TSK, darbe girişimine katılan personel sayısını açıkladı

TSK, 15 Temmuz'daki darbe girişimine 8 bin 651 askeri personelin katıldığını ve bu sayının TSK'nın personel mevcudunun yüzde 1,5'ine tekabül ettiğini duyurdu.

TSK, darbe girişimine katılan personel sayısını açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nca yapılan bilgilendirmeye göre, 15 Temmuz'da "TSK içerisinde yuvalanmış, büyük çoğunluğu asker elbisesi taşıyan illegal çete mensubu hain teröristler (FETÖ) tarafından alçakça ve kahpece darbe girişimi" gerçekleştirildi.

Yapılan inceleme sonucu bu darbe girişiminde kullanılan silah, araç ve gereçlerin sayıları da belirlendi. 

Buna göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine 8 bin 651 personel katıldı.

Bunların bin 676'sını erbaş ve erler, bin 214'ünü askeri öğrenciler oluşturdu.

Bu sayının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personel mevcudunun yüzde 1,5’ine tekabül ettiğine dikkat çekilirken, Silahlı Kuvvetlerin kahır ekseriyetinin bu hain girişime şiddetle karşı bulunduğunun sayılar üzerinden de ortaya çıktığı belirtildi.

Ayrıca darbe girişiminde 24'ü muharip olmak üzere, 35 uçak, 8'i taaruz olmak üzere, 37 helikopter, 74'ü tank olmak üzere, 246 zırhlı araç ve 3 gemi kullanıldığı kaydedildi.

FETÖ'nün darbe girişimine katılanlarda 3 bin 992 hafif silah bulunduğunun tespit edildiği vurgulanan bilgilendirmede, şu ifadelere yer verildi:

"Mazisi şan ve şerefle dolu, gücünü yüce Türk milletinden alan TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ), ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan, destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama yüzde 1,5 seviyesinde kalmıştır. TSK bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize ve milletimize yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. 'Devlet namusumuzdur' düsturuyla yola çıkmış olan bu vatanın evlatları bu yolda gözünü kırpmadan canlarını seve seve feda edeceklerdir."

SON GÖZALTI VE TUTUKLAMA RAKAMLARI

Bu arada İçişleri Bakanı Efkan Ala, darbe girişimi hakkında son gözaltı ve tutuklama rakamlarını açıkladı. Toplam gözaltı sayısı 15 bin 846, tutuklu sayısı ise 8 bin 113.

TSK, darbe girişimine katılan personel sayısını açıkladı - 1

Ala'nın verdiği bilgiye göre, 178'i general-amiral, 2 bin 728'i subay, 7 bin 106'sı diğer rütbelerden olmak üzere 10 bin 12 asker gözaltına alındı.

151'i general, bin 656'sı subay olmak üzere 5 bin 266 asker tutuklandı.

Emniyet teşkilatında 2 bin 901 polis gözaltına alındı, bin 19'u tutuklandı. 2 bin 167 hakim ve savcının gözaltına alındığı soruşturmalarda, bin 684 hakim ve savcı tutuklandı.

Sayfa Yükleniyor...