Kağıt,pet şişe, cam gibi geri dönşümlü atıklar artık dünyanın pek çok yerinde ayrı ayrı büdonlarda toplanıyor. Bir süredir bu uygulama Trabzon’da da yapılıyor.

Uygulamayı benimseyen Trabzonlular, olması gerektiği gib çöplerini ayrıştırma kutularındaki işaretli yerlere atıyor. Buraya kadar dünyanın her yerinde aynı olan uygulama, bundan sonra Trabzon biraz farklılaşıyor.

Normalde, farklı bidonlarda türlerine göre ayrı ayrı toplanan çöpler, işlemden geçirilecekleri merkezlere birbirine karıştırılmadan taşınır. Trabzon’da ise, belediye işçileri ayrılmış çöpleri birbirine katarak aynı kamyonda taşıyor.

Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın bu durumun nedeni olarak, temizlik işlerini üstlenen firmayı işaret etti:

"Bu ekipler normalde farklı çöp arabaları ile ayrıştırılmış ürünleri almaları gerekiyor. Ancak çöp arabaları yeterli olmadığı için böyle bir yola gitmişler. Önümüzdeki aydan itibaren bu eksikliklerini gidereceklerini söylediler.”

MERKEZDE TEKRAR AYRIŞTIRILIYOR
Çöplerin geri dönüşmediğini düşünen Trabzonlular’ın içi rahat olabilir çünkü Ergin Aydın şu konunun altını çizdi:

“Çöp arabaları ile Deliklitaş mevkiindeki tesise götürülen çöpler burada ayrıştırma işleminden geçirilmektedir. Geri dönüştürülecek çöpler burada diğer çöplerden ayrılmakta ve işlemden geçirilmektedir"