TSK mayın için NATO'yu adres gösterdi

Genelkurmay Başkanlığı Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda NATO'yu adres gösterdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.05.2009 - 12:13

TSK mayın için NATO'yu adres gösterdi

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık basın bilgilendirme toplantısında -Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini değerlendirdi.

Tuğgeneral Gürak, ''Mayın temizliğinin, bedeli ödenmek kaydıyla hizmet alımı yöntemiyle yapılması ve bu kapsamda uluslararası deneyime sahip NATO İkmal ve Bakım Teşkilatı NAMSA'nın öncelikli olarak dikkate alınması uygun bir hareket tarzı olarak düşünülmüş ve bu görüşler, zamanında ilgili mercilere gönderilmiştir" dedi.

Türkiye-Suriye sınırına mayınlar 1959 yılında döşendi. Hatay'dan başlayıp, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak'a kadar uzanan 350 metre derinlikte ve 510 kilometre uzunluğundaki alanı kapsıyor. Alan 178 milyon 500 bin metrekareyi buluyor ve büyüklüğü iki Kıbrıs kadar.

TSK'nın sahip olduğu mayın temizleme yeteneğinin muharebe alanında askeri ihtiyaçlara cevap verecek yeterlilikte olduğunu anlatan Tuğgeneral Gürak, "Bu büyüklükteki mayınlı bir alanın temizlenebilmesi için mevcut teçhizattan tamamen farklı. Halen TSK'da mevcudu bulunmayan, modern mayın temizleme teçhizatına ve özel eğitilmiş uzman personele ihtiyaç vardır" dedi.

Suriye sınırında 216 bin dönüm arazide 600 bin dolayında mayın olduğu söyleniyor.

Türkiye'nin imza koyduğu Ottawa Sözleşmesi'ne göre arazinin 2014'e kadar temizlenmesi gerekiyor. Sel ve toprak hareketliliği nedeniyle eski haritaların geçerliliğini yitirdiği, mayınların çok farklı yerlerde olabileceği söyleniyor.

Bir mayının üretim maliyeti birkaç dolar, temizliği ise bin-bin 500 dolar. 5-10 dakika içinde mayını yerleştirmek mümkün ancak temizlemek için ortalama 100 saatlik bir mesai gerekiyor.

MAYINLARIN TEMİZLİĞİ MECLİS GÜNDEMİNDE
Mayınların temizlenmesi için Meclis gündemindeki tasarı ise Suriye sınırındaki mayınların temizliğinin ihaleyle özel şirketlere verilmesini, karşılığında da temizlenen alanların kullanım hakkının 44 yıllığına bu şirketlere devrini içeriyor.

Sayfa Yükleniyor...