Torba teklif yasalaştı

30 bin polis kadrosu açılmasını ve 40 bin öğretmen atamasını da içeren 'torba teklif' uzun mesainin ardından Meclis'ten geçti.  Görüşülmeye başlanan 'sezaryen düzenlemesi'yle ilgili tasarının ardından Meclis, 1 Ekim'e kadar tatile girecek.

Haberler 03.07.2012 - 19:48

Torba teklif yasalaştı

Bazı kanunlarda değişiklik yapan 'torba teklif', TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yeni yasayla bu yıl içinde 40 bin öğretmen ataması yapılabilecek; Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de polis alımı için 30 bin kadro verilecek.

Yeni yasa gündelik hayatı ilgilendiren birçok köklü yenilik getiriyor.

ÜNİVERSİTELİLERE İKİNCİ AF
Torba yasayla birlikte geçen yıl çıkarılan aftan çeşitli nedenlerle yararlanamayan öğrencilere, ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvurmaları şartıyla yeni bir hak tanınacak.

İLKOKUL MEZUNUNA EHLİYET
Sürücü belgesi alacaklarda, 8 yıllık temel eğitimi bitirme şartı yerine, en az ilkokul düzeyinde eğitim alma şartı aranacak.

SINAVLARDA GÜVENLİK ARTIRILIYOR
Yeni yasada son yıllarda yaşanan sınav skandallarıyla ilgili bir düzenleme de bulunuyor. ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda kullanılan soru kitapçıkları, sınav sonuçlarının ilanından 1 yıl yerine 6 ay, cevap kağıtları ise 2 yıl yerine 1 yıl sonra imha edilecek.

Soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği ve sınavların yapıldığı binalarda sınav öncesi ve esnasında sinyal karıştırıcı ve benzeri diğer cihazlar kullanılarak güvenlik sağlanacak.

YARDIMLAR HACZEDİLEMEYECEK
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan yardımlar, geri ödemeye tabi proje destekleri ile yaşlılık ve özürlülük yardımları, kişinin muvafakati olsa bile haczedilemeyecek.

ŞEHİT YAKINLARINA SOSYAL YARDIM
Bundan böyle, sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanların, hane içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetlerden zarar görenler, şehit yakınları ve gaziler de bu yardımdan faydalanabilecek.

MECLİS TATİLE GİRİYOR
Genel Kurul, 'torba yasa' görüşmelerinin ardından 'sezaryen düzenlemesi'yle ilgili tasarının görüşmesine geçti.

Bu tasarının görüşülmesinin ardından Meclis, 1 Ekim'e kadar çalışmalarına ara verecek.

Sayfa Yükleniyor...