HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

"Hükümet Kürt sorununda topu kendisinin dışında herkese atmaya devam ediyor" diyen Yüksekdağ, "HDP ne yapacak, bakalım diyorlar. Engel sanki HDP. Böyle bir sorumsuzluk olabilir mi? Hükümet kim AKP mi, HDP mi? Topu niye HDP'ye atıyorsunuz?" diye konuştu.

Yüksekdağ şunları kaydetti:

"Niye kendi başlattığınızı iddia ettiğiniz çözüm sürecini 'HDP ne yapacak, bakalım' diyerek, aklı ve sabrı zorlama tavrına yöneliyorsunuz Bize bakıyorsanız yer değiştirelim, HDP hükümet olsun.

Bizim çözüm politikamız var. Kendi sorumluluğunuzu bize atmaktan vazgeçin. Sorumluluk ve görev, hükümet cephesinden çözücü adımların hızlı bir şekilde atılmasıdır. Patinaj durumun, hükümetin iradesiyle aşılabileceği görülmelidir.

Biz bundan sonra da çözüme ve barışa köprü olmaya devam edeceğiz. Üzerimize düşen bütün siyasi sorumluluğu yerine getirdik. HDP'yi hedef tahtasına oturtarak, kriminalize etmeye çalışarak çözüm sürecindeki en güçlü, sağlam ve yeşil dalı kırmaya çalışıyorsunuz. HDP barış ve çözüm umudunun korunduğu, güçlendirildiği siyasi zemindir.

Siyasi iktidar bu siyasi zemine saygı duymadığı için saldırmaya devam ediyor. Biz çözüm ve müzakere sürecinden vazgeçmeyiz. Bu bizim halklarımıza karşı borcumuzdur. Hükümetin bizi terbiye etme, dizayn etme, üzerimizde baskı kurma politikasıyla duruşumuzu bozamazlar. HDP'yi dizayn etmeye kalkmak kimsenin haddi değildir. Biz ne yapacağımızı daima bu halka sorduk, halkımıza hesap verdik."

'DERSİM KATLİAM OLARAK TANINMALI'
Eş Başkan'ın Alevi açılımına yönelik eleştirileri de oldu. Açılan bir konunun kapatılmadan diğerine geçildiğini savunan Yüksekdağ, Alevi açılımının inandırıcı olmadığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kerbela ile Dersim'i aynı gördüğünü söylediğini de anlatan Yüksekdağ, hükümetin sözüyle hareketi arasında bir sınavın eşiğine geldiğini ifade etti.

Yüksekdağ, Dersim katliamının resmi olarak tanınması, Seyit Rıza'ya itibarının iade edilmesi, kayıp mezarların bulunması çağrısında bulundu.