Törene katılanlar özür bekliyor

Prof. Dr. Türkan Saylan'ı son yolculuğuna uğurlamak için gelen CHP'li Kılıçdaroğlu ve Öymen, Yargıtay Onursal Başkanı Kanadoğlu ve eski MGK Genel Sekreteri Kılınç, devletten özür beklediklerini söyledi.

19.05.2009 - 14:17

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu'nda düzenlenen törene gelen emekli Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Emekli Orgeneral Kılınç, Saylan'ın, çağdaşlığın simgesi olan bir kişi olduğunu vurgulayarak, ''Destek olduğu çok fazla genç var. Onların bu bayrağı taşıyacağına inanıyoruz'' dedi.

Mücadele insanı olarak nitelendirdiği Türkan Saylan'ın yerinin dolmasının mümkün olmadığını belirten Kılınç, ''Türkiye, şaşkın bir süreç yaşıyor. Bu süreç içerisinde kimileri mağdur oluyor. Aynı mağduriyeti ben de yaşadım. Adalet mutlaka yerini bulacaktır. Devlet, belki bir gün Sayın Saylan'dan özür dileyecektir'' ifadelerini kullandı.

YARGITAY ONURSAL CUMHURİYET BAŞSAVCISI
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da, ''Ergenekon soruşturması kapsamında Saylan'ın evinin aranması onu üzmüştür. Son günlerini üzüntülü geçirmesine etkili olmuştur. Bu olmamalıydı. Kılınç Paşa'nın da söylediği gibi bir özür dilenebilir. En azından bu vefa gösterilmeli. Bu olmasa bile herkesin milletten özür dilemeyi bekleme hakkı vardır'' diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: DEVLET ÖZÜR DİLEMELİ
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi:

"Türkan Saylan, yaşamını eğitime adamış bir bilim insanıdır, bir abidedir. ÇYDD en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi. Devlet yaşamının son günlerinde ona hak etmediği acıları yaşattı. Ben devletin, hayatta olmayan Türkan Saylan'dan ve Türk halkından özür dilemesini bekliyorum. Bu görevini yerine getirirse Türkiye Cumhuriyeti yücelecektir. Bu özrü yerine getirmek aynı zamanda bir insanlık borcudur. Diliyoruz ve istiyoruz; bunu yerine getirsinler. ÇYDD Türkan Hanım'ın bize bıraktığı bir mirastır. Her yurtseverin bu mirasa sahip çıkacağına, maddi, manevi katkı vereceğine inanıyorum."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de "Şimdi Türkan Saylan'dan özür dileme zamanıdır. Kimler özür dileyeceğini iyi biliyor" dedi.

URAS: DİNK'İN CENAZESİNDEKİ GİBİ
Cenaze töreni için Teşvikiye'ye gelen İstanbul Milletvekili Ufuk Uras şunları söyledi:

"Hocayı yıllardır tanıyorum. Türkiye'nin vicdanı olduğu, kalabalıklardan belli. Tıpkı Hrant Dink’in cenazesinde olduğu gibi 7’den 70’e toplumun değişik kesimleri buradalar. Türkan Hoca, çağdaş toplumun örgütlü toplum olduğuna inanıyordu ve hiçbir zaman kendi çıkarını ön plana koymadı.

Özellikle gençlere, kadınların eğitimine önem verdi. Eğitimin eğmekten gelmediğini anlatmak istedi. O yüzden demokratik, laik ve sosyal bir Türkiye hedefi için mücadele etmek, aslında Türkan Hoca'nın bize vasiyetidir. Umarım bu bir milat olur ve bundan dersler çıkarırız.

Bizim memlekette akıl veren çok ama emek veren yok. O akıl veren yurttaşlarımızın elini biraz taşın altına koyması gerekiyor. Türkan Hoca yalnız değildi ama etrafındakileri daha da fazla büyütmemiz gerekiyor. Kimse elini ateşe sokmak istemiyor. İşte Nazım’ın dediği gibi ‘Sen yanmazsan, ben yanmazsam’ meselesi. Hep başkalarından bir şey beklemek yerine bir yerden başlamamız lazım.

İnsanlara bu kadar kolay çarpı çizmesinler. Bu kadar kolay insanları taciz etmesinler. Bizim çok daha fazla Türkan Saylan’lara ihtiyacımız var çok daha fazla örgütlü toplumdan olma direncine ihtiyacımız var.

Türkan Hoca’nın mutlaka bir politika kanaati vardı ama özel olarak bir siyasi yere angaje olmadı. Siyaset üstüydü. O kendi tarlasını ekiyordu ve çevresine çok önemli bir örnek oldu.

Buradaki ortak payda zaten demokrasiden, laiklikten, sosyal politikadan, açık siyasetten yana olmaydı. Peki siyasette bunun karşılığı ne? Aslında yok. Onu inşa etmek lazım. Yani Hrant Dink’in cenazesine gelenler, buraya gelenler, 1 Mayıs’a gelenler 2 Temmuz’a gelenler alanlarda yan yana olanlar, siyasette yan yana olursa Türkan Hocamız'ı çok daha mutlu ederiz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...