Türk Silahlı Kuvvetleri Cerablus'ta YPG'yi vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Cerablus'un güneyinde YPG'li bir grubu top ateşiyle vurdu. Gelişme sonrası önce Başbakanlık'tan ardından da TSK'dan açıklama yapıldı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 25.08.2016 - 21:31 | Son Güncelleme : 26.08.2016 - 00:59

Türk Silahlı Kuvvetleri Cerablus'ta YPG'yi vurdu
"Fırat Kalkanı" operasyonundan bir kare

Suriye'deki "Fırat Kalkanı" operasyonu kapsamında ilk kez YPG de vuruldu.

Akşam saatlerinde keşif uçakları, bir grup YPG'linin Cerablus'a hareket ettiğini belirledi.

Menbiç'ten yola çıktığı tahmin edilen grup, Karkamış'ta konuşlu fırtına obüsleriyle vuruldu.

YPG'liler, Cerablus'a 10 kilometre kala etkisiz hale getirildi.

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Gelişmenin ardından Başbakanlık'tan da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, operasyon kapsamında tespit edilen terörist hedeflerin en yüksek hassasiyetle vurularak bertaraf edildiği olduğu bildirildi.

Bazı çevrelerin bir kısım medyada yer alan, "Sivillerin hedef alındığı" yönündeki propaganda maksatlı iddialarının da kesinlikle gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

TSK'DAN AÇIKLAMA

İlerleyen saatlerde TSK'dan da yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “FIRAT Kalkanı Harekâtı” devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir."

TSK, önceki gün Suriye sınırının IŞİD'den temizlenmesi amacıyla operasyon başlatmıştı. 15 saatte bölgenin IŞİD terör örgütünden temizlendiği "Fırat Kalkanı" operasyonunda, PYD/YPG'nin Fırat'ın batısına geçmemesi de hedefleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün telefonla aradığı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na PYD-YPG güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekilmeye başladığını söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...