Trabzon'da bulutları dağıtan iki açıklama

Seçimde en dikkat çeken bölgelerden biri Doğu Karadeniz oldu. Trabzonspor'un şampiyonluğu kaçırmasının ve Hopa'daki olayların sandığa nasıl yansıyacağı merak edildi. Her iki ilde de AK Parti birinci çıkarken, Trabzon'da Bakan Özak'ın ve Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları havayı değiştirdi.

Haberler 15.06.2011 - 06:44

Trabzon'da bulutları dağıtan iki açıklama

Doğu Karadeniz renkli ve gergin bir seçim süreci yaşadı...

, günlerce Karadeniz'i konuştu...

Peki, neydi bu olaylar?

Karadeniz neden bu kadar çok konuşuldu?

BAŞBAKAN BAYBURT'DAN BAŞLADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim kampanyasını, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en fazla göç veren ili olan Bayburt'dan başlattı.

Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan Bayburt, her iki sektörün bitme noktasına gelmesiyle işsizliğin en yoğun yaşandığı illerden biri haline geldi. İşsizlik de göçü tetikledi ve Bayburt'un 2 olan milletvekili sayısı 1'e düştü.

Erdoğan'ın seçim kampanyasını, Türkiye'nin tek milletvekiline sahip olacak Bayburt'tan başlatmayı anlamlı bulundu. Ancak seçmen, kentteki işsizliğin ve buna bağlı göçün önlenmesi için yatırım sözü alamamıştı. Yani tarım ve hayvancılığı yeniden cazip hale getirecek bir söz alamamıştı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan... Başbakan Bayburt'taki Saat Meydanı'nda, "Sizin ikinci milletvekiliniz ben olacağım" demiş ve kentten ayrılmıştı.

Muhalefet partileri seçim boyunca, hükümetin tarım ve hayvancılık konusunda hiçbir girişimde bulunmadığını, işsizliğin ve işsizliğe bağlı göçün süreceğini ileri sürdüler.

Bayburtlu ise 12 Haziran'da tercihini Adalet ve Kalkınma Partisi'nden yana koydu. AK Parti, 2007 seçiminde aldığı yüzde 60.75'lik oy oranını 12 Haziran'da yüzde 63.55'e çekerek seçimin galibi ya da bir başka deyimle Bayburt'taki 1 milletvekilinin kazananı oldu.

ARTVİN'İN HAFIZALARDA BIRAKTIĞI İZLER
Seçim arifesinde ve seçimin son günlerde Artvin toplumda derin izler bırakan gelişmelerin yaşandığı bir yöre oldu.

Yüksek Öğrenime Geçim Sınavı'ndaki şifreyi Artvin'deki öğretmenler ve dershaneler ortaya çıkardı. Artvin bu nedenle günlerce tartışıldı. Tartışma giderek Türkiye'nin gündemine oturdu.

Seçimin son günlerine doğru Artvin bu kez Hopa üzerinden Türkiye'nin gündemine girdi. Başbakan'ın Hopa'da yapacağı miting öncesinde bazı gruplar çevredeki binalara, Hidro Elektrik Santrali karşıtı pankartlar astılar. Polis bu pankartları indirmek isteyince Hopa halkı buna izin vermek istemedi. Yaşanan gerginlik sırasında çevreye siyasi içerikli başka pankartlar da asıldı. Taraflar arasındaki inatlaşma üzerine taşlı-sopalı-biber gazlı olaylar başladı. Olaylar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hopa'da düzenlediği miting boyunca da devam etti.

Kavga sırasında emekli bir öğretmen yaşamını yitirirken Başbakan'ın korumalarından biri de ağır şekilde yaralandı.

Başbakan sonraki günlerde Hopalıları, 'Eşkıya' diye nitelendirdi. Olayların yanı sıra 'Eşkıya' tanımlamasının AK Parti'nin Artvin'deki oylarını düşüreceği tahminleri yürütüldü.

Eskiden beri solun kalesi olarak bilinen Artvin'deki CHP adaylarının güçlü isimlerden oluşması, 'YGS ve Hopa olaylarının da etkisiyle CHP 2-0 yapar' yorumları yapıldı.

Ancak AK Parti 2007 yılında olduğu gibi yine 1 milletvekili çıkardı. Üstelik 2007 seçiminde yüzde 37.78 olan oy oranını, 12 Haziran'da yüzde 46.84'e çıkardı. CHP ise 2007'de yüzde 28 dolayında olan oy oranını bu seçimde yüzde 35'lere kadar çekti. İki sandalyeden birini de CHP aldı.

TRABZON'DA SEÇİMDEN ÇOK SPOR KONUŞULDU
Doğu Karadeniz'in mega kenti Trabzon'da seçim yerine Trabzonspor'un şampiyon olup olamayacağı konuşuldu, tartışıldı günlerce... Yani seçim ikinci plana itilmişti.

