TSK'da 2 numara senaryoları

YAŞ kararları sonrasında TSK'da 1 ve 2 numaraya henüz atama yapılmadı. Işık Koşaner'in başkan olmasına kesin gözüyle bakılıyor. 2 numara için adı geçen Atilla Işık emekliliğini istedi, kafalar karıştı.

05.08.2010 - 15:34

TSK'da 2 numara senaryoları

Tartışmalı geçen Yüksek Askeri Şura toplantılarında bir ilk yaşandı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmadı. Bu olmayınca Orgeneral Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı'na ataması da gerçekleşmedi.


2013 yılında Genelkurmay Başkanlığı'na getirilmesi beklenen 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel 30 Ağustos tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevini devralacak.

Genelkurmay Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner'in atanması bekleniyor. Kara Kuvvetleri içinse Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık'ın adı geçiyordu ancak sürpriz bir gelişme yaşandı ve Atilla Işık emekliliğini istedi.

KOŞANER KÖŞK'E ÇIKTI
Işık Koşaner için sorun gözükmüyor. Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı imzalanmaya başladı. İmzalar tamamlandığında kararname tamamlanmış olacak ve Gül'ün onayı alındığında atama gerçekleşecek.

Başkanlığa atanması beklenen Koşaner'le ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Koşaner saat 17.00'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmek için Çankaya Köşkü'ne geldi. Koşaner yaklaşık 40 dakikalık görüşme sonrasında Köşk'ten ayrıldı.

IŞIK EMEKLİLİĞİNİ İSTEYİNCE ARAPSAÇINA DÖNDÜ
Işık'ın emekliliğini istemesi sonrasında Kara Kuvvetleri için soru işaretleri arttı. Bu durumda İlker Başbuğ'un yeni bir teklif yapması gerekiyordu. Genelkurmay'dan Milli Savunma Bakanlığı'na bir teklif gelmedi. Başbuğ'un Atilla Işık'ı önerebileceği belirtiliyordu. Ancak Işık emekliliğini isteyince bu ihtimal de ortadan kalktı. Başbuğ ikinci bir teklif yapmazsa 30 Ağustos'u beklemek gerekecek. Bu durumda atama zinciri etkilenecek. Bu durumda Işık Koşaner'in teklif yapması söz konusu olacak.

HANGİ ORGENERALLERİN ADI GEÇİYOR?
Kara Kuvvetleri için dört kıdemli orgeneralin ismi geçiyor. En kıdemli orgeneral Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Necdet Özel. Özel 1 Eylül'den sonra birkaç gün görev yapıp Kara Kuvvetleri'ne atanabilir. Ancak bu durumda Özel'in Genelkurmay Başkanlığı yolu kapanacak.

Bir diğer kıdemli orgeneral 1. Ordu Komutanı Erdal Ceylanoğlu, onu orgeneral Saldıray Berk takip ediyor. Erzincan iddianamesinde 1 numaralı sanık olarak gösterilen Berk hakkında hükümetin olumsuz tavrı olduğunu biliniyor. Ceylanoğlu'nun da 28 Şubat'ta tanklara yürü emri verdigi belirtiliyor.

Adı geçen bir diğer orgeneral de Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner.

En yakın olasılık Necdet Özel olarak görünüyor. Ancak bunun için Işık Koşaner'in teklif vermesi bekleniyor. Son durumda Başbuğ'un yeni bir isim teklifi sunmayacağı öngörülüyor.

KARŞI HAMLE Mİ, ONUR MESELESİ Mİ?
Işık'ın emekliliğini yorumlayan Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila iki ihtimal üzerinde durdu. Bila şunları söyledi: "Bir karşı hamle olarak değerlendirilebilir. Işık, Iğsız'ın yerine göreve gelmek istememiş olabilir. Aynı zamanda orgeneralliğe tercih etmiş, sınıf arkadaşı iki orgeneral. Atilla Işık fırsattan istifade edip komutanlığa gelme durumuna düşmek istememiş olabilir. Onur meselesi yapıp emekliye ayrılmış olabilir. Atama sorunu 30 Ağustos'a kadar devam edebilir."

KOMUTA KADEMESİNDE SON DURUM
YAŞ’ta belirlenen komuta kademesinde son durum şöyle:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...