kaybı olmayacak."

Topbaş, metrobüse tahminlerinin çok üstünde talep olduğunu vurgulayarak, "Yolcu sayısı giderek artıyor. Bundan sonraki toplu taşımaya yönelmede de önemli bir gösterge. Demek ki kaliteli, konforlu, temiz, güvenli ve hızlı toplu taşıma aracı olursa İstanbullular bireysel araçlarını hafta sonu tatillerinde kullanır" dedi.

KILIÇDAROĞLU "CEK-CAK"LA KONUŞACAK
Bir gazetecinin "Kılıçdaroğlu İstanbul'a dair projelerini açıklayacak" ifadesi üzerine Topbaş, "O henüz projelerini açıklayacak. Biz projelerimizi hayata geçirdik. İşlerimizi bitirmeye devam ediyoruz. İş yapıyoruz, birileri laf üretiyor. Aramızdaki fark bu. Onlar daha açıklayacak. 'Yapacağız' diyecekler. Cek-cakla konuşacaklar. Bizler yaptık, bitirdik, devam ediyoruz. İşlerimiz bizim zaten ortada" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...