Tam da bu sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe'nin takım kaptanı Alex ile görüşmesi, Trabzonspor camiasında tepkiye neden oldu.

Başbakan Erdoğan'ın Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile beraberindekilerle de görüşmesi tepkilerin kırılmasına yetmedi.

Bir süre sonra Fenerbahçe'nin şampiyon olması, Trabzonspor'un 27 yıl sonra çok yaklaştığı şampiyonluğu averajla kaçırması yöre halkını öfkelendirdi.

Kentte gösteriler yapıldı, AK Parti seçim bürolarına saldırılar düzenlendi.

Trabzon'da herkes, Trabzonspor'un şampiyon olamamasının bedelinin sandıkta AK Parti'ye ödetileceğini konuşmaya başladı.

Bu söylentiler diğer partilerin milletvekili adaylarının da dile getirmesi üzerine ortaya çıkan Devlet Bakanı Faruk Özak, "Artık yeter. Bazıları Trabzonspor'u siyasete alet ediyor" diyerek, konuşmaya karar verdi.

Trabzonspor'un şampiyon olamamasını Başbakan'ın Fenerbahçe Başkanı ve kaptanı ile görüşmesine bağlayanlara, "Başbakanımız Rizeli ama Rizespor Bank Asya Ligi'nde şampiyon olamadı. Kendisi Kasımpaşa'da büyüdü. Ama Kasımpaşa da küme düştü. Başbakan herkesle görüşür. Üstelik benim Trabzonsporluluğumu kimse tartışamaz. Başbakan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Trabzonspor'a çok büyük katkıları oldu" merkezli bir konuşma yaptı.

Özak'ın bu açıklaması 'sakinleştirici' etki yarattı.

Sonra, AK Parti'nin miting günü gelip çattı.

Atapark'taki miting alanını binlerce kişi doldurdu. Başbakan Erdoğan lehinde dakikalarca sloganlar atıldı.

Başbakan konuşmasında, kendisine yönelik tepkilere de yer verdi ve "Trabzonspor ile benim arama kimse giremez" mesajı verdi.

Miting alanının yakınlarında toplanan bir grup Trabzonspor taraftarı, Başbakan Erdoğan'a tepkilerini dile getirmek istediler. Ancak polis buna izin vermedi.

İşte bu mitingden sonra Trabzonluların AK Parti'ye besledikleri öfkede büyük bir kırılma oldu.

Ve seçim günü gelip çattı.

AK Parti 2007'de yüzde 56.76 olan oyunu yüzde 59.09'a çekerek tam 4 milletvekili çıkardı. Diğer iki milletvkeilinden birini CHP, diğerini de MHP aldı.

Böylece AK Parti beklenenin ötesinde bir oy aldı.

Seçim sonunda, kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerden Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar Meclis'e gitme hakkını kazandı.

CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu ile Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın da Meclis'in yolunu tuttular.

RİZE'DE ZAFER COŞKUSU
Başbakan Rize'ye ne kadar önem verdiğini, gösterdiği adaylarla ortaya koydu. Rize'de AK Parti'nin birinci sıra adayı olan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı buna bir örnek.

CHP ise bu kez Rize'den en az bir milletvekili çıkarmak istiyordu. Bunun için geçmişte belediye başkan adayı olan ve Mesut Yılmaz'a yakınlığı ile bilinen Kenan Bıyık'ı aday gösterdi. Tahminler, AK Parti: 2, CHP: 1 şeklinde yürütülüyordu.

Seçim sırasında AK Parti, Rize birinci sıra adayı Hayati Yazıcı'nın, yeğeninin bir üniversiteye yerleştirilmesi için Yüksek Öğrenim Kurumu Başkanı'na mesaj gönderdiği iddiaları ortaya atıldı. Ancak Yazıcı ile ilgili iddialar asılsız çıktı.

Sıkı bir seçim kampanyasının ardından AK Parti Rize'deki 3 milletvekilinin tamamını aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla kent meydanında toplanan binlerce AK Parti'li horon oynadı, zaferi kutladı.

ORDU, GİRESUN VE GÜMÜŞHANE DE 'AK PARTİ' DEDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ordu, Giresun ve Gümüşhane'de coşkulu mitingler düzenledi.

Gümüşhane'de, Trabzon ile Gümüşhane arasına, 9 tünelin yer alacağı yeni bir yol inşa edileceğini söyledi. Ordu ve Giresun'da ise, havaalanı sözü verdi. Ayrıca, Giresun ile Şebinkarahisar arasındaki 'Eğribel Tüneli'ni de yapacaklarını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Rize, Artvin ve Giresun mitingleri konuşuldu günlerce. CHP'nin oylarını yukarı çekmeyi başardı.

Seçim Doğu Karadeniz'de sadece MHP açısından iyi geçmedi. Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi Ordu ve Giresun'da birer sandalye kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...