Toptan: Krizi kolay atlatacağız

Açıklanan ekonomik önlem paketinin piyasaları rahatlacağını söyleyen TBMM Başkanı, Türkiye ile ABD ve Avrupa'nın farklı değerlendirilmesini gerektiğini belirterek, 'Krizi kolay atlatacağız" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.03.2009 - 19:27

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Başbakan yeni tedbirler paketini açıkladı, zannediyorum önümüzdeki günlerde uygulamaya geçince alınan tedbirlerin piyasaları rahatlatacağını göreceğiz'' dedi.

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Kaymakam İsmail Kaygısız'ı makamında ziyaret ederek brifing alan Köksal Toptan, burada yaptığı konuşmada, global krizin 'yi de etkilediğini söyledi.

Türkiye'nin son zamanlarda kendi büyüklüğüne, geçmişine ve tarihine yakışır önemli işler başarmak suretiyle her alanda önder ülke olmanın gereğini yerine getirdiğini ve karşılığını bulduğunu anlatan Toptan, ''Bir taraftan meclisimizin üst üste çıkarmış olduğu 3 önemli kanunla krizin etkilerini minimize etme amacını güderken, diğer taraftan da hükümet peş peşe açıkladığı önlem paketleriyle etkileri en az düzeye indirmeye çalışmaktadır. Dün Başbakan yeni tedbirler paketini açıkladı, zannediyorum önümüzdeki günlerde uygulamaya geçince alınan tedbirlerin piyasaları rahatlatacağını göreceğiz.

2001 krizinin şöyle faydası oldu, 2004'te finans sisteminin çok iyi tahkim eden önemli kanunlar çıkardık. O sebeple ABD ve Avrupa piyasalarını en çok etkiyen alanın finans piyasaları ve bankacılık sistemi olduğunu hesaba katarsak bizde şu ana kadar bir bankacılık krizi olmadığını görüyoruz. Krizin Türkiye tarafından kolay atlatılabileceği sonucuna varmaktayız. Krizin bize olan etkisi özellikle Avrupa'da meydana gelen durgunluğun yansıması şeklinde olacaktır. O Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkilemektedir.''

Toptan, özellikle istihdamın yoğun olduğu otomotiv ve inşaat sektöründe alınan önlemlerle krizin bir sosyal sorun haline gelmemesi için devletin bütün organlarıyla canla başla gayret sarf ettiğini kaydetti.FİLYOS PROJESİ
Toptan, Zonguldak'ta önemli işlerin yürütüldüğünü, havaalanıyla ilgili çalışmaların da sonlandırılmak üzere olduğuna işaret ederek, ''Çok önemli ve büyük firmalar, dağın tıraşlanmasının ardından buraya sefer başlatacaklarını bize söylediler. Zannediyorum ki yaz aylarına girerken Almanya'dan seferler başlamış olacaktır. Havaalanı, bir türlü hep konuşulup hayata geçiremediğimiz, hayal projelerden birisiydi.

Tabii bölgeye hayat verecek esas proje, Filyos Vadisi Projesi'dir. Burada zor olan adımlar atıldı. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Bakanlar Kurulu Kararı ile önemli aşama daha geriye bırakıldı. Nisan sonu, mayıs başında yer tahsisine başlanacağını, Başbakanlık Yatırımlar Teşvik Dairesi Başkan Vekili bana bildirdi. Filyos'taki limanın problemsiz işleyebilmesi için oradaki radarın kaldırılması gerekiyordu. Milli Savunma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler deolumlu sonuçlandı. İki yıl içerisinde radarın başka yere nakli mümkün olacaktır'' dedi.

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ
Endüstri bölgesi olan vadiye çok büyük yatırımlar ve yatırımcılar geleceğine dikkati çeken Toptan, ''Karadeniz Bölgesi, yeni teşvik sisteminde sektörel teşviklere kavuşmaktadır. Buna göre Türkiye 7 bölgeye ayrılmaktadır. En yüksek teşvikler Doğu ve Güneydoğu Anadolu ilerine verildikten sonra ikinci sırada Batı Karadeniz Bölgesi gelmektedir. Hem Filyos Projesi'nin endüstri bölgesi olması, hem de teşviklerle Zonguldak ve bölgesi için önem taşıyan projelerde çok önemli noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Bu vadide yeri olanlar kesinlikle 1 metre kare yerlerini satmasınlar. Satarlarsa çok pişman olurlar. Çünkü, buralara yatırım çok fazla gelecek'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Türk Silah Kuvvetleri ile ilgili soru sormak istemesi üzerine Toptan, ''Ben bu konulara girmem'' dedi.

ÇAYCUMA BELEDİYESİNE ZİYARET
Kaymakamlıktan yürüyerek Çaycuma Belediyesine yağmur altında yürüyen Toptan, şemsiyesini kendisi taşıyarak Zonguldak Valisi Erdal Ata'yı ıslanmaması için şemsiyenin altına aldı.

Toptan, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen'den çalışmalarıyla ilgili bilgi almasının ardından yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda yerel yönetimler bakımından başka ülkeleri aratmayacak önemli hizmetlerin gerçekleştiğini söyledi.

Yerel yönetimlerin halkla iç içe olmanın sorumluluğu nedeniyle bütün çalışmalarını çok şeffaf yapmak zorunda olduklarını belirten Toptan, ''Bu yüzden kaynaklarını yerinde kullanmalıdırlar. Türkiye genelinde seçim kampanyaları yürütülüyor. Bizi üzecek endişeye sevk edecek çok şükür bir olumsuzluk yaşanmadı. Elbette siyasi partiler ve liderler seçime gitmenin gereği birbirleriyle ilgili iddialar ortaya koyacak ve eleştireceklerdir. En doğru kararı halk sandığa gitmek suretiyle verecek. Önemli olan vatandaşın hiçbir baskıya maruz kalmadan oyunu kullanmasıdır'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...