Toshiba: Cezayı ödemeyeceğiz

Japon elektronik üreticisi devlerinden Toshiba, fiyat sabitleme suçundan 87 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Şirket buna rağmen tek bir sent bile ödemeyi düşünmediğini belirtti.

Haberler 04.07.2012 - 09:23

Toshiba: Cezayı ödemeyeceğiz

ABD’nin San Francisco kentinde bir mahkeme, Toshiba’yı, LCD televizyon fiyatlarını yüksek tutmak için bayileriyle anlaştığı gerekçesiyle dün 87 milyon dolar cezaya çarptırdı. 10 kişilik jüriden çıkan karar, Japon şirketinin üreticilere 17, tüketicilere de 70 milyon dolar ödemesini kararlaştırdı. ABD antitröst yasaları, çok üzerinde gösterilen ürün fiyatlarına verilen cezanın üç katına çıkarılmasına da imkan veriyor.

Mahkemeden çıkan karara rağmen, Japonlar tek bir sent bile ödemeyi düşünmediklerini belirtti. Toshiba bunun sebebi olarak, grup davasındaki diğer savunmacıların ödediği cezaları gösterdi ve bu savunmacıların gerekli garantileri verdikleri belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, “Diğer savunmacılar tarafından verilen garantiler ele alındığında, Toshiba, mahkemeden çıkan karar nedeniyle söz konusu cezayı ödemek zorunda değildir. Bu ceza ABD antitröst yasaları kapsamında üç katına çıkarılmış olsa da bir değişiklik olmayacaktır” ifadesini kullandı.

BU İLK CEZA DEĞİL
LCD televizyon üreten diğer elektronik devlerinden Samsung ve Sharp, Aralık 2011’de piyasadaki diğer firmalarla anlaşarak fiyat sabitlemesi yaptıkları suçlamasıyla 553 milyon dolar cezaya çaptırılmıştı. Toshiba’nın da arasında bulunduğu diğer üç LCD üreticisi, bu anlaşmada yer almamıştı.

Chimei ve LG gibi firmaların da adının geçtiği ayrı bir davada ise şirketler 2001-2006 yılları arasında TV, PC ve LCD satışlarıyla mağdur duruma düşürdükleri tüketicilere karşı suçlu bulunmuş ve yine 2011’de 388 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.

En son davada hüküm giyen Toshiba, ceza ödemeyeceğini belirtirken, masum olduğunu savundu. Şirketten yapılan açıklamada, “Toshiba, ABD’de yürüttüğü LCD faaliyetlerinde hiçbir yasa dışı eylemde bulunmadığını belirttiği gibi, bu görüşünü savunmaktadır... Jürinin çabasına saygı duysak ta, alınan kararın yanlış olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda gerekli yasal önlemleri alacağız” denildi.

Sayfa Yükleniyor...