Toptan Nazım’ın mezarında

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan şair Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret eden Meclis Başkanı Köksal Toptan, “Mezarın burada kalması belki de daha iyidir” dedi.

Anadolu Ajansı 22.06.2009 - 13:37

Toptan Nazım’ın mezarında

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Moskova Novodeviçi Mezarlığı'nda bulunan Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret etti.

Toptan, Nazım Hikmet'in, Türkiye'nin büyük şairlerinden birisi olduğunu belirterek, şiirlerinde özellikle yakın tarihi anlattığını söyledi.

Nazım Hikmet'in, memleket hasretini dile getiren, edebi değeri yüksek şiir ve yazıları bulunan bir şair olduğuna işaret eden Toptan, ''Burada mezarının bulunması, tüm Türklerin burayı ziyaret etmesi hem de Nazım'ın vatana duymuş olduğu hasretin karşılığı olarak Nazım Hikmet'e duyduğumuz sevgiyi ifade etmesi bakımından önem taşır'' dedi.

Ne olursa olsun, Nazım Hikmet'in kültür şairi olduğu gerçeğinin ortadan kaldırılamayacağını ifade eden Toptan, ''Dileği, Anadolu'da bir köyde defnedilmesi ve baş ucunda bir de çınar ağacı olmasıydı. Ama kendisinin burada sevgili eşiyle olması, onun için de önemlidir'' diye konuştu.

''Nazım Hikmet'in mezarı Rusya'da mı kalsın, Türkiye'ye mi getirilsin?'' tartışması yapıldığı hatırlatılan Toptan; ''Belki burada kalması daha iyi" diye cevap verdi: "Bu konuda pek bir şey söylemek istemiyorum. Burada bulunduğu müddetçe, Türkiye ile Rusya arasında zaten var olan kültürel derinliğe katkı sağlaması, önemlidir.''

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, mezarın Türkiye'ye getirilmesi için çalışmalar yaptığına işaret eden Toptan, Türkiye'nin almış olduğu kararların, Nazım Hikmet'in Türkiye'ye ait olduğu gerçeğini bir defa daha belirtmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Köksal Toptan, Kurtuluş Savaşı ve vatan hasretini Nazım Hikmet kadar güzel anlatan bir şairin nadir olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Toptan ve eşi Saime Toptan, daha sonra Nazım Hikmet'in mezarına çiçek koydu ve dua etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...