Toptan: Yanlışlık varsa düzeltilir

Askerlere sivil yargı yolu açan düzenlemenin Genelkurmay Başkanı'nın bile gerektiği taktirde ağır ceza mahkemesinin önüne çıkartabileceği yönündeki tartışmalara Meclis Başkanı Toptan da katıldı.

Haberler - NTV Haber 03.07.2009 - 13:22

Toptan: Yanlışlık varsa düzeltilir

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meclis Başkanı Köksal Toptan, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi ve Albay Dursun Çiçek'in Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanıp 24 saat geçmeden serbest bırakılmasını yorumladı.

Bir gazetecinin süreci nasıl değerlendirdiğini sormasına Toptan, ''Hep beraber ben de sizin gibi izliyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'nın vereceği kararı bekliyoruz. Süreç kendi normalinde işliyor. Tartışmalar da yapılıyor. Bunların hepsini doğal karşılamak lazım'' karşılığını verdi.

Toptan, "Yasada yapılan değişiklikle birlikte Genelkurmay Başkanının doğrudan yargılanabileceği belirtiliyor. Bu konuda yapılan değişiklik sınırsız bir yargılama imkanı sağlıyor mu?'' sorusu üzerine, ''Tartışıldığına göre demek ki kesin bir şey yok. Bir bütüncül içerisinde bakmak lazım. Sadece spesifik olarak değişen maddeyi alırsak oradan sağlıklı bir sonuç çıkmayabilir. Tümünü tartışmak, irdelemek lazım. Şu anda kamuoyunun yaptığı da o. Her şey kendi yolunda, rutininde yürüyor'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Düzenleme suistimale açık mı?'' sorusuna karşılık Toptan, hukukta suistimal olmayacağını, çünkü hukukta çok uzun bir süreç bulunduğunu söyledi. Yerel mahkeme, onun üzerinde Yargıtay, Yargıtay'ın üzerinde de genel kurallar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi süreci bulunduğunu belirten Toptan, ''O nedenle, yanlışlık olabilir, hatalı karar verilebilir ama bunu düzeltmenin pek çok yolu var'' dedi.

TBMM Başkanı, Kurmay Albay Dursun Çiçek'in serbest bırakılmasını "O da bir yargı süreci. Kararların hepsine saygı göstermek lazım. Lehte, aleyhte eleştiriler olur. Bunların hepsini doğal karşılamak lazım'' diye konuştu.

Toptan, bir gazetecinin, ''Bir mahkeme tutukluyor, bir mahkeme serbest bırakıyor'' sözleri üzerine ''Tartışıyor hakimlerimiz de. Çok önemli bir süreç Ergenekon süreci. Daha doğrusu bugün gazetelere var 'Ergenekon söylenmez' falan. Ben öyle demiyorum. Bu sürece zaten Ergenekon ismini veren Ergenekon hakimleri, savcıları da değil. Böyle birisi söyledi, öyle nitelendiriliyor şimdi. Bu süreçte görev yapan arkadaşlarımız çok önemli bir iş yapıyorlar, hakimler, savcılar... O nedenle çok fazla günlük tartışmanın odağında bu mahkemeleri tutmamak lazım diye  düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

"Memura verilen yargı zırhı gibi bir izin söz konusu olabilir mi?" sorusuna Toptan, bunlara genel olarak bakıldığında pek çok konuşmasında 'de odacılar ve çaycılardan başka herkesin dokunulmazlığı olduğunu söylediğini hatırlattı. Toptan, "Dokunulmazlık kavramını Türkiye tartışırken bunun tamamının masanın üzerine yatırılması lazım" dedi.

AKP'Lİ ERDEM'DEN VETO İMASI
AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem ise Cumhurbaşkanı Gül'ün yasayı veto etmesi gerektiği imasında bulundu.

Gül'e üstü örtülü çağrıda bulunan Erdem, "Tabi ki cumhurbaşkanı bu konuda gerginliğe çözüm olacak bir çare bulur, anlayın artık" dedi. Gazetecilerin "Beklentiniz veto mu?" sorusuna Erdem, "Söyleyeceğimi söyledim" yanıtını verdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da askerleri işledikleri suçlardan sivil yargı önüne çıkaracak düzenlemenin Cumhurbaşkanı Gül tarafından veto edilmesini hükümetin de artık istediğini savundu. Vural, "Hükümet de Cumhurbaşkanı'na bu düzeltme niyetini belli etmiştir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...