Genelkurmay: Türk hava sahasına giren bir hava aracı düşürüldü

Genelkurmay Başkanlığı, Türk hava sahası içerisine giren bir hava aracının düşürüldüğünü açıkladı. Konuyla ilgili Rusya'dan yapılan açıklamada, "Hiçbir savaş uçağımız ve insansız hava aracımız düşürülmedi" denildi.

Haberler - ntv.com.tr 16.10.2015 - 15:44

Genelkurmay: Türk hava sahasına giren bir hava aracı düşürüldü

Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesi aracılığıyla açıklama yaptı.

Genelkurmay, Suriye sınırında bir hava aracının düşürüldüğünü duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür.

Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevi angajman kuralları çerçevesinde kararlılıkla uygulamaktadır."

İNSANSIZ HAVA ARACI

Bu arada, düşürülen aracın insansız hava aracı olduğu belirlendi. İnsansız hava aracının, Kilis yakınlarında Türk hava sahasının yaklaşık 3 kilometre içinde düşürüldüğü öğrenildi.

Suriye sınırında Rus uçakları daha önce Türk hava sahasını ihlal etmişti.

DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Sinirlioğlu, İHA'nın sınırın 3 kilometre içinde vurulduğunu söyledi.

İHA'nın menşeinin henüz belli olmadığını dile getiren Sinirlioğlu, "İHA'nın kime ait olduğunu tespit etmedik ama sınırın içinde düştüğü için üzerinde çalışılıyor. Kimliği belli olunca açıklayacağız" diye konuştu.

RUSYA ÖZÜR DİLEDİ

Feridun Sinirlioğlu, hava sahası ihlaliyle ilgili Ankara'ya gelen Rus askeri heyetinin kendilerinden özür dilediğini de ifade etti. 

Sinirlioğlu, “Ruslar birkaç kez özür dilediler, istemeden olduğunu söylediler. Bir daha olmaması için tedbirler aldıklarını söylediler. Bir çalışma grubu kurulmadı aramızda" diye konuştu.

"3 MİLYAR EUROLUK TEKLİF" İDDİASI

Suriyeli sığınmacılarla ilgili de açıklama yapan Bakan Sinirlioğlu, "Türkiye kriz anında hatırlanacak bir ülke değil" dedi.

Bakan Sinirlioğlu, AB'nin Türkiye'ye 3 milyar Euro yardım teklifi iddiasıyla ilgili ise şöyle konuştu: "Suriyeli mülteciler için verilecek olan miktar Türkiye'ye ihdas edilen fonlardan olmayacak. Daha önce önerdikleri gibi önemsiz bir miktarda olmayacak. AB'nin taşın altına elimizi koyduk diyebileceği bir rakam olacak."

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "milliyeti bilinmiyen bir hava aracını" düşürmesinin ardından Rusya Savunma Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de görev yapan tüm Rus askeri uçaklarının güvenli şekilde üslerine döndüğünü belirtti. Rusya'dan yapılan açıklamada, insansız hava araçlarının da planlandığı gibi operasyonlarını sürdürdükleri ifade edildi.

ABD: RUS İNSANSIZ HAVA ARACI OLABİLİR

Reuters'a açıklama yapan bir ABD'li yetkili ise, Türk hava sahasına girdikten sonra Türk savaş uçakları tarafından düşürülen insansız hava aracının Rusya'ya ait olabileceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...