Taksim'de, Gezi Parkı'nın yerine yapılması planlanan Topçu Kışlası'na Koruma Kurulu onay vermedi. Başbakan Erdoğan ise Topçu Kışlası'nda kararlı. Erdoğan, projenin bir kısmını ise alışveriş merkezi olarak düşünüyor.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan de "İstanbul tarihi ve kendinden söz ettirecek meydanı. Taksim Meydanı öyle bir meydandır, Taksim Meydanı'nın sembolü haline gelecek diye düşünüyorum" diye konuştu.

Beyoğlu Belediye Başkanı, alışveriş merkezinin bir cazibe alanı oluşturacağını söyledi. Planlara göre, Topçu Kışlası, Gezi Parkı'nın olduğu yeri çevreleyecek. Kışlanın ortası yeşil alan, konser yeri ya da buz pisti olacak.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman ise "Bir yapı yapmak değil, o alanı, Taksim'in tek yeşil alanını boş bırakarak, İstanbulluların kullanımına açık meydan haline getirmeliyiz. Koruma ilkeleri açısından yıkılması ne kadar hatalıysa yeniden yapılması bir o kadar hatalı bir projeden bahsediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Koruma Kurulu'na itiraz hakkı bulunuyor" dedi.