Başbakan Yıldırım'dan yeni ABD Başkanı Trump'a Gülen çağrısı

Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesine Türkiye'den tepkiler gelmeye devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin yeni başkanına Fethullah Gülen çağrısı yaptı.

Haberler - NTV Haber 09.11.2016 - 12:00 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 15:09

Başbakan Yıldırım'dan yeni ABD Başkanı Trump'a Gülen çağrısı

Hillary Clinton ile girdiği yarışı kazanan Donald Trump ABD'nin 45. başkanı oldu.

Başbakan Binali Yıldırım, Trump'ın başkan seçilmesi hakkında konuştu.

"Tebrik ediyoruz ve başarılar diliyoruz" diyen Yıldırım, "Eminim ki, uzun bir geçmişe dayanan - ABD stratejik ortaklığı, artık tartışmalardan kurtarılmış şekilde; Türkiye'nin terörle mücadeledeki hassasiyetlerini dikkate alan, bölgedeki barış ve istikararı önceleyen politikalarla devam edecektir. Dostluk ilişkilerimizin daha da ileriyi görütülmesi için yeni başkana bir fırsat alanı oluşturulmuş olur.

FETHULLAH GÜLEN ÇAĞRISI

15 Temmuz darbe girişiminin aklı olarak ABD topraklarında yaşayan Fethullah Gülen’in bir an önce ülkemize iadesi konusunda yeni başkana buradan açıkça çağrı yapıyorum.

İlişkilerimizi bozan, toplumlar arasındaki tarihsel dostluğa zarar veren bu terör örgütü başını, kısa sürede ülkemize iade ederseniz, eminim ki - ABD dostlıuğu için yeni bir başlangıç, yeni bir sayfa açmış olursuuz" dedi.

BOZDAĞ: OYU HALK VERİYOR

Trump'ın başkan seçilmesine 'den ilk tepki Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi.

AA'ya konuşan Bozdağ, "Gazete manşetiyle, anketlerle, televizyonlarla seçim kazanan kimse yok. Sonuçta oyu halk veriyor. Benim gördüğüm seçim stratejisi olarak Amerikan halkı kendi iradesinin yönlendirilmesine 'hayır' dedi diye düşünüyorum" dedi.

"ABD halkı kimi başkan seçerse o başkanla çalışmaya devam edecektir" ifadelerin kullanan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Çünkü ABD ile ilişkileri devletler arası ilişkilerdir. Ortak çıkarlarımız var, stratejik ortaklığımız var, aramızda pek çok anlaşma var. Bu çerçevede yürüyen devletler arası ilişkilerdir. Başkanların değişmesi bu ilişkilerde köklü değişiklikler getirmiyor."

TRUMP İÇİN İLK YORUM BOZDAĞ'DAN

"İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRME ARZUSUNDAYIZ"

Okan Üniversitesi'nde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan da bir değerlendirme geldi. Çavuşoğlu, sosyal medyada Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajında, Trump'ı tebrik ederek, "ABD ile güvene dayalı stratejik işbirliğimizi güçlendirme arzusundayız" ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu, ilerleyen saatlerde gazetecilerin sorularını yanıtlarken de Trump'ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tavrını hatırlattı ve "Darbe girişimine karşı tavrını koymuştur. Bizim bu konuda yeni yönetimden her alanda olduğu gibi bu alanda da beklentilerimiz açıktır" diyerek Fethullah Gülen'in iadesine değindi.

Sayfa Yükleniyor...