"Toprak dede" kızdı

''Toprak Dede'' olarak anılan TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, golf sahalarının su ihtiyacının, 4,7 milyar insanın su ihtiyacı ile aynı miktarda olduğunu savunarak, golfun Türkiye'ye kazandırdığının ise yalan olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 03.06.2010 - 11:21

"Toprak dede" kızdı

Bir ilköğretim okulunda öğrencilerin toprak bilincini artırmak amacıyla düzenlenen etkinliğe katılmak üzere geldiği Antalya'da Hayrettin Karaca, orman ekosistemi bir kez bozulduğunda asla yerine getirmenin mümkün olmadığını bildirdi

Ormanlar için tek tehlikenin taş ocakları olmadığını aktaran Karaca, yer altı madenleri yönünden zengin olduğu belirtilen Anadolu'daki ormanlık arazilerden kömür, altın, nikel gibi çeşitli madenlerin çıkarıldığına işaret etti.

Karaca şöyle konuştu:''Bugünkü dünya şartları içerisinde bu madenlere ihtiyaç var mı? Hadi taşı anlıyoruz ancak nikele ne ihtiyaç var? Kozak'taki durumu görseniz inanamazsınız. Bölgeye baktık her taraf dağ. Bu dağların altında altın var. Bu dağlar kaldırılacak, ekosistem bozulacak. Diyorlar ki 'Sonradan ağaçlandıracağız'. Sen 150 metre kazacaksın, o kadar altta kalmış toprağın verim gücü olacak mı? Sen ağaçlandırsan ne olacak?''

Ormanın ağaçtan ibaret olmadığını, tahrip edilenin bütün bir ekosistem olduğunu vurgulayan Karaca, yürütülen ağaçlandırma seferberliklerini ise olumlu bulduğunu ancak hatalar da yapıldığını belirtti. Karaca, ''Bir eko sistem içerisinde hangi bitki, hangi ağaç varsa onun orada dikilmesi ya da gelişmesini sağlamak şarttır. Bir ekosisteme orada olmayan bir canlı getirirsek o ekosistem tümden çökebilir. Orman ağaç değil ama biz ormanı ağaç zannettik. Meşeyi kestik, yerine çam diktik. Ormanın ağaç olmadığını ormancılar yeni yeni anlamaya başladılar'' dedi.
         
ORMAN İHTİYACIMIZ OLMALI
Karaca, birçok ülkenin gelirinin yüzde 15'ini odundan elde ettiğini, ancak odununu ormandan temin etmediğini, ihtiyacına göre dikim yaptığı alanlardan elde ettiğini bildirdi.

Karaca, ''Mısır gibi, domates gibi odun elde etmek için ağaç yetiştiriyorlar. Bizim çıplak alanlarımız var. Bana göre devletin bu alanları bu yolda hizmet edeceklere ücretsiz vermesi lazım ama bir şartla, ağaç üretimi yapacaklar. Ağaç için orman ihtiyacımız olmamalı'' diye konuştu.

Hayrettin Karaca, golf sahalarının çok fazla su tükettiğini ve golf sahaları için normalin üzerinde gübre kullanıldığını savunarak, bazı insanların ''Param olursa ben dünyayı kirletirim, yok ederim'' dediklerini öne sürdü. Karaca, bir dönüm tarım alanına yılda 1,3 litre gübre kullanılırken, golf sahaları için kullanılan oranın 9,3 olduğunu aktararak, ''Siz hesap edin gerisini'' dedi.

Karaca, şunları söyledi:''Bugün dünyada 4,7 milyar insanın su ihtiyacı ne kadar ise golf sahalarının su ihtiyacı da o kadar. Golf şöyleymiş, böyleymiş, Türkiye'ye kazandırıyormuş yalan... Bir dönüm tarım alanına verilen gübre 1,3 litre. Ancak golf sahasına verilen gübre 9,3. Daha başka şeyler de var.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...