Genelkurmay'ın rutin haftalık bilgilendirme toplantısı 2 aylık bir aranın ardından tekrar başladı. Genelkurmay Genel Sekreteri Ferit Güler ve Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ile birlikte Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak bugünkü toplantıyı yaptılar.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunun gündemi çok meşgul eden Genelkurmay Başkanlık Karargahında hazırlandığı iddia edilen irtica ile mücadele eylem planı, açıklamanın en önemli yanını oluşturdu.

Planla ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturma yapılmış ve Albay Dursun Çiçek suçsuz bulunmuştu. Planın da sahte olduğu ortaya konulmuştu.

Genelkurmay bu tespitin ardından bir açıklama yapmış ve 'bu sahte belgeyi hazırlayanlar bulunmalıdır' değerlendirmesinde bulunmuştu.

TSK bununla ilgili tepkisini bugünkü basın bilgilendirme toplantısında dile getirdi ve ''Türk Silahlı Kuvvetleri, özellikle iddia edilen belgeyi maksatlı olarak üreten ve basın organlarına sızdıran kişilerin tespit edilmelerini ve adalet önüne çıkarılmalarını beklemekte, gelişmeleri yakından takip etmektedir'' değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetede 12 Haziran 2009 tarihinde yayımlanan ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı haberle ilgili olarak, Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını hatırlatan Tuğgeneral Gürak, soruşturma sonucu askeri savcılık tarafından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini bildirdi. Tuğgeneral Gürak, ayrıca doğruluğu ortaya konulamayan belgeyi üretenler, sızdıranlar ve yayımlayanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılması amacıyla dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesinin kararlaştırdığını da anımsattı.

Tuğgeneral Gürak şunları kaydetti: ''Devam eden süreçte, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının; belgenin sahte olarak tanzim edilmesine ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bunun soruşturma dosyasından sızdırılması ve bir gazetede yayınlanması ile ilgili soruşturmanın ise Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmesine yönelik olarak, 7 Ağustos 2009 tarihinde yetkisizlik kararı verdiği öğrenilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, özellikle iddia edilen belgeyi maksatlı olarak üreten ve basın organlarına sızdıran kişilerin tespit edilmelerini ve adalet önüne çıkarılmalarını beklemekte, gelişmeleri yakından takip etmektedir.''

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı bunun dışında iş güvenlik harekatına ilişkin olarak 3 Temmuz’dan bu yana 31 teröristin kendiliğinden teslim olduğunu belirtti . 31 kişiden 21’inin çıkarıldıkları mahkemelerce serbest bırakıldığını açıkladı. 8’i tutuklanırken ikisi hakkında da soruşturmanın devam ettiğini sözlerine ekledi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ise dün medyada, ''Şanlıurfa'da erlerin alev kuyusuna atlamaya zorlandığı'' iddialarına yer verildiğini hatırlatarak olayın haberde belirtildiği şekilde gerçekleşmediğini söyledi.

Tümgeneral Güler, ''Mıntıka temizliği sonunda toplanan otların çöp yakma yerinde araçtan indirilmesi esnasında çıkan yangın sonucu iki erimiz hafif olarak yaralanmıştır. Konuyla ilgili hemen idari soruşturma yapılmış ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır'' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından oluşturulan ''Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye'' teması ile ilgili bir soru üzerine Tümgeneral Güler, bunun Zafer Haftası'nın sloganı olarak tespit edildiğini belirterek, bu sloganla ilgili birkaç gündür 'Hangisi önde olmalıdır?'' tartışmalarının yürütüldüğünü dile getirdi.

Tümgeneral Güler, ''Bizce hangisinin önde olduğu konusu önemli değil. Çünkü 'güçlü ordu' ve 'güçlü Türkiye' kavramları tamamen birbirine bağlıdır. Güçsüz ordunun olması durumunda güçlü Türkiye'den söz edilemez. Aynı şekilde, güçsüz Türkiye'de güçlü ordunun varlığı söz konusu olamaz diye düşünüyoruz'' dedi.

Başbakanlıkta dün yapılan ''güvenlik toplantısı'' ile ilgili sorular üzerine, Tümgeneral Güler, toplantı sonrasında Başbakanlıkça gerekli açıklamanın yapıldığını, buna ilave edecekleri bir husus bulunmadığını kaydetti. Tümgeneral Güler, benzer toplantıların ihtiyaç oldukça zaman zaman yapıldığını söyledi.

Bir gazetecinin ''Türkiye'de bir savaş ortamı mı var ki barıştan söz ediliyor?'' sorusu üzerine de, Tümgeneral Güler, ''Bu konuda komutanımızın 25 Ağustos 2009 tarihinde yaptığı Zafer Haftası ile ilgili mesajında konu açık olarak ifade edilmiştir. Buna ilave edeceğimiz herhangi bir husus yoktur'' dedi.

Toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ise hukuki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Tuğgeneral Çubuklu, 27 Mayısta Hakkari'de 6 askerin şehit olduğu mayın patlaması ile ilgili soruyu yanıtlarken olaya Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal el konularak soruşturma başlatıldığını belirtti. Daha sonra yapılan soruşturma neticesinde eylemin ''ölümle sonuçlanan terör olayı'' kapsamında değerlendirilerek, 23 Haziran 2009 tarihinde Ceza Muhakemesi Kanunu 250. maddesi ile yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini, halen yargı sürecinin devam ettiğini bildirdi.

ELAZIĞ'DA 4 ASKERİN ŞEHİT OLMASI
Elazığ'da 4 askerin şehit olduğu olayla ilgili soru üzerine Tuğgeneral Çubuklu, yapılan soruşturma neticesinde 31 Ağustos 2009 tarihinde iddianame düzenlenerek mahkemeye gönderildiğini, 3 Eylül 2009 tarihinde 8. Kolordu Askeri Mahkemesi tarafından iddianamenin kabul edildiğini kaydetti. Tuğgeneral Çubuklu, ilk duruşmanın 14 Ekim 2009 tarihinde yapılacağını söyledi.

Askeri yargıda yapılacak düzenlemelerle ilgili bir çalışma başlatılıp başlatılmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de Tuğgeneral Çubuklu, CHP'nin bir yasanın anayasaya aykırılığı konusunda Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yaptığını hatırlattı. Tuğgeneral Çubuklu, o başvurunun sonucunun da beklendiğini belirtti.

Bir gazetecinin ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' haberleriyle ilgili soruşturma konusunda açıklama yapılmasına niçin gerek duyulduğunu sorması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, iddialar bir gazetede yer aldıktan sonra ''çok büyük kıyamet koparıldığını'' belirterek, Genelkurmay Askeri Savcılığının çok süratli bir şekilde hukuka, usul yasalarına uygun olarak bir hafta kadar kısa bir süre içerisinde soruşturmayı tamamladığını hatırlattı. Tuğgeneral Çubuklu, ''Zaman zaman basında farklı bilgiler yer alıyor, bu bilgileri bertaraf etmek ve bu işin, Sayın Genelkurmay Başkanımızın basın toplantısında da söylediği gibi, takipçisi olduğumuzu belirtmek için bir açıklama ihtiyacı duyduk'' dedi.

Afganistan'a Kabil Bölge Komutanlığı dışında Türk askeri gönderilip gönderilmeyeceği yönündeki soru üzerine de Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Türkiye'nin daha önceden yapılan plan çerçevesinde 1 Kasım 2009 tarihinden itibaren Kabil Bölge Komutanlığı liderliğini üstleneceğini söyledi.

Liderlik döneminde lider ülkelerin sorumluluklarını yerine getirebilmek için diğer ülkelerden daha fazla asker gönderdiğini belirten Tuğgeneral Gürak, Türkiye'nin 2002 yılında ISAF-2'de, 2005 yılında ISAF-4'te ve 2007 yılında Kabil Bölge Komutanlığı liderliği döneminde asker sayısını artırdığını daha sonra bu sayıların eski düzeyine düşürüldüğünü ifade etti.

Tuğgeneral Gürak, Kabil Bölge Komutanı olarak Türkiye'nin hangi sınırlarda görevi üstleneceğinin belli olduğunu kaydetti.