Toptan: Telefonumun dinlenmesinde mahsur yok

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltılarve telefon dinlemelerle ilgili soruları yanıtladı.

Anadolu Ajansı 18.05.2009 - 12:39

Toptan şöyle konuştu: ''Yargılamanın süratli şekilde yapılması, yargılama yapmak kadar önemlidir. Çok klasik hale gelen bir söz vardır. Gecikmiş adalet adalet sayılmaz... O nedenle yargılamayı yapan yargı erkinin dışındaki insanlar olarak yapmamız gereken bu yargılamanın olabilecek en kısa zamanda süratlendirilip sonuçlandırılmasını istemek, dilemek olmalıdır.

Ben onu yapmaya çalışıyorum. Ama bunun dışında yargılama sürecine müdahale etmek ve etkileme amacıyla müdahaleler hem anayasa hem de yasalarımıza göre suçtur. Deliler mahkeme tarafında takip edilecektir. Tartışılan konularda Yargıtayın pek çok kararları var. Kuşkusuz onlara bakılacaktır.

Benim burada söyleyebileceğim yargılama aşamasında soruşturmanın hızlı bitmesine çok dikkat edilmesi gerektiğidir. Falan falancayla ilgili daha belgeler, bilgiler savcılarımızın eline geçmeden gazetelerde yayınlanıyor. Bu doğru değil. Buna herkesin özen göstermesi lazım. Ama savcılarımızın da suç teşkil eden bu eyleme karşı soruşturma başlatmaları lazım.

Soruşturmanın gizliliği ilkesini koruması gerekir. Bunun dışında yargıya güvenmemiz lazım. Yapacağımız başka bir şey yok. Sonuçta bizim yasama organı olarak kendimizi mahkeme yerine koyup 'sen çekil kenara bakayım yanlış yapıyorsun, biz yargılama yapacağız' deme hakkımız yok. Hükümetin böyle bir şey deme hakkı yok. Böyle olunca yargının en doğru karar vereceğine inanmamız ve beklememiz lazım.''

TELEFON DİNLEMELERİ
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın dinlenildiğine ilişkin şüphesi hatırlatılarak, kendisinin de dinlenilip dinlenilmediğinin sorulması üzerine Toptan, ''Benim telefonumun dinlenilmesinde hiçbir mahsur yok. Burada ne konuşuyorsak telefonda da aynı şeyleri konuşuyorum. Tabii olumsuz hava var kamuoyunda ama ben çok yaygın bir şekilde telefon dinleme olduğuna inanmıyorum, inanmak istemiyorum.

Fakat öyle bir hava var bunun giderilmesi lazım. İnsanların konuşmalarında kendilerini rahat hissetmeleri lazım. Sayın Büyükanıt'ın sözleriyle ilgili değerlendirme yapmam doğru değil. Yalnız güvenlik güçlerimiz kendi aralarında zaman zaman rekabet yaşadığı tartışma konusu olmuştur. O nedenle bir güvenlik müsteşarlığı şimdi kuruluyor, temel harekat noktası da zannediyorum zaten o. İstihbarat birliği meydana getirecek'' diye konuştu.

Dinlemelerin tek başına delil sayılamayacağına ilişkin yorumların yapıldığının söylenmesi üzerine Toptan, ''Şimdi onu bilmiyoruz. Yani süren o davada aralıklı şekilde telefon dinlemeleri var ama o telefon dinlemelerinin başka delillerle desteklenip desteklenmediği konusunda kimsenin elinde bir bilgi ve belge yok. O nedenle yargılama süresini beklemek lazım. Yargıtayın o konudaki kararları yeni de değil. Mutlaka yan delillerle desteklenmesi lazım'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...