"Töre Cinayetleri Projesi" başlıyor

Mardin Medeniyetler Birliği ve AB Gençlik Programı iş birliğiyle hayata geçirilecek olan 'Töre Cinayetleri Projesi'' kapsamında, kadına yönelik şiddet konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.02.2012 - 15:20

Mardin Medeniyetler Birliği  AB Gençlik Programı ile birlikte kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla hazırladığı ''töre cinayetleri'' gençlik çalışmasını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Basın Müşaviri ve Proje Koordinatörü Süreyya Güngör yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığınca kabul edilen proje kapsamında, Mardin'de 3 aylık yaygın eğitim çalışmasının gerçekleştirileceğini anlattı.  Proje 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenecek etkinlik ile başlayacak.

Güngör, özellikle gençlerin katılımı ile gerçekleştirilecek etkinliklerde, karar vericiler ile gençlerin buluşturulacağını, kadına yönelik şiddet ve töre cinayetlerinin masaya yatırılacağını aktardı.

Proje kapsamında paneller düzenleneceği, ev ve esnaf ziyaretlerinin yapılacağını kaydeden Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Toplumsal ve çevresel baskılar, aile üyelerinin iffetsizlikle suçlanması, hurafe ağırlıklı örf ve adetler, kan davası gibi çağ dışı yaklaşımlar bizi töre cinayetlerine götürüyor. Amacımız eğitimli ve bilinçli bir gençliktir. 97 gün boyunca, belirlenen etkinlik takvimine göre, ilçeler de dahil olmak üzere, paneller yapılacak. Hazırlanacak broşürlerle özellikle gençler başta olmak üzere kadın, erkek herkes bilgilendirilecektir.

Yapılanlar kısa film çalışması da dahil DVD olarak çoğaltılacak ve ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Anne-çocuk eğitimi, kadının insan hakları, aile içi etkileşimi güçlendirme, çocuk hakları, iş ve meslek edindirmeyi amaçlayan beceri kursları gibi konulara ağırlık verilecek, bilgisizliğin önü kesilecektir.”

Sayfa Yükleniyor...