Toptan: Gözaltılarda farklı yöntem izlenebilirdi

TBMM Başkanı, son Ergenekon dalgasında profesörlerin gözaltına alınmasıyla ilgili, "Çok rahat ulaşılabilecek kişilere daha farklı yöntem uygulanabilirdi" dedi.

17.04.2009 - 13:46

Toptan: Gözaltılarda farklı yöntem izlenebilirdi

TBMM Başkanı Köksal Toptan, gazetecilerin Ergenekon soruşturmasının son dalgasında gerçekleşen gözaltılarla ilgili sorularını yanıtlayan

Toptan, AB uyum çerçevesinde ve AB uzmanlarıyla zaman zaman görüşmeler yapmak suretiyle gerçekleştirdikleri ceza mevzuatının ''çok açık ve çok net'' olduğunu söyledi. Ceza mevzuatı düzenlemelerinde, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç'ten çok yararlı danışmanlık hizmeti aldıklarını belirten Toptan, Prof. Özgenç'in dünkü açıklamalarına dikkati çekti.

Toptan, şöyle devam etti:

"Profesör İzzet Bey'in de dün açıklamaları var. Onun da ifade ettiği gibi çok rahat ulaşılabilecek, rahat ifadesi alınabilecek kişilere ilgili daha farklı yöntem uygulanabilirdi. Böyle uygun görülmemiş. Bu sürece saygı gösteriyoruz ama sonuç itibariyle Profesör Haberal, dünyanın çok iyi tanıdığı bir bilim adamı, diğer rektörler de bilim adamları da yine Türkiye'nin dünya için ve Türkiye için yetiştirdiği bilim adamları. Elbette bunların bir suçu varsa onun mutlaka gereği yapılmalıdır. Bunda kuşku yok, tartışma da yok. Yöntemde daha farklı bir yol izlenebilirdi."

TBMM Başkanı Toptan, "9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınanları havaalanında ziyaret etmesi sizce de bir kara leke midir? Bu ziyaret Ergenekona destek midir?" şeklindeki soruyu ise cevapsız bıraktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...