Torba kanun teklifinin ilk 5 maddesi tamam

TBMM Genel Kurulu'nda internet düzenlemesini de içeren "torba kanun" teklifinin ilk 5 maddesi kabul edildi.

Anadolu Ajansı 21.02.2014 - 23:38

Torba kanun teklifinin ilk 5 maddesi tamam

TBMM Genel Kurulu'nda Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddelerinin görüşülmesine başlandı.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Cumhuriyet tarihinde yasama işlerinin bu kadar ciddiyetsiz yapılmadığını savunarak, "Iğdır Milletvekilimiz Sinan Oğan size kulis milletvekili diyor. Oylamada salona koşuyorsunuz, talimatla 'evet' ya da 'hayır' oyu veriyorsunuz" dedi.

Kamu özel işbirliğiyle yapılacak şehir hastanelerinin sözleşmelerinde tadilat yapılmasına imkan tanındığını anlatan Türkkan, bunun ihaleye fesat karıştırma olduğunu öne sürdü.

Türkkan, AK Parti'de yeğenine iş bulamayan milletvekili olduğunu ifade ederek, "Kimilerinin kolunda 700 bin liralık saat var. Bırakın milleti, kendi grubundaki milletvekillerine de adaletsizlik yapılıyor. Trilyona 'birkaç kuruş' diyen bakan çocukları var. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen AK Parti'li milletvekili biliyorum. Bu bir vicdansızlık değil mi " diye konuştu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da şehir hastanelerine ilişkin sözleşmelerle ilgili düzenlemeyi eleştirerek, "Benim önüme sözleşme tadilatıyla ilgili dava gelse, hükümeti hoplatırım" dedi.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Suriye'de Türkmenler'in içinde bulunduğu duruma değindi.

Çirkin, "Türkmenler öldürülüyor, kadınların ırzına geçiliyor, kelleleri duvarlara asılıyor, Türk medyasında hiçbir şey yok. Suriye'de huzur içinde yaşayan Türkmenler'i savaşın ortasına atan Sayın Davutoğlu nerede  Türkmenler orada PKK'nın uzantısı olan PYD'ye muhtaç duruma gelmiş. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bundan utanmalıdır" diye konuştu.

Bu arada Danışma Kurulu'nun önerisiyle Genel Kurul'un yarın çalışmaması kabul edildi.

Teklifin ilk 5 maddesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi. Yakut, aradan sonra komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine birleşimi, 25 Şubat Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

Bu arada Danışma Kurulu'nun önerisinin kabul edilmesiyle TBMM Genel Kurulu yarın çalışmayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...