Eski Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, Radikal gazetesinde iki gün boyunca yayınlanan ifadesinde Genelkurmay Başkanlığı’nın kendisine terörle mücadelede iç temizlik için 150-300 kişilik özel bir ekip kurma talimatı verdiğini ileri sürmüştü.

Şahin’in ifadesinde bu görev için kendisini arayan kişinin de Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak olduğu yer almıştı.

İfadede ismi geçen Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık brifingde basının karşısındaydı. Gürak’a, Şahin’in ifadesiyle ilgili şahsi düşüncesinin ne olduğu soruldu.

Gürak’ın yanıtı “Bununla ilgili yaptığımız açıklama son derece açık. Açıklamamızda her türlü sorunuza cevap bulabilirsiniz” oldu.

Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanlığı’nın gazeteyi Basın Konseyi ve Gazeteciler Cemiyeti’ne şikayet ettiğini belirtti. Bu girişimle birlikte şikayet sonuçlanana kadar Radikal gazetesinin akreditasyonu da askıya alındı.

Genelkurmay Başkanlığı, benzer bir şikayeti Star gazetesi için de yapmış, gazete Basın Konseyi’nin girişimi sonucu Genelkurmay’la uzlaşma yoluna gitmişti.

Tuğgeneral Gürak, emekli Orgeneral Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’a ait olduğu ileri sürülen ses kaydıyla ilgili soruya ise “Ne şekilde elde edildiği belli olmayan haberlerle ilgili bizim bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir” yanıtını verdi.

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından “iç temizlikle” görevlendirildiğine dair iddialar basında yer almıştı.