İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ikinci kez seçilen Kadir Topbaş için belediye hizmet binası önünde karşılama töreni düzenlendi.

Belediye çalışanları, AK Partililer ve vatandaşlar, ellerinde gül ve karanfillerle, Topbaş'ı karşılamak için Saraçhane'deki belediye binası önünde çift taraflı uzun bir kuyruk oluşturdu.

Bugün mazbatasını alan ve yerel seçimlerden sonra ilk kez belediyeye gelen Topbaş, burada davul-zurna ve belediye bandosuyla karşılandı.

Belediyenin ikinci katında görevli bir grup personel de Topbaş'ın başına çiçekler attı.

Kadir Topbaş, vatandaşların sevgi gösterilerinin ardından belediye binasına ''Beraber yürüdük biz bu yollarda'' şarkısı eşliğinde girdi.

Daha sonra Belediye Toplantı Salonu'nda konuşan Topbaş, demokrasinin vazgeçilmez unsurları siyasi partilerin seçimlerde vatandaşlardan yetki istediklerini ifade etti.

Topbaş, 29 Mart 2009'da yapılan yerel seçimde oy kullanım oranının İstanbul'da yüzde 81'i geçtiğini belirterek, demokratik haklarını kullanan vatandaşlara teşekkür etti.

İstanbul'un, Türkiye'yi taşıyan, dünyaya karşı sorumlu bir kent olduğunu ifade eden Topbaş, 12.5 milyon yerleşik nüfusuyla Avrupa'nın 23 ülkesinden daha büyük bir şehirde yerel yönetici olmanın, hatta yaşamanın ciddi bir sorumluluk getirdiğini belirtti.

Vatandaşların, birtakım değerleri dikkate alarak kendisine ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olma yetkisini verdiğini dile getiren Topbaş, ''Bu seçimlerde farklı heyecanları ortaya koymaya çalışanlar oldu. Farklı değerlendirmeler mutlaka yapılacak, ama şuna inanıyorum ki her zaman hak yerini bulur. Maalesef bu kente katmak gereken değerlerden hiç bahsedilmeden farklı ortamları yaşamak zorunda kaldık, ama inanıyorum ki bu geçmişte kalacak ve bundan böyle tüm siyasi partiler bu davranışlarını ve tarzlarını geride bırakacaklardır. Çünkü arzu ettiğimiz, İstanbul ve Türkiye kazansın'' şeklinde konuştu.

Gelecek 5 yılın, başlanan projelerin bitmesi, bazı hizmetlerin tamamlanması, kentte yaşayanların dolu dolu hizmet alma ve bunun mutluluğuna erme yılı olacağını belirten Topbaş, yeni dönemde çok daha farklı hizmetlerin yansıyacağını kaydetti.

''Türkiye'de yeni bir sayfa açıldı. Tüm siyasi partilerin yerel yönetim anlayışları ve tarzları, hukukları ve vizyonları şehirlerine nasıl yansıyor, seçim meydanlarında ve sokaklarında, mitinglerde neler vaat edildi, vatandaş bunun takipçisi olacak'' diyen Topbaş, İstanbul'da mesnetsiz birtakım vaatlerin ortaya çıktığını gördüklerini, bir yerel yönetici olarak da bu vaatlerde bulunanları takip edeceklerini kaydetti.
Topbaş, toplantı salonundaki konuşmasının ardından makam odasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Yeni dönemdeki ilk projeniz ne olacak?'' sorusu üzerine Topbaş, tünel yolu ve metro çalışmalarının yanı sıra kentin ulaşım, deprem, sağlık ile ilgili devam eden pek çok yatırımının bulunduğunu söyledi.

İstanbul'da 50-100 projeden söz edilemeyeceğini, kentin her noktasında hizmete ihtiyaç olduğunu ifade eden Topbaş, bu anlayışla çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı.

Bir gazetecinin, ''Özellikle muhalefet partili belediyelerin icraatlarını izleme konusunda 'yakın takipçisi olacağız' dediniz. Bu, Kılıçdaroğlu'nun restine karşı bir rest midir? 'Enselerinde olacağız' demişti çünkü'' şeklindeki sorusuna da Topbaş, ''Siyaset uzun soluklu yolculuk. Sayın Kılıçdaroğlu olsun, partisi olsun çok farklı ufuklar çizmeye başladılar, ama o ufukları daha önce sloganlarında gördük onların. Şu anda başkanlıkları kazandıkları belediyeler var İstanbul'da ve Türkiye'de. Bakalım genel merkez ve parti örgütü olarak bahsettikleri problemleri çözme adına harekete geçiyorlar mı, fakirlere ayda 600 TL veriyorlar mı, bunları takip edeceğiz. Söyledikleri edebiyatların arkasında duracaklar mı, ona bakacağız. CHP, Sarıyer'de 3 ayda tapu verebilecek mi, ona bakacağız'' yanıtı verdi.

Topbaş, bir gazetecinin, ''Geçen seçim sonuçlarında mı daha başarılıydınız, bu seçim sonuçlarında mı?'' sorusu üzerine de ''Seçim sonuçlarındaki başarı halka ait. Sonucu veren vatandaş. 5 yıl çalışıyorsunuz ve sonuç olarak önünüze konuyor, ama şunu gördük, İstanbul'da veya Türkiye'de hizmetin yansıması çok fazla beklenildiği ölçüde olmuyor. Antalya örneğini Sayın Başbakanımız verdi. CHP'nin ilçe belediyelerindeki sayıyı artırmasını bir başarı olarak görüyorum. Her nasılsa bir noktada başarı aldılar. Umarım ki parti ilkelerine uyarak, hizmette bu kente güzel vaatleri yerine getirirler'' diye konuştu.