Trump'tan protestolara ilk yorum

ABD Başkanlığına seçilen Trump karşıtı gösteriler, ikinci gününde de ülke genelinde devam etti. Protestolara ilişkin ilk kez açıklama yapan Trump, "medya tarafından kışkırtılan profesyonel göstericiler" ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı 11.11.2016 - 08:08 | Son Güncelleme : 11.11.2016 - 08:15

Trump'tan protestolara ilk yorum

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump karşıtı gösterilerin ikinci gününde de binlerce kişi ülke genelinde sokaklara çıktı.

ABD'nin doğu yakasında New York başta olmak üzere Washington, Baltimore ve Philadelphia'da, batı yakasında Los Angeles, San Francisco ve Oakland kentlerinde, Trump karşıtı gösteriler yapıldı.

Polis ekipleri, "Benim başkanım değil." yazan pankartlar taşıyan göstericilerin toplandığı New York'taki Trump Tower ve Trump'ın Beyaz Saray'ın birkaç sokak yakınında açtığı otelin çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Trump, üniversite kampüslerinde de protesto edildi. "Demokratların kalesi" sayılan California eyaletinde binlerce öğrenci, Trump'ı protesto etti.

Los Angeles ve Minneapolis kentlerinde ise göstericiler yolları trafiğe kapadı. Trump karşıtı gösterilen düzenlenen Baltimore'da ise polis, iki kişiyi gözaltına aldı. 

TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA

Protestolara ilişkin ilk kez açıklama yapan Donald Trump, Twitter hesabında, ülke genelindeki gösterileri "Adil değil." ifadesiyle değerlendirdi.

Trump, "Açık ve başarılı bir başkanlık seçimi yapıldı. Şimdi medya tarafından kışkırtılan profesyonel göstericiler protesto ediyor. Hiç adil değil." mesajını paylaştı.

Sosyal medyada da "Benim başkanım değil" (#NotMyPresident) etiketiyle düzenlenen kampanyalara çok sayıda destek mesajı gönderilmeye devam ediyor.

Göstericiler, Trump'ın göçmen karşıtı, ırkçı, cinsiyetçi söylemleri ve politikalarından duydukları endişeyi göstermek için eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyor.

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump, sürpriz bir zaferle rakibi Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ı mağlup ederek ABD'nin 45. Başkanı seçilmişti.

Sayfa Yükleniyor...