Robert De Niro’nun da aralarında bulunduğu sinemacıların başlattığı ve New York’ta gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali başladı.

Cameron Crowe’un bir Elton John albümünün hazırlık sürecini konu aldığı ‘The Union’la açılacak festivalin programında 52 kurmaca ve 41 belgesel yer alıyor. Seçmelerin 5 bin film arasından yapıldığı festivalin bu seneki konukları arasında Julia Roberts, Will Ferrell, Martin Scorsese, Orlando Bloom, Jeremy Piven ve Ryan Phillippe gibi isimler var.

10’uncusu düzenlenen festivalde Ozzy Osbourne’un hayatını konu alan ‘God Bless Ozzy Osbourne’ Güney Afrikalı şarkıcı Miriam Makebe üzerine ‘Mama Africa’ ve Kings of Leon’la ilgili ‘Talihina Sky’, transeksüel tenis oyuncusu Renee Richards’ı konu alan ‘Renee’, Julia Roberts’ın yapımcılığını üstlendiği, Toni Collette ile Michael Sheen’in oynadığı ‘Jesus Henry Christ’, Mısır yapımı ‘Cairo Exit’, Ruanda filmi ‘Grey Matter’ programdaki filmlerden bazıları.

Ayrıca web sitesindndeki Tribeca Online sayfasından bazı festival filmlerinin seyredilebilecek. Tribeca Film Festivali, 1 Mayıs’ta sona erecek.