Sinemaseverler, 2007 yılında dünya sinemalarında 708 milyon dolar hasılat elde eden ve film yapım stüdyolarını dev robot yapımları için harekete geçmeye yönelten ''Transformers''ın devamını görmek için gün saymaya başladı.

İnsanoğlunun ''Autobotlar'' ile ''Decepticonlar'' arasındaki savaşın ortasında kalmasını anlatan filmin yönetmenliğini, ilk filmde olduğu gibi Michael Bay üstlenirken, prodüksiyon amirliğini Steven Spielberg yaptı.

Başrollerinde Shia LaBeouf ve Megan Fox ikilisinin bir kez daha kamera karşısına geçtiği filmde, izleyiciler daha fazla robotla tanışırken, maceranın boyutları dünyanın çeşitli ülkelerine yayılacak.

Filmin senaryosunu bu kez Roberto Orci ve Alex Kurtzman, Ehren Kruger ile birlikte yazdı. Senaristlere toplam 8 milyon dolar ödendi.

İkinci ''Transformers'' yapımı için 200 milyon dolar bütçe ayrıldı. Bu rakamın, ilk film için ayrılan bütçeden 50 milyon dolar fazla olduğu açıklandı.

MISIR, ÜRDÜN VE PARİS'TE ÇEKİMLER YAPILDI
Filmin çekimlerine ABD'de başlandı. Mısır piramitlerinin yakın çekim sahneleri için Los Angeles'ta hazırlanan maketler kullanıldı.

Yönetmen Michael Bay, Mısır piramitlerinde çekim yapmak için Mısır hükümetinden izin aldı. Çekim sırasında piramitlere zarar verilmeyeceği konusunda yetkililere güvence verildi. Filmin başrol oyuncusu Shia LaBeouf'un da yer aldığı bir grup, Mısır'da Giza piramitleri bölgesi ve Luxor'da 3 gün süreyle çalışma yaptı. Güvenlik nedeniyle bu çekimler gizli tutuldu.

Ardından Ürdün'e geçilerek Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin desteğiyle buradaki Petra, Wadi Rum ve Salt bölgelerinde 4 gün çekim yapıldı.

Ürdün'deki çalışmanın tamamlanmasının ardından Paris'e geçildi ve Eyfel Kulesi ile Zafer Anıtı'nda çekime devam edildi.

Filmde, East Coast Üniversitesi'nde astronomi okuyan ve ilk filmde ''Megatron''u öldüren genç ''Sam Witwicky'' rolünde Shia LaBeouf rol aldı.

''Sam''in kız arkadaşı karakterini yine Megan Fox canlandırdı. ''Jennifer's Body'' adlı filmdeki rolü için epey kilo veren Megan Fox, yeni rolüne dönmeden önce 3 haftada 5 kilo aldı.

''ABD hava subayı ve autobotların müttefiki Yüzbaşı William Lennox'' rolünde Josh Duhamel, ''Lennox'un timinde ABD hava kuvvetleri savaş kontrolörü olan ve autobotlar ile işbirliği yapan Robett Epps'' rolünde Tyrese Gibson kamera karşısına geçti.

Lağvedilen ''Sektör 7'' birliğinin eski ajanlarından olan ve dünya yüzeyinde ''Transformer'' aktivitesini gözlemleyen ''Reggie Simmons'' karakterini John Turturro canlandırırken, film çekimleri sırasında ''Turturro''nun Mısır piramitlerine tırmanmasına izin verildi.

''Lennox''un timine katılan ''İngiliz özel kuvvetler mensubu Graham'' rolünde Matthew Marsden oynadı. Mısır yolculukları sırasında ''Sam'' ile ''Mikaela''ya eşlik eden yeni karakter ''Leo Spitz'' rolünde Ramon Rodriguez rol aldı.

FİLMİN KONUSU
Başka mekanizmalara kolayca dönüşebilme yeteneğine sahip olan robotların gezegeni ''Cybertron''da yaşayan, yöneticiliğini ''Optimus Prime''ın yaptığı iyi robotlar ''Autobotlar'' ile yöneticiliğini ''Megatron''un yaptığı şeytani ruhlu ve kötü niyetli ''Decepticonlar'' arasındaki mücadeleyi anlatan ''Transformers''ın devam filminin konusu özetle şöyle:

''Sam Witwicky (Shia LaBeouf), Transformers'ın kökenleri ve dünya üzerindeki tarihçesi konusunda yeni detaylar keşfeder. Topladığı bilgiyi ele geçirmek isteyen şeytani ruhlu Deceptionlar onun peşindedir. En büyük mücadele, Mısır'daki Giza piramitlerinde gerçekleşecektir. Çünkü aranan tapınak bu bölgededir. Ve macera başlar.''

Filmde ''Transformers''ın Mısır'ı piramitlerin inşa edilmesinden önce ziyaret ettiği gösterilecek. Filmde, Mısır'daki hiyeroglif yazılarının, helikopteri ve günümüzdeki diğer son teknolojik araçları çağrıştırdığına değinilecek.