TSE ilk yurt dışı beyan doğrulama sertifikasını verdi

TSE, yeni geliştirilen ürünlerin pazarda pay sahibi olabilmesi amacıyla başlattığı hizmet kapsamında ilk yurt dışı beyan doğrulama sertifikasını Fransız Gerflor firmasına verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.02.2015 - 19:57

TSE ilk yurt dışı beyan doğrulama sertifikasını verdi

Fransız Gerflor firması tarafından üretilen zemin kaplamalarının "kimyasallara karşı yüksek dayanıklılık" beyanı, 'nin milli kuruluşu Türk Standardları Enstitüsünce (TSE) onaylandı. Böylece TSE, yeni geliştirilen ürünlerin pazarda pay sahibi olabilmesi amacıyla başlattığı hizmet kapsamında ilk yurt dışı beyan doğrulama sertifikasını da vermiş oldu.   

Gebze Kalite Kampüsü'nde düzenlenen törende konuşan TSE Marmara Koordinatörü Mehmet Hüsrev, beyan doğrulama sertifikası ile firmaların yeni geliştirdikleri ürünlere ilişkin standart üstü beyanlarının test edilerek onaylanması hizmetini verdiklerini söyledi.

Eskiden insanlarda "İsviçreli ya da Norveçli bilim adamları bir ürünü onaylıyorsa o ürün kalitelidir" algısının olduğuna dikkati çeken Hüsrev, "Türkiye'nin milli uygunluk değerlendirme kuruluşu TSE, 55 yıllık tecrübesi ve alanında uzman mühendis kadrosuyla beyan doğrulama sertifikası vererek markaların güven duyacağı bir otorite olarak kabul ediliyor" diye konuştu.

Hüsrev, Fransız firması Gerflor'un PVC esaslı zemin kaplama ürünlerinin Türk tüketicisi tarafından güvenle kullanılması ve kaliteli bir ürün olduğunun beyan doğrulama sertifikası ile belgelendirildiğini vurgulayarak, şunları belirtti:

"Bu belgeyle ülkemiz, mal ve hizmet ihracatının yanında sertifikalandırma, belgelendirme ve daha doğrusu üçüncü taraf uygunluk değerlendirme hizmeti ihracatı da yapmaya başladı, bu bir ilktir. Artık TSE Belgesi yurt dışı menşeli ürünlerde de geçerli olacaktır. Bu da büyük ülke olduğumuz anlamına gelmektir. Bu bağlamda 2023 vizyonu çerçevesinde değerlendirdiğimizde küresel aktör olma yolunda önemli bir adım atılmıştır." 

Gerflor'un Türkiye ayağını temsil eden Yaktaş firmasının Genel Müdürü Tolga Kutluay ise zemin kaplamalarının kimyasallara karşı dayanıklı olma sorununun özellikle sağlık sektöründe çok önemli bir problem teşkil ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Çeşitli kimyasallar kullanıldığından dolayı bunların giderilemeyen lekeleri oluşmaktadır. Bu ürün bir tek sağlık sektöründe değil hemen hemen lekelenmeye yol açabilecek birçok kimyasala karşı üst düzey mukavemet göstermektedir. Ayrıca ürünün bakım maliyetlerinin minimize edilmesi ve uzun ömürlü kullanılması tüketiciye çok kısa zamanda büyük kazançlar sağlamaktadır." 

Konuşmaların ardından Hüsrev, Kutluay'a beyan doğrulama sertifikasını takdim etti.

Sayfa Yükleniyor